10 професій, яких вже немає

Всі професії важливі і потрібні, та не всі професії будуть завжди користуватися попитом. З часом необхідність тієї чи іншої спеціальності зникає і професія або стає непотрібною, або змінюється. Дізнайтеся про 10 професій, необхідність в яких зникла.

1.Щуролов

10 професій, яких вже немає
Однією з найстрашніших проблем середньовіччя були щури. Завдяки знищенню християнами кішок розплодилися щури і рознесли по всій Європі чумну блоху, чому пів-Європи загинуло. Так що страх перед пацюками – старий страх. Не знаючи нічого про бацил, люди в середні віки просто помітили, що слідом за пацюками в місто приходила чума, тому пацюки вважалися вісниками біди та смерті.



Так як кішки, як «бісівські кодла», були християнами практично знищені, і з щурами було боротися нікому, то спонтанно з’явилася нова і така необхідна в тих умовах професія щуролова.

При дворі Якова I (правл. 1603-1625г.), до складу Королівської Палати входила велика кількість придворних слуг, представників різного роду професій, які підпорядковувалися безпосередньо Лорду-камергеру. Серед них значилися не тільки сундучник, швець, годинникар, але і придворний щуролов (ratcatcher). Але мисливці на пацюків були аж ніяк не тільки в палацах. У середні віки з’явилося багато мандрівних щуроловів. Ця професія стала поширеною і суспільно значимою, хоча вважалася неповажаною. В ту пору, знищуючи щурів, ходили з міста у місто щуролови. На жердинах вони несли зв’язки щурячих трупів, на лотках – пастки і отрути. Ціну за свої послуги вони вимагали чималу. Прийшовши в село чи місто, такі фахівці хвалилися своїми перемогами над щурами, показували дипломи невідомих університетів і запевняли, що їхній метод знищення гризунів найефективніший. Якщо щуроловові вдавалося справити враження на змучених щурячою напастю городян, то тоді укладалися договори з окремими господарями будинків і крамниць, і щуролов приступав до роботи. Але, незважаючи на старання щуроловів, розмноження гризунів в містах і справді було схоже на навалу. А реальна подія – спалення міста єпископом заради позбавлення від щурів – згодом стала легендою і народною баладою.

2. Організатор оргій

10 професій, яких вже немає
Щось на зразок сучасного івент-менеджера. Слово «оргія» не означало те, що ми маємо на увазі сьогодні. Це була вишукана вечеря з рясною випивкою, їжею і жінками. Яка іноді закінчувався сексуальним буйством. Організатор оргій повинен був забезпечити закупівлю, обладнати приміщення, надати кімнати гостям, запросити жінок і т. д. Це була нешанована професія, її представників не любили, але частенько вдавалися до їхніх послуг. Ім’я найвідомішого планувальника оргій дійшло до наших днів – це Гай Петроній Арбітр. Він був наближений до Нерона, і його навіть називали «арбітром елегантності». Знайомство з Нероном вийшла боком – той засудив Гая Петронія до самогубства, і природно, він був змушений виконати наказ імператора.

3. Весільний Генерал

10 професій, яких вже немає
«Весільний генерал» був, як правило, справжнім відставним генералом, зазвичай в мундирі і орденах, що запрошувався пихатими людьми на різні урочистості за плату, як манекен. Присутність його під виглядом гостя підкреслювала впливове знайомство, громадську вагу і солідність організатора урочистості. Таких генералів купці зазвичай саджали за столом на почесне місце, старанно пригощали, видавали за близьких знайомих і щедро за прокат оплачували. Іноді ці ж генерали грали роль посаджених батьків, їхали попереду весільних процесій разом з боярами, а на похоронах вистоювали панахиди і витирали очі хустинкою.

Де не було генералів, їх замінювали «другосортними» старими мундирними чиновниками. Чим пихатіше поводилися ці люди, тим дорожче оплачувалася їхня оригінальна робота. Не обходилося, безсумнівно, і без маскараду, коли за браком справжніх генералів і чиновників одягали в їхню форму особливих статистів або відставних поручників, які тримали тон під «високого» відвідувача.

4.Будильник

10 професій, яких вже немає
Професія людини-будильника (або knocker-up) існувала у Великобританії за часів промислової революції. Зазвичай це був хлопчисько або, навпаки, літня жінка, які стукали у вікна заводських робітників, щоб ті не запізнилися на зміну. Іноді для цього використовувалася спеціальна палиця, а іноді «будильник» просто кидав у вікна дрібні камінчики або стріляв з трубочки сухим горохом.

Отримували такі люди мало, кілька пенсів на тиждень. А наймачами були як самі робітники (вони залишали на вікнах або дверях знак, що їх потрібно розбудити), так і власники заводів (і ще ти скаржишся на свій соціальний пакет?). Зникла професія в 20-ті роки минулого століття, коли з’явилися механічні будильники.

5. Хлопчик для биття

10 професій, яких вже немає
Хлопчик для биття – це хлопчисько, якого карали за погану поведінку або навчання принца. Історики стверджують, що такого роду (специфічна) професія набула поширення при дворі Англії в XV-XVI століттях. Чому вона з’явилася? Не можна відповісти на питання однозначно, але історики стверджують, що її поява пов’язана з ідеєю про божественні права королів. Нібито Бог призначає королів, і ніхто, крім короля не може карати його чадо, тобто сина. Так як під час гріхів короля поруч не було, а його сина не могли покарати вихователі, то вкрай важко було забезпечити дотримання вищеописаного правила навчання.

Основна ж ідея хлопчика для биття була в тому, що цей хлопчик ріс і виховувався разом з королевичем, за рахунок чого між ними встановлювалися дружні відносини і емоційний зв’язок. Тому покарання хлопчика для биття було ефективним способом забезпечення морально-етичного впливу на майбутнього монарха без фізичного впливу.

Також це призводило до усвідомлення майбутнім монархом того факту, що за його дії і помилки будуть нести відповідальність інші люди, що вкрай корисно, якщо врахувати його майбутню професію.

Хто міг стати хлопчиком для биття? Як правило, разом з принцом навчалися і виховувалися інші діти-хлопчики з благородним походженням. Нині ж назва професії перетворилася у звичайний крилатий вислів. Так називають людину, яка бере на себе чужу провину і розплачується за неї сповна.

6.Мозольний оператор

10 професій, яких вже немає
Мозольні оператори при лазнях видаляють мозоль в розпареному вигляді, разом з відрогом.

7. Баби-повитухи

10 професій, яких вже немає
Повитуха — жінка, чия роль полягає в тому, щоб допомогти дитині з’явитися на світ і стати повноправним членом спільноти, а молодій матері — повноцінною жінкою.

Повитухою вибирали жінку, яка вже народжувала, але вже є «чистою», тобто після менопаузи, яка не живе статевим життям, бажано овдовілу.

У повсякденному житті поведінка повитухи має бути бездоганною: якщо повитуха заміжня, вона повинна зберігати вірність чоловікові, в іншому випадку оповиті нею внуки будуть косолапими, захворіють жовтяницею або взагалі рано помруть.

У повитухи намагаються кликати жінку, у якої залишилися в живих всі її власні діти. Інакше не виживуть і оповиті діти. З цих же міркувань повитухсі заборонялося обмивати небіжчиків.

У середині XVIII століття для підготовки повитух були створені спеціальні вищі («Повивальні інститути») і середні («Повивальні школи») навчальні заклади. Було три професійні групи жінок, що займалися пологовою допомогою: «баба-повитуха» (вища медична освіта), «сільська баба-сповитуха» (середня медична освіта) і «повитуха» (заочна освіта).

8. Фрейліна

10 професій, яких вже немає
Фрейліна – молодше придворне жіноче звання, яке давалося представницям знатних дворянських родів. Фрейліни складали свиту імператриць і великих княгинь. Фрейліною могла стати і дівчина з бідної сім’ї, сирота. Це ставало можливим, якщо вона була кращою випускницею інституту благородних дівиць.

Однією з головних вимог було ідеальне знання етикету, а також здібності до співу, малювання та рукоділля – така собі «європейська гейша». Чи не основною перевагою фрейлін була можливість вигідно вийти заміж, так як при дворі можна було знайти найбільш вигідного, знатного і багатого нареченого.

Покидали фрейліни придворну службу автоматично після виходу заміж. При цьому імператриця нагороджувала наречену хорошим приданим — готівкою, дорогоцінними речами, одягом, постільними уборами, галантерейними предметами…

Вся тяжкість повсякденної служби лягала на плечі фрейлін. Але і їхні службові обов’язки не визначалися ніякими посадовими інструкціями. Їхнім головним завданням було повсюдне супроводжування імператриці і виконання всіх її наказів. Фрейліни супроводжували імператриць під час прогулянки, фрейліни розважали її гостей, а при нагоді могли і винести нічний горщик за імператрицею. І це не вважалося негожим.

Головним посадовим обов’язком штатної фрейліни було добове чергування коло «своєї» господині. Це було досить важко – 24-годинне безвідлучне чергування, при якому часом доводилося виконувати безліч несподіваних доручень.

«Дійсна» служба фрейлін при Дворі, всупереч поширеній думці, виявлялася досить важкою. Вони несли позмінно добові (або тижневі) чергування і повинні були у будь-який час бути по першому дзвінку імператриці.

9. Бурлаки

10 професій, яких вже немає
Бурлак – найманий робітник, який тягнув за допомогою линви річкове судно проти течії. Бурлацька праця була сезонною. Човни тягнули по «великій воді»: навесні та восени. Для виконання замовлення бурлаки об’єднувалися в артілі. Праця бурлака був вкрай важкою і монотонною. Швидкість пересування залежала від сили попутного або зустрічного вітру. При попутному вітрі на судні піднімалося вітрило, яке значно прискорювало пересування. Витримувати темп руху бурлакам допомагали пісні.

Найбільш досвідченого і сильного бурлака, що йде в лямці першим, називали шишкою. Це перейшло у вираз «велика шишка» для позначення важливої людини.

10. Ломовий візник

10 професій, яких вже немає
Ломове візництво — вид перевезень, що був поширений в середині XIX століття, призначений для транспортування важких вантажів.

Виділялося кілька категорій ломових візників, які займалися різними видами перевезень: доставка вантажу, вивезення снігу, нечистот («золотий обоз»), підвезення води (водовози), доставка продуктів в магазини і на ринки, обслуговування будівництв — підвезення різноманітних будівельних матеріалів (піску, цегли, лісу, труб, гасу, нафти) та доставка меблів, дров, зброї та важких предметів.

Ломове візництво здійснювався особливою групою візників — «ломовиками». Природно для ломового візництва використовувалися коні-ваговози.

Джерело: Морс

Додавайте "Шляхту" у свої джерела Google Новини