15 шедеврів світової літератури, за якими були зняті фільми, і їх варто побачити

Для кіноглядача екранізація літературного твору може бути способом знову зануритися в світ улюблених героїв. Або можливістю познайомитися з іще не прочитаними книгами і стимулом їх прочитати. При цьому багато таких фільмів самі встигли стати класикою.

Ми зробили добірку фільмів, які не настільки відомі, як «Війна і мир» Бондарчука або «Віднесені вітром», але, безсумнівно, варті уваги. Бо в них зіграли видатні актори свого часу і ці картини були удостоєні увагою критиків, зібравши нагороди і номінації провідних кінопремій і фестивалів.

Життя у позику/Bobby Deerfield, 1977



  • Книга: роман німецького письменника Еріха Марії Ремарка, який вперше був опублікований в 1959 році.
  • Фільм: кінострічка режисера Сідні Поллака 1977 року в оригіналі називається «Bobby Deerfield» («Боббі Дірфілд»). Це історія кохання гонщика «Формули-1» і хворої на туберкульоз дівчини. Аль Пачіно, який зіграв у цьому фільмі головну роль, був номінований на «Золотий глобус» як найкращий актор.

У пошуках втраченого часу/À la recherche du temps perdu, 2011

  • Книга: цикл з семи романів французького письменника Марселя Пруста, який видавався з 1913 по 1927 рік.
  • Фільм: двосерійний телефільм режисера Ніни Компанієць, який вийшов на екрани в 2011 році. На думку Жана-Іва Тадьє, біографа Пруста, саме ця екранізація є найкращою з усіх, що є на цей момент.

Жінка французького лейтенанта/The French Lieutenant’s Woman, 1981

  • Книга: однойменний роман англійського письменника Джона Фаулза. Вперше був опублікований в 1969 році.
  • Фільм: картина режисера Карела Рейша про історію кохання, яка трапилася у Великобританії у Вікторіанську епоху. Фільм отримав три премії BAFTA, «Золотий глобус» за найкращу жіночу роль і п’ять номінацій на «Оскар». У тому числі за головну жіночу роль, яку тонко виконала чудова Меріл Стріп.

По кому подзвін/For Whom the Bell Tolls, 1943

  • Книга: роман Ернеста Гемінґвея, який вийшов в 1940 році.
  • Фільм: драма режисера Сема Вуда, знята в 1943 році. Головні ролі в картині виконали Інгрід Бергман і Гері Купер. Фільм був висунутий на премію «Оскар» у восьми номінаціях, в тому числі як найкращий фільм року.

Навколо світу за 80 днів/Around the World in 80 Days, 2004

 

  • Книга: пригодницький роман французького письменника Жюля Верна, написаний в 1872 році.
  • Фільми: цей популярний роман про подорож ексцентричного англійця і його слуги-француза навколо світу на цей момент витримав аж чотири екранізації. У 1919, 1956, 1989 і 2004 роках. При цьому версія 1956 року (знимка вгорі) входить до топу найкращих оскароносних екранізацій всіх часів. У картини п’ять премій «Оскар», в тому числі за найкращий фільм. А в епізодичних ролях з’явилися такі зірки, як Френк Сінатра і Марлен Дітріх.
  • Що стосується варіанту 2004 року (світлина внизу), то для додання йому комічних ноток сюжет роману був змінений. На жаль, це не пішло на користь фільму, і він провалився в світовому прокаті.

Соляріс/Solaris, 2002

  • Книга: фантастичний роман польського футуролога і письменника Станіслава Лема, в якому описані стосунки людей майбутнього з розумним Океаном планети Соляріс. Опублікований в 1961 році.
  • Фільми: драма 1972 року, що знята Андрієм Тарковським (світлина вгорі), є володарем гран-прі Канського кінофестивалю і входить до переліку «100 найкращих фільмів світового кінематографа», складеного журналом Empire в 2010 році. Головні ролі в картині виконали Донатас Баніоніс і Наталя Бондарчук.
  • У 2002 році вийшла фантастична драма «Соляріс» Стівена Содерберга (знимка внизу). Головну роль в ній зіграв Джордж Клуні. На перший план в цій картині режисер вивів швидше любовну лінію, а не морально-психологічну.

Кохання під час холери/Love in the time of cholera, 2007

  • Книга: роман Габріеля Гарсіа Маркеса, який вперше був опублікований іспанською мовою в 1985 році.
  • Фільм: знятий англійським режисером Майклом Ньюеллом і випущений до 80-річчя Маркеса. Це історія кохання, завдяки якій бідний юнак проходить шлях від посильного до президента пароплавства і через більше, ніж півстоліття возз’єднується зі своєю коханою. Головні ролі в картині виконали Хав’єр Бардем і Джованна Меццоджорно.

Піна днів/L’écume des jours, 20013

  • Книга: роман французького письменника Бориса Віана. Вперше опубліковано в 1947 році.
  • Фільм: картина режисера Мішеля Гондрі з Одрі Тоту і Роменом Дюрісом в головних ролях. Гондрі вдалося знайти візуальні засоби для екранізації фантасмагоричного роману про кохання, самопожертву і латаття, що росте в грудях прекрасної дівчини. У фільмі є і люди з ногами, які виростають під час танців; і шеф-кухар, який живе в телевізорі та через екран подає спеції; і будинок, який зменшується в розмірах та втрачає колір.

Ім’я троянди/Der Name der Rose, 1986

  • Книга: роман італійського письменника і професора семіотики з Болонського університету Умберто Еко. Вперше був опублікований в 1980 році.
  • Фільм: кінострічка режисера Жан-Жака Анно 1986 року. Це історія про розслідування серії трагічних і таємничих смертей ченців в бенедиктинському монастирі Італії в період сум’яття та епідемії чуми XIV століття.

Любий друг/Bel Ami, 2012

  • Книга: роман французького письменника Гі де Мопассана, який вперше був опублікований в 1885 році.
  • Фільм: екранізація 2012 року. Роберт Паттінсон зіграв роль головного героя – бідного хлопця, який за рахунок знайомства з дамами і їх зваблювання починає шлях у вищий світ. Серед його екранних партнерок – Ума Турман і Крістіна Річчі.

451 градус за Фаренгейтом/Fahrenheit 451, 1966

  • Книга: науково-фантастичний роман-антиутопія Рея Бредбері, виданий в 1953 році.
  • Фільми: кінострічка 1966 року, знята режисером Франсуа Трюффо (знимка вгорі). Фільм дещо відрізняється від роману – в ньому відсутній ряд епізодів з книги. Але в цілому автор роману екранізацією був задоволений.
  • Телефільм 2018 року компанії HBO (світлина внизу), знятий режисером Раміном Бахрані, був представлений на Канському кінофестивалі, а також визнаний найкращим телевізійним фільмом на врученні 30-тої щорічної премії Гільдії продюсерів Америки.

1984

  • Книга: роман-антиутопія британського письменника Джорджа Оруелла, виданий в 1949 році. Назва твору та його термінологія стали загальними і вживаються для позначення тоталітаризму – суспільного укладу, який нагадує описаний в романі.
  • Фільм: знятий режисером Майклом Редфордом в 1984 році, до якого приурочені події, що відбуваються в романі. Роль партійного функціонера О’Брай’єна стала останньою в кар’єрі знаменитого актора Річарда Бертона (він помер за два місяці до виходу фільму в прокат).

Нестерпна легкість буття/The Unbearable Lightness Of Being, 1988

  • Книга: роман французького письменника чеського походження Мілана Кундери, що справедливо став сучасною класикою. Був написаний в 1982 році, вперше опублікований в 1984-му у Франції.
  • Фільм: картина, знята американським режисером Філіпом Кауфманом, вийшла на екрани в 1988 році. Це розповідь про те, як події Празької весни 1968 року змінюють життя звичайного чехословацького лікаря і любителя жінок. Акторський склад фільму був інтернаціональним: головні ролі виконали Деніел Дей-Льюїс (Великобританія), Жюльєт Бінош (Франція) і Лена Олін (Швеція). Остання за роль Сабіни була номінована на «Золотий глобус».

Гамлет, 1990

  • Книга: одна з найвідоміших п’єс світової драматургії. Написана Вільямом Шекспіром в 1600-1601 роках.
  • Фільми: «Гамлет» 1990 роки (світлина вгорі) знятий великим італійським режисером Франко Дзеффіреллі досить близький до тексту твору, але не без відхилень від драми. Роль Гамлета виконав Мел Гібсон. Його роботу критики сприйняли неоднозначно. У ролі матері Гамлета – Гленн Клоуз, Офелію зіграла Гелена Бонем Картер.
  • «Гамлет» 1996 (знимка внизу) зняв Кеннет Брана. Ця екранізація отримала схвальні відгуки критиків і номінацію на премію «Оскар» за найкращий адаптований сценарій. Режисер не захотів жертвувати класичним текстом Шекспіра на користь екранного часу – фільм триває повних чотири години. Роль Гамлета зіграв сам Кеннет Брана, Офелії – Кейт Вінслет.

Ярмарок суєти/Vanity Fair, 2004

  • Книга: роман англійського письменника Вільяма Мейкпіса Теккерея, дія якого відбувається в епоху Наполеонівських воєн. Вперше був опублікований в журналі Punch в 1847-1848 роках.
  • Фільм: картина режисера Міри Наїр. Головну роль амбітної англійки, яка завдяки своєму розуму, чарівності, гарному вихованню і красі піднімається по соціальних сходах, виконала Різ Візерспун. Цей красивий костюмований фільм був номінований на премію «Золотий лев» Венеціанського кінофестивалю в 2004 році.

Якими книгами, гідними екранізації, ви могли б доповнити наш перелік?

За матеріалами Тутка.

Додавайте "Шляхту" у свої джерела Google Новини