“Викликати лікаря можна лише, коли людина помирає. Інакше заплатите…” – українці в польському карантині

Інтерв’ю з головною редакторкою варшавської газети «Наше слово»

Польща з 1 квітня ввела ще суворіші обмеження через поширення коронавірусної інфекції. Про це заявив прем’єрміністр країни Матеуш Моравецький. До попередніх заходів карантину тепер додаються жорсткі штрафи за порушення режиму, заборона відвідин парків, скверів, пляжів. Такою була реакція польської влади на стрімке зростання кількості хворих. Сьогодні інфікованими є майже 2,5 тис. осіб.



Карантин в Польщі: Эпидемия коронавируса в Польше (24.03.20 17:11 ...

Джерело: Главком

Минулого тижня десятки тисяч українців штурмували кордон, намагаючись повернутися додому до повного перекриття кордону. Про погіршення ситуації з роботою заявляють 60% з опитаних заробітчан. Третина зізнається, що взагалі втратили роботу. Але, очевидно, що у польському карантині залишилися тисячі наших громадян, які досі там працюють, або не встигли чи не мали змоги виїхати.

В інтерв’ю «Главкому» головна редакторка газети для українців у Польщі «Наше слово» Христина Заник розповіла про умови життя в польському карантині, складнощі, які тепер навалились на українських заробітчан і специфіку місцевої медичної допомоги.

Прем’єрміністр Польщі заявив про посилення карантинних заходів. Що це означає на практиці, як відобразиться на житті людей?

Тиждень тому були одні обмеження, зараз починатимуть діяти нові. Думаю, більшість людей ставиться до цього з розумінням. Нові обмеження пов’язані, перш за все, із закупівлею продуктів у магазинах. Тобто з 10 до 12 години магазини та аптеки будуть відчинені лише для тих, кому понад 65 років. Закривають салони краси, перукарні, косметичні салони. Думаю, це сильно не відіб’ється на житті пересічного мешканця Польщі. У магазині будуть обмеження щодо кількості людей — максимально три особи на одну касу. Раніше ще можна було гуляти в парках, поїхати до Вісли на пляж, це дозволяло підтримувати краще самопочуття, імунітет. Тепер парки закривають, пляжі теж. Вийти на двір можна буде лише до магазину, також на роботу, погуляти з собакою, якщо йдете до особи, якою опікуєтесь.

Влада анонсує великі штрафи за порушення режиму. Про які суми ідеться?

Штраф за недотримання самоізоляції – від 5 до 30 тисяч злотих. Поліція перевіряє постійно. Говорять про те, що запровадять алікацію (мобільний додаток) для моніторингу тих, хто на карантині. Але на разі точно знаю, що поліція приїжджає, спілкується через домофон, перевіряє, чи особа вдома. Буває, що телефонує і просить виглянути у вікно, помахати. Понад 160 тисяч осіб перебуває на домашній самоізоляції (дані на 31 березня). В медіа постійно є інформація про те, що люди за порушення правил карантину отримують штрафи.

Польща посилила карантин через коронавірус: заборонили вільно ...

Але такі високі суми штрафів саме за порушення режиму самоізоляції. Якщо ж порушено інші правила – то переважно це 500 злотих (110 євро). Наприклад, в машині їде 3-4 особи і вони – не одна сім’я і не їдуть на одне місце роботи. Тоді заплатять кожен штраф по 500 злотих. Те саме у інших випадках масових зібрань у групи більше двох осіб, або на дитячому майданчику, адже їх тепер теж закрили. Спочатку поліція може попередити, а наступного разу вам доведеться сплатити штраф. Залежить від ситуації.

Закриття салонів краси, перукарень, магазинів – це проблеми малого бізнесу. У країнах Балтії, країнах Західної Європи держава передбачила компенсації підприємцям. Яка ситуація у Польщі?

У Польщі збиралася Рада безпеки, яка підтримала виділення близько $50 млрд на боротьбу з економічними наслідками. Але до кінця не зрозуміло наразі, як саме це відбуватиметься. Місцеве самоврядування пропонує полегшення для підприємців. Їм не нараховуватиметься пеня, якщо вони вчасно не заплатять за оренду. Це саме стосується пені за прострочення кредитів. Надаватиметься допомога малому і середньому бізнесу для того, аби підприємці утримали своїх працівників.

Кілька днів тому ми бачили величезний натовп людей на польсько-українському кордоні. Українці терміново поверталися до України через те, що працюють неофіційно і не мають соціальних гарантій?

Думаю, що головна причина цього скупчення людей полягає у провині нашого президента Володимира Зеленського. Адже це він заявив про те, що не буде впускати людей, що кордони закриють не лише для іноземців, а й для українців. Це була серйозна і фатальна помилка. Більшість людей перелякалися і зібралися виїжджати не тому, що вони мусили їхати, а тому, що боялися, що якщо у майбутньому втратять роботу, то не зможуть повернутися додому. Ви бачили ті черги. Тобто якщо хтось із цих людей був заражений і постояв у черзі, де всі скупчилися разом, було набагато більше шансів заразитися, ніж якби ці люди спокійно заїхали в Україну. Це не була турбота про своїх громадян, а радше навпаки. Найбільше наших громадян налякала невідомість, що буде на кордоні, як можна буде добратися, бо нині немає можливості спокійно і за нормальну ціну доїхати. Адже перевізники в кілька разів підвищили ціну за те, що довезуть до кордону. Люди змушені були погоджуватися і платити високу ціну, не знаючи, чи потім зможуть потрапити до України.

Домашній карантин у Польщі: чого не можна робити в цей період ...Звісно, є ті, що втратили роботу: у готельному бізнесі, перукарнях, салонах краси. З іншого боку, не можна говорити, що геть немає роботи. Якщо людина готова братися за будь-яку роботу, то є багато різних оголошень про роботу в магазинах, на складах, на виробництві. Перш за все, маю на увазі фізичну роботу, яку більшість українців у Польщі зараз виконують.

Друга причина – умови, на яких українці перебувають у Польщі. Таких є кілька видів. Є трудова угода, за якою працедавець сплачує за працівника усі страхові внески на випадок хвороби, тоді державна медицина для такого працівника є доступною. Друга угода – це так звана сміттєва угода, коли працедавець хоч і тримає офіційно у себе на роботі працівника, але не сплачує за нього соціальні відрахування. У цьому випадку працівник не може звернутися до державної лікарні за безплатною допомогою.

Додавайте "Шляхту" у свої джерела Google Новини