Що приховували гареми турецьких султанів?

Коли ми чуємо слово “гарем”, наша уява малює собі таку собі східну казку: багатство і натовп покірних красунь, виконують танець живота.

Коли ми чуємо слово "гарем", наша уява малює собі таку собі східну казку: багатство і натовп покірних красунь, виконують танець живота.

Але в реальності гарем представляв з себе зміїне гніздо, де плелися інтриги, а людей, не шкодуючи, пускали в розхід, передає Ukr.Media.Запрошуємо зазирнути в палац османського султана і дізнатися, чим наложниць погрожували лесбійські зв’язку і які сексуальні пози було заборонено використовувати навіть султанові.

Навіщо в гаремах євнухи

Гарем зазвичай розташовувався на верхньому поверсі в передній частині будинку і мав окремий вхід.

В уявленні європейців життя султанського гарему (сералю) – це шикарні кімнати, купальні, фонтани, пахощі і, звичайно, еротичні втіхи.

На ділі ж розкішшю блищали лише кімнати членів сім’ї султана і найкрасивіших наложниць – фавориток. Більшість мешканок гарему – відкинутих або ще не представлених султанові, тулилися в скромних кімнатах. Там же проживали африканські служниці, розташовувалися кухні, комори та пральні. Наприклад, гарем султана Селіма III, який жив у XVIII столітті, налічував близько 300 приміщень.

Офіційні дружини володаря проживали в окремих будинках, серед прислуги і багатства.

Кастинг, євнухи та ночі кохання. Що приховували гареми турецьких султанів.

Султанші, до речі, не спочивали на лаврах, а любили вести активне життя: будували школи, мечеті, допомагали бідним, закуповували воду для паломників до Мекки.

Звідки бралися євнухи

Нагляд за гаремом і зв’язок наложниць з зовнішнім світом підтримується з допомогою рабів-євнухів – представників особливої придворної касти. Дослівно “євнух” перекладається як “охороняє ложі”, хоча коло їх обов’язків було значно ширше.

Керували євнухи служницями, управляли господарством, вели облік і бухгалтерію, підтримували порядок, карали наложниць, наприклад, за лесбійські стосунки або стосунки з іншими євнухами.

Зазвичай їх купували у работорговців у віці восьми-дванадцяти років і чинили над ними процедуру оскопления – повне або часткове видалення статевих органів з метою усунути можливі сексуальні зв’язки з наложницями. Після оскопления хлопчикові зупиняли кров, стерилізували рану, а в сечовід вставляли гусяче перо, щоб отвір не заростав.

Кастинг, євнухи та ночі кохання. Що приховували гареми турецьких султанів.

Євнух османського султана, 1870-е

Перенести таку варварську процедуру могли далеко не всі, зате виживші коштували цілий статок, а дозволити собі слугу-кастрата могли лише дуже заможні родини. Для палаців їх закуповували сотнями, навчали турецькій мові і військовій справі.

Євнухи бували “чорними” і “білими”. Чорних євнухів привозили з Судану та Ефіопії, а “білих” – з Балканського півострова. Вважалося, що чорношкірі хлопчики більш витривалі і краще переносять хворобливе оскопення.

Як відбирали наложниць

Кастинг, євнухи та ночі кохання. Що приховували гареми турецьких султанів.

Майбутніх наложниць для султанського гарему купували у віці шести-тринадцяти років. Оскільки ісламом не дозволяє обертати в рабство мусульман, більшість невольниць були з християнських провінцій Османської імперії.

До речі, в гарем дівчинки не завжди потрапляли насильно. Нерідко їх туди віддавали батьки, підписуючи угоду на повну відмову від дитини. Для бідних сімей це був єдиний шанс вижити і дати дочці шанс.

З дівчаток “ліпили” ідеальних співрозмовниць і коханок: навчали турецькій мові, музиці, танцям, твору вишуканих любовних послань – в залежності від здібностей.

Але кожну з них обов’язково вчили головному – мистецтву доставити чоловікові задоволення.

Коли дівчинка досягала статевого дозрівання, її показували великому візиру (титул, умовно відповідний міністра), і якщо той не помічав у неї явних недоліків, вона ставала потенційною наложницею, але головний гарем могли потрапити тільки найкрасивіші і кмітливі.

Звичайно, опинитися в покоях султана більшості так і не вдавалося, але при бажанні дівчата могли зробити придворну кар’єру, стати надзирательницями або стежити за скарбницею. Деякі наложниці могли так і жити в гаремі, навіть ні разу не зустрівшись з господарем.

Якщо дівчині все ж вдавалося вибитися в фаворитки, це ще не означало, що її чекає казкове життя в розкішних палатах, адже фактично вона залишалася безправною рабинею. Одну з наложниць Сулеймана Пишного стратили за те, що вона посміла не з’явитися до султана, коли той чекав її, когось зловили на крадіжці, когось вбили за безсоромну поведінку (яке, втім, могло полягати в тому, що жінка говорила голосніше, ніж треба).

Якщо через дев’ять років наложниця не ставала однією з дружин султана, її відпускали, видавали заміж за одного з чиновників і постачали великим приданим.

Зрозуміло, кожна мріяла стати фавориткою правителя або навіть матір’ю нового спадкоємця. Так-так, в Османській імперії дитина, зачата від вільної людини і наложниці, прирівнювався до закононародженого.

Кастинг, євнухи та ночі кохання. Що приховували гареми турецьких султанів.

Сестри і дружини останнього правителя Османської імперії Абдула-Хаміда II

Виходило, що при такому широкому виборі султан ніколи не залишався без спадкоємця.

Однак такий принцип робив перехід влади дуже кривавим. Коли один із синів успадковував престол, то першим ділом наказував убити своїх братів. Відомі випадки, коли умертвінню піддавалися навіть вагітні жінки, щоб їх ненароджені діти не стали суперниками в боротьбі за владу. Після вийшов закон, що забороняє проливати священну кров царських осіб у стінах палацу, тому жертв палацових інтриг стали душити тетевою лука або шовковою хусткою.

Щоб гарантувати життя собі і своєму синові, фаворитка повинна неодмінно звести його на трон. В іншому випадку сина вб’ють, а її зашлють в “Палац сліз”.

Як проходили ночі кохання

Сексуальні стосунки між наложницею і султаном відбувалися у відповідності зі строгим регламентом. Якщо султанові захотілося послухати гру на музичному інструменті або подивитися танець, то старша дружина або головний євнух збирали всіх наложниць, майстерних в цій справі і проводили якийсь “кастинг”. Кожна по черзі показувала султанові свою майстерність, а господар вибирав ту, з якою розділить ложі.

Обраницю забирали і починали її підготовку до ночі любові з султаном.

Її мили, одягали, робили макіяж, епіляцію, масаж і, звичайно, тестували на знання матеріалу – де і як догоджати султану.

Ночі кохання проходили в присутності служниць-эфіопок, які стежили, щоб не згасали факели, що висвітлюють ложі.

Зазвичай коханці використовували ту позу, при якій чоловік знаходиться зверху. Заборонялося використовувати позиції, які нагадують парування тварин або якісь збочення. Тим не менше, кількість любовних ласк, якими володіли наложниці з лишком компенсувала одноманітність поз.

Незважаючи на колосальну кількість дружин і коханок, султан ніколи не проводив ніч більше ніж з однією з них за один раз.

Розклад, за яким фаворитки сходили на ложі султана, становив головний євнух. Якщо красуня була вміла і пристрасна, то на ранок знаходила поруч із собою одяг, в якому господар провів з нею ніч. Зазвичай в одяг був загорнутий дорогий подарунок або велика сума грошей.

Кінець султанського гарему

В 1908-1909 роках турецькі революціонери покінчили з монархією, змусивши відректися від престолу останнього самодержавного правителя Абдул-Хаміда II, а головного євнуха його гарему натовп повісив на ліхтарному стовпі.

Всі наложниці і молодші євнухи опинилися на вулиці, а султанський палац перетворили на музей і відкрили для відвідування.

Кастинг, євнухи та ночі кохання. Що приховували гареми турецьких султанів.

Фото з відкритих джерел.