3 серпня – Всесвітній День кавуна: визначили найважчого рекордсмена в світі

3 серпня відзначають Всесвітній День кавуна. На сьогоднішній день існує більше 1200 сортів кавунів, які вирощують в 96 країнах світу. В основному це країни з теплим кліматом.

Ця ягода є найвідомішим джерелом лікопіну – потужного антиоксиданту. Він відповідальний за червоний колір. Фактично, кавун – краще джерело лікопіну, ніж помідори, – пише Газета.юа.

Батьківщиною кавуна є Південна Африка. У Древньому Єгипті в 20 столітті до н. е. кавуни клали в усипальниці фараонів як джерело їжі в їх загробному існуванні.



Був він відомий і в Стародавньому Римі, де його їли свіжим або засоленим, а також варили з нього мед.

Лідер з вирощування кавунів на сьогоднішній день – Китай. Там вирощують 63 млн тонн, а наступне місце за Туреччиною – 3,8 млн тонн.

Зараз існують квадратні кавуни, у вигляді піраміди, з жовтою м’якоттю і міні кавуни діаметром 10 см. Найважчий кавун в світі виростили в Америці і він важив 122 кг. Його форма його була не кругла, а витягнута, як у дині.

У кавуні багато вітаміну С та інших вітамінів і мінералів, таких як калій, мідь, вітамін B5 і вітамін А. Крім того, він є відмінним джерелом амінокислоти цитрулін, яка знаходиться білій м’якоті під шкіркою. Ця амінокислота перетворюється в тілі на аргінін, який допомагає знизити кров’яний тиск, розширюючи і розслабляючи кровоносні судини. Аргінін також важливий для легенів, нирок, печінки, імунна і репродуктивна системи. Також сприяє загоєнню ран.

Пам’ятник херсонському кавуну

Додавайте "Шляхту" у свої джерела Google Новини