Якщо ви вважаєте, що, витрачаючи гроші з розумом, ви позбавите своє життя значної частки радості і задоволень, поспішаємо переконати: це зовсім не так. В даному випадку ви не побачите порад із розряду «їжте менше, одягайтеся скромніше». Тільки прості фінансові і психологічні хитрощі, завдяки яким ви перестанете здійснювати імпульсивні покупки, а також почнете потихеньку повертати частину витрачених грошей і накопичувати свій капітал.
Ми взяли дані поради собі на замітку і вже бачимо позитивну динаміку. А ви готові поекспериментувати?
Не позичайте у інших – позичайте у себе
Простіше кажучи, мова йде про фінансову подушку безпеки. Замість того щоб спочатку витрачати понад норму, а потім урізати витрати і виплачувати борги та кредити, потрібно проявити силу волі і діяти повністю протилежним чином. Спочатку урізуємо свої витрати, накопичуємо певну суму грошей і в разі непередбачених обставин беремо з накопиченого, а потім безболісно заповнюємо знову.
Звичайно, в можливості взяти кредит є і свої переваги. Але при наявності фінансової подушки вам не доведеться ні платити відсотки, ні страждати від докорів сумління.
Спробуйте розраховуватися тільки готівкою
Проведіть експеримент і розраховуйтеся готівкою тиждень або навіть місяць, категорично заборонивши собі користуватися картою. Гарантуємо, що це змінить ваше життя: ви раптом помітите, що починаєте розуміти ціну грошам і несподівано станете більш зваженими і стриманими у своїх витратах.
Вся справа в банальному психологічному ефекті. Ми не можемо торкнутися віртуальних грошей, тому і ставимося до них з недостатньою часткою відповідальності. Більш того, розрахуватися карткою набагато швидше, ніж готівкою, тому ми просто не помічаємо, як випаровуються гроші. А бачачи у гаманці цілком собі реальну і танучу на очах суму, вже не хочеться так бездумно купувати зайву упаковку шоколадок, колготок або флакон парфумів по акції, адже такий самий майже цілий стоїть вдома.
Введіть у звичку «обнулення»
Метод «обнулення» якраз стане відмінним стартом. Ви можете вибрати варіант на свій смак і збирати будь-які суми. Наприклад, приходячи додому, ви заглядаєте до гаманця або дивіться баланс карти і забираєте / переносите до скарбнички все, що менше певної суми. Припустимо, залишилося 2 345 гривень – до скарбнички може потрапити як 45 гривень, так і 345.
«Обнуляти» можна і в останній день перед зарплатою, переводячи решту грошей у скарбничку, а можна і взагалі переводити дрібні після кожної здійсненої покупки. Як вже було сказано, все на ваш розсуд. Будьте впевнені, що ви навіть не помітите, як за місяць у вас накопичиться пристойна сума.
Не ходіть до магазину голодними, злими і без списку
У продовження теми про психологічні ефекти. Важливо пам’ятати, що, йдучи до продуктового голодними, ви схильні кидатися на все підряд. Так само, вирушаючи на шопінг в похмурому настрої, ви ризикуєте купити більше одягу, ніж планували, причому не завжди хорошого і підходящого, через те що піддалися імпульсу і не мислили в цей момент раціонально.
Однак бувають ситуації, коли ми змушені вирушати у магазини саме сумними і голодними. І якщо цього ніяк не уникнути, кращим помічником для вас стане список. Потрібно максимально докладно записати все необхідне, щоб не дати собі шансу на відступ від пунктів. І ви не опинитеся в ситуації, коли купили купу зайвого і при цьому сильно перевищили ліміт.
Придивіться уважніше до закупівель їжі
Мова ні в якому разі не про те, щоб їсти менше, якщо у вас все і так в нормі. Але буває, люди навіть не помічають, що купують занадто багато, і рано чи пізно викидають їжу. Припустимо, купують відразу кілька упаковок сметани, хоча прекрасно знають, що зазвичай 2 з 3 встигають зіпсуватися, адже їсти її нікому. Або згрібають з полиць безліч соусів, і вони стоять роками, поки не приходить пора викинути їх через закінчення терміну придатності.
Тому спробуйте все ж постежити за собою і зрозуміти, що ви звикли купувати і викидати. А якщо в зв’язку з цим у вас виникне складність при складанні списку продуктів, в якості експерименту можна скласти також і меню на тиждень, щоб все було підраховано і були виключені витрати. Хтозна, може, такий підхід вам навіть сподобається більше, ніж раніше.
Дайте собі час на обдумування покупок
Повірте, це правило – справжній порятунок. Часто буває, що ми бачимо якусь річ, яку не планували купувати, або просто помічаємо цікаву новинку в улюбленому інтернет-магазині і нами рухає імпульс. Хочеться купити це терміново, поки не подорожчало, не скінчилася, ще не розкупили (потрібне підкреслити). І в результаті ми позапланово витрачаємо гроші на річ, яка може і не підійти, не знадобитися і т. д.
Вирішіть прямо сьогодні, з цієї хвилини: перш ніж купити щось, що не планували, або щось, що коштує дорожче певної суми, ви скажете собі: «Мені треба переспати з цією думкою» . Це може бути одна ніч, тиждень, місяць тощо. Оптимальним терміном для прийняття рішення вважаються 3 дня. Просто трохи розширте кордони між вашим бажанням і рішенням – це відмінним чином дозволить зважити всі за і проти, а в більшості випадків дасть зрозуміти, що подібні пориви є лише тимчасовим помутнінням розуму.
Припиніть бездумну трату грошей
Якщо ви відноситеся до категорії людей, яким часто лінь відключати якісь послуги, якими ви не користуєтеся, вникати в особливості різних тарифів і обирати їх відповідно до своїх потреб, щоб не переплачувати, і при цьому ви відчуваєте гострий дефіцит фінансів, то варто почати приділяти цим питанням більше уваги. Вам напевно здається, що переплати у всіх цих випадках зовсім невеликі, але, повірте, підрахувавши їх, ви сильно здивуєтеся і засмутитесь, що стільки часу втрачали свої кровно зароблені.
Також радимо звернути увагу на своєчасну оплату деяких послуг на зразок штрафів і комунальних платежів. Адже у першому випадку, сплативши якомога раніше, ви економите 50%, а в другому випадку, оплачуючи вчасно, не платите пеню. Загалом, посил такий: не лінуйтеся шукати більш вигідні варіанти.
Заведіть дебетову карту з кешбеком
Це може бути як карта з невеликим кешбеком просто за трату певної суми в місяць, так і карта з підвищеним кешбеком за покупки певного характеру. Зараз їх існує велика кількість. Можливо, ви витрачаєте багато грошей на бензин або часто обідаєте в конкретній мережі ресторанів, а може, ви купуєте продукти тільки в одній мережі магазинів? І в кожному з цих випадків ви напевно зможете знайти карту, яка повертає кешбек від 5 до 30% і навіть більше.
Більш того, враховуючи, що для отримання цих грошей вам не потрібно прикладати особливих зусиль, ви і тут можете використовувати метод «обнулення» і під час вступу кешбека відразу ж відправляти його до скарбнички.
Пустіть гроші в роботу, вони не повинні лежати без діла
Частково це продовження теми з кешбеком. Тільки в даному випадку ви навіть можете не морочитися, а просто замінити свою звичайну карту на ту, що нараховує відсотки на залишок. Таким чином, ви зможете жити як зазвичай, але при цьому періодично отримувати невеликі поповнення.
Або ж ви можете грати по-серьозному – розібратися в розумному інвестуванні. Або ще простіше. Припустимо, ви збираєте гроші на велику покупку або на початковий внесок. Так чому б вам не зберігати їх у банку, щоб нараховувалися додаткові відсотки, замість того щоб просто тримати на звичайній карті або під подушкою? Може здатися, що якісь умовні 2 000 з 40 000 гривень – це несерйозно. Але, з іншого боку, якщо для цього вам не потрібно нічого робити, чому б і ні?
Додавайте "Шляхту" у свої джерела Google Новини