9 країн, в яких настане не 2018 рік

Який зараз рік? Це не таке просте питання, як здається. Все відносно.
Люди створювали календарі, щоб вимірювати хід часу. Але час ефемерний, його не
можна зпіймати і позначити точкою відліку. В цьому і складність. Як знайти початок? Звідки міряти? І якими кроками?

В Україні настане 2018 рік



Більшість країн світу живе за григоріанським календарем. Він був введений папою римським Григорієм XIII замість юліанського. Різниця між цими календарями зараз складає 13 днів і збільшується на 3 доби за кожні 400 років. Тому і утворилося таке свято, як Старий Новий рік — це Новий рік за старим стилем, за юліанським календарем, який продовжують зустрічати за звичкою в ряді країн. Але і від звичайного Нового року ніхто не відмовляється.

Григоріанський календар був введений в 1582 році в католицьких країнах і поступово, протягом кількох століть, поширювався по інших державах. Саме по ньому 1 січня настане 2018 рік.

У Таїланді настане 2561 рік

У Таїланді в 2018 році (за григоріанським календарем) настане 2561 рік. Офіційно Таїланд живе за буддійським місячним календарем, де літочислення ведеться з набуття Буддою нірвани.

Але також користуються і звичним нам календарем. Для іноземців часто робляться винятки і рік на товарах або документах можуть вказувати згідно з григоріанським календарем. Також за буддійським календарем живуть на Шрі-Ланці, в Камбоджі, Лаосі і М’янмі.

В Ефіопії настане 2011 рік

Ефіопський календар відстає від звичного нам приблизно на 8 років. І крім того, містить у році 13 місяців. 12 місяців по 30 днів, і останній, 13-й місяць зовсім короткий — 5 або 6 днів в залежності від того, високосний рік, чи ні. А доба починається не опівночі, а зі сходом сонця. Ефіопський календар заснований на стародавньому олександрійському календарі.

В Ізраїлі настане 5778 рік

Єврейський календар офіційно використовується в Ізраїлі разом з григоріанським. За цим календарем відзначають єврейські свята, дні вшанування пам’яті та дні народження родичів. Місяці за цим календарем наступають строго в новомісяччя, а перший день року (Рош ха-Шана) може припадати тільки на понеділок, вівторок, четвер або суботу. І для того щоб Рош ха-Шана припав на допустимий день тижня, рік, який передує подовжують на один день.

Починається єврейський календар з самого першого новомісяччя, яке відбулосся в понеділок 7 жовтня 3761 до н. е., о 5 годині і 204 частині. Година там складається з 1 080 частин, а кожна частина — з 76 миттєвостей.

У Пакистані настане 1439 рік

Ісламський календар використовується для визначення дат релігійних свят і як офіційний календар у деяких мусульманських країнах. Літочислення ведеться від дати переселення пророка Мухаммеда і перших мусульман з Мекки в Медину (622 рік н. е.).

Доба в цьому календарі починаються з заходом сонця, а не опівночі. Початком місяця вважається день, коли серп Місяця з’являється вперше після новомісяччя. Тривалість року ісламського календаря на 10-11 днів менше сонячного року, і місяці зміщуються відносно сезонів. Ті місяці, що припадали на літо, через деякий час стануть зимовими, і навпаки.

В Ірані настане 1396 рік

Іранський календар, або сонячна хіджра, є офіційним календарем в Ірані та Афганістані. Цей астрономічний сонячний календар був розроблений за участю Омара Хайяма.

Літочислення іранський календар веде від хіджри, як і ісламський календар, але він ґрунтується на сонячному році, тому його місяці завжди припадають на один і той же час року. Тиждень іранського календаря починається в суботу і закінчується в п’ятницю, яка вважається вихідним днем.

За календарем Індії настане 1939 рік

Єдиний національний календар Індії був розроблений відносно недавно і прийнятий в 1957 році. В основі розрахунків лежить сакська ера — древня система
літочислення, поширена в Індії і Камбоджі.

Також в Індії існують і інші календарі, які використовуються різними народностями і племенами. Одні беруть за точку відліку дату смерті Крішни (3102 рік до н. е.), інші — прихід до влади Вікрама в 57 році, треті за буддійським календарем починають підрахунок років від дати смерті Будди Гаутами (543 рік н. е.).

В Японії настане 30 рік

В Японії діє система літочислення від Різдва Христового, і традиційна, в основі якої рахунок йде по роках правління японських імператорів. Кожен імператор дає назву епохи — девіз свого правління.

З 1989 року в Японії «Епоха миру і спокою», престол займає імператор Акіхіто. Попередня епоха — «Просвітлений мир» — тривала 64 роки. У більшості офіційних документів прийнято використовувати 2 дати за григоріанським календарем і за роком поточної епохи в Японії.

За китайським календарем настане 4716 рік

Китайський календар використовують в Камбоджі, Монголії, В’єтнамі та інших азіатських країнах. Літочислення у ньому ведеться від приходу до влади імператора Хуан-ді в 2637 році до н. е.

Календар циклічний і спирається на астрономічні цикли Юпітера. За 60 років Юпітер 5 раз обходить сонце, це 5 елементів китайського календаря. Одне обертання Юпітера навколо Сонця триває 12 років — ці роки в календарі отримали назви тварин. У 2018 році (за григоріанським календарем настане рік Собаки.

У Північній Кореї настане 107 рік

Календар чучхе використовується в КНДР з 8 липня 1997 року поряд з літочисленням від Різдва Христового. Точкою відліку є 1912 рік, рік народження Кім Ір Сена, засновника північнокорейської держави, Вічного президента Кореї. Рік його народження — це 1-й рік, нульового року в календарі немає.

При написанні дат в КНДР використовуються обидва літочислення — рік за григоріанським календарем вказується в дужках поруч з датою за календарем чучхе.

І бонус. Скільки вам років?

Не тільки час можна рахувати по-різному. Виявляється, і з віком людини не так все просто. У багатьох культурах Східній Азії його визначають за східно-азійською системою: рахунок йде від одиниці, а не від нуля. Новонародженій дитині відразу 1 рік. А вік збільшується при настанні нового року, а не дня народження. Тобто за цією системою з боєм новорічних курантів вся сім’я, яка зібралася за святковим столом, одночасно стає старшою на рік. І виходить, що вік азіата може відрізнятися на кілька років від віку європейця, навіть якщо вони народилися в один день.

За матеріалами

Додавайте "Шляхту" у свої джерела Google Новини