11 медичних міфів, в які все ще вірять

На дворі вже давним-давно XXI століття, а все одно – медицина продовжує обростати численними міфами та легендами, далекими від реального стану справ.

Цікаво, що вірять в них не тільки пацієнти, а й самі лікарі. І що не менш важливо, вся ця міфологія характерна саме для України. Вважаю важливим зайвий раз про неї нагадати. Тим більше, турбота про здоров’я – це завжди актуальна тема.

Міф 1. Будь-яку проблему можна вирішити за допомогою ліків

За останнє століття медицина в усьому світі зробила колосальний крок вперед: з’явилися антибіотики, вакцини, анестезія і препарати для лікування деяких видів раку. 100 років тому людина майже гарантовано вмирала від апендициту, зараз – з ймовірністю 2 відсотки.



Ми рухаємося швидко і тепер знаємо, як лікувати гастрит і виразку шлунка, вміємо управляти окремими симптомами багатьох серйозних захворювань, наприклад, полегшити стан пацієнта з хворобою Паркінсона. Але ми все ще шукаємо ліки від мігрені, вакцину проти ГРВІ, таблетку, яка замінить фізичні вправи. У нас ще недостатньо знань, тому сучасна медицина не всесильна, і купити таблетки, які врятують вас відразу від усього, як і раніше неможливо, навіть якщо у вас дуже багато грошей.

Міф 2. Укол діє краще, ніж таблетка

Багато лікарів вважають за краще призначати ін’єкції, навіть якщо ліки є в формі таблетки. Уколи дійсно можуть бути ефективнішими таблеток, особливо в тих випадках, коли пацієнт в комі або йому важко ковтати. Але в багатьох випадках використовувати таблетки все ж краще, так як вони дозволяють уникнути болю при введенні препарату і не призводять до таких ускладнень, як абсцеси.

Єдина реальна перевага уколів – це швидкість настання ефекту. Але на сьогоднішній день доведено, що, наприклад, кортикостероїди, вітамін В12 і нестероїдні протизапальні засоби (НПЗЗ) при прийомі у вигляді таблетки, і при введенні шляхом внутрішньом’язових ін’єкцій мають однакову ефективність.

Міф 3. Щеплення небезпечні

Користь вакцин істотно перевищує ризики їх застосування. Вакцини вивчені краще багатьох лікарських препаратів, і до небажаних ефектів, з якими є ймовірність зіткнутися, відносяться біль і почервоніння на місці уколу. Рідше може бути головний або м’язова біль, жар.

Існують чіткі протипоказання до вакцинації дорослих і дітей, а неважкі інфекції або дисбактеріоз не можуть служити приводом для відмови від щеплення. В Австралії, наприклад, взагалі було вирішено припинити виплати державної допомоги сім’ям, які відмовляються прищеплювати своїх дітей без медичних протипоказань.

Міф 4. Гомеопатія працює

Меморандум комісії з лженауки розставив все на свої місця. Але ж часом навіть адекватні лікарі можуть призначити гомеопатичний препарат, хоча всі випадки і приклади одужання пацієнтів, які приймали їх, можна пояснити і мають під собою цілком зрозумілі негомеопатічні причини.

Міф 5. Онкомаркери допомагають виявити рак на ранній стадії

В даний час онкомаркери застосовуються для контролю рецидивів і ефективності лікування при підтвердженому раку. Для ранньої діагностики раку використовувати онкомаркери не рекомендується, аналіз дає занадто багато помилково-негативних і хибнопо-зитивних результатів.

Міф 6. Противірусні засоби врятують від застуди

Ніякої доказової бази у противірусних препаратів немає, і ніде в світі подібні засоби не застосовуються. Ефективність «Таміфлю» і «Реленза» доведена тільки при грипі типу А. При ГРВІ ці препарати не приносять користі, але віра в чудо і рекламу впевнено перемагають логіку і здоровий глузд.

Міф 7. Імунітет можна коригувати

Деякі лікарі списують будь-які скарги пацієнта (від частої нежиті до ламкості нігтів і волосся) на порушення імунітету. Для них головне – знайти хоч якісь зміни в аналізі крові, а там в хід йдуть всілякі імуномодулятори та індуктори інтерферону з цілком незрозумілих механізмом дії і невивченою ефективністю.

Імунітет – складна система, яку зовсім непросто пошкодити, а ще складніше відновити. Так що, перш ніж шукати міфічні порушення імунітету, потрібно виключити більш очевидні захворювання.

Міф 8. Міжхребцеві грижі впливають на біль в спині

Доведено, що немає прямого зв’язку між наявністю міжхребцевої грижі і болем в спині. Незважаючи на це, величезна кількість лікарів все ще продовжує вірити в цей міф, лікувати безсимптомні грижі і навіть оперувати пацієнтів. Грижу часто знаходять і у людей без болю в спині.

Міф 9. Судинна / ноотропна / кардіостімулююча терапія ефективна

Цей міф породжений радянською системою охорони здоров’я: тривалі госпіталізації змушували лікарів придумувати «розваги» для пацієнтів. Найпопулярнішим стало курсове лікування крапельницями, з їх допомогою пацієнтів «лікують» від гіпертонії, інсульту і багато чого ще. Але така терапія безглузда, крім того, може бути небезпечна.

По-перше, необгрунтована госпіталізація істотно підвищує ризик внутрішньолікарняної інфекції. По-друге, пацієнти часто відмовляються від постійного лікування, вважаючи за краще курс крапельниць раз на півроку / рік, і цим завдають істотної шкоди своєму здоров’ю.

Міф 10. Антибіотики небезпечні

Одні лікарі вважають, що антибіотики – це абсолютне зло, що викликає дисбактеріоз при першому ж прийомі. Такі лікарі або не призначають антибіотики зовсім, або, всупереч інструкції, намагаються призначити антибіотики максимально коротким курсом на 3-4 дні. Але є і протилежний міф, насправді не менш небезпечний: коли лікарі, навпаки, призначають антибіотики направо і наліво, по телефону та електронною поштою, при ГРВІ і герпесі.

Насправді, і ті і інші своїми діями лише збільшують антибіотикорезистентність (здатність бактерій протистояти дії антибіотиків) і породжують супербактеріі, здатні з’їсти на сніданок навіть найпотужніші антибіотики. Істина, як завжди, десь посередині: антибіотики повинні призначатися лікарем строго за показаннями з обов’язковим дотриманням рекомендацій по тривалості прийому.

Міф 11. В інструментальної діагностики – сила

Сотні нешкідливих УЗД і електроенцефалографії (ЕЕГ) змінюються дорогими і зовсім не безневинними комп’ютерною томографією (КТ) та магнітно-резонансною томографією (МРТ), а іноді і ПЕТ / КТ (позитронно-емісійної томографії, суміщеної з комп’ютерною томографією). Все це лікарі часто призначають без показань або пацієнти роблять просто так, про всяк випадок.

Причому потім доктор іноді дивиться на результат конкретного дослідження, а не на всю клінічну картину в цілому. Такі перегини породжують гіпердіагностику, призводять до психологічних травм і навіть непотрібних операцій.

За матеріалами Неймовірно.

Додавайте "Шляхту" у свої джерела Google Новини