Приготувати ідеальний пиріг у газовій духовці майже неможливо – то коржі пригорають, то бісквіт не пропікається. Усе через непродумане розташування нагрівальних елементів усередині.
Та чи існує ідеальна духовка для приготування кондитерських виробів?
Так! Виробники електричних шаф обіцяють, що у такій духовій шафі можна приготувати рогалики зі смачною скоринкою та пухкі пироги. Через це любительки смачної випічки віддають перевагу саме цим побутовим приладам.
З нашої статті ви дізнаєтеся, про 6 важливих критеріїв вибору кухонного приладу, у якому можна приготувати будь-який десерт та на рівні “МастерШеф”.
Опція для запікання
Духові шафи від різних виробників мають передбачені для запікання опції, які можуть називатися по різному, проте давати схожий ефект – омріяну хрустку скоринку, наче з пекарні! Вироби виходять пухкі та мʼякі, покриті блискучою кірочкою. Достатньо лише натиснути одну кнопку на духовці та вибрати спеціальний режим запікання.
Конвекція
Функція конвекції, якої обладнані девайси брендів Samsung, Bosch, Whirlpool, Beko, Hansa та Gorenje, дозволяє приготувати ще більше смаколиків за один раз, для прикладу, кілька дек печива за один цикл. Рівномірне розподілення повітря у шафі (а це і є конвекція) гарантує рівномірне пропікання тіста на всіх рівнях.
Конвекція дає змогу приготувати найпопулярніші десерти європейської кухні, а саме:
- круасани;
- шарлотку;
- булочки з корицею;
- крем-брюле;
- шоколадний фондан та інші.
Ба більше, деякі виробники наголошують, що за один цикл приготування можна зробити кілька різних страв на вечерю, зокрема, протушкувати мʼясо, запекти овочі та спекти десерт. Смаки та аромати при цьому не змішуються. У більшості приладів така функція отримала назву “Багаторівневе приготування”.
Таймер
Під час приготування десертів важливо уважно слідкувати за часом. Кілька зайвих хвилин й рідка начинка у шоколадному фондані загусне, через що тістечко втратить свій оригінальний смак. Тому господині користуються таймером, який можна запустити у налаштуваннях сучасної духовки. Добре, що зараз таймером оснащені всі девайси.
Градація температур
Різні десерти потребують різних температур для досягнення бажаного результату. Для золотої скоринки на печиві потрібна високі температури (180-200 °C), а для приготування коржів на Київський торт – низькі (100-110 або 150 °C). Градація температур дає змогу точно налаштувати духовку на необхідні значення та створити оптимальні умови для кожного конкретного десерту.
Самоочищення
Виробники духових шаф подбали про те, аби прибирання після приготування не завдавало багато клопоту. Плями рідкого тіста та пригорілого фруктового крему видаляються самі. Як? Просто оберіть девайс з опцією каталітичного самоочищення.
Є така опція у шафах Samsung NV68R2340RB/WT, Bosch HBJ558YB0Q, Whirlpool OAKZ9 7921 CS NB та інших. За умови високої температури залишки їжі та жир самі відходять від стінок та внутрішньої сторони скляних дверцят. Шефиням лишається лише протерти поверхню шафи губкою та покликати рідних до столу смакувати черговий витвір кондитерського мистецтва.
Додавайте "Шляхту" у свої джерела Google Новини