Сьогодні, 29 серпня, християни східного обряду відзначають останній з трьох Спaсів – свято Третього Спaсa, який в нaрод нaзивaють Горіховим Спaсом
Про це повідомляє Ураїнські новини.
Історія походження Горіхового Спаса
Третій (Горіховий) Спас встановлений православною церквою на честь перенесення із Едесси до Константинополя Нерукотворного образу Ісуса Христа. Звідси й інші назви свята – Полотняний Спас, Спас на полотні, Нерукотворний Спас.
За переказами, Ісус умив обличчя водою і потім обтер рушником, на якому відбився його лик. Це рушник з нерукотворним зображенням Спасителя зцілив володаря Едесси від смертельної хвороби, що сприяло поширенню там християнства.
Згодом саме з цього зображення Ісуса Христа були написані перші ікони Спаса Нерукотворного.
Третій Спас у народних повір’ях
У народі Третій Спас називають не лише Горіховим, а й Полотняним, а також Хлібним. Після свята Успіння Пресвятої Богородиці закінчувалася жнива, а значить, на Третій Спас уже пекли новий хліб і пироги з борошна нового врожаю.
Третій Спас по праву називали Горіховим Спасом, бо в цей час достигали лісові горіхи, і можна було їх заготовляти і освячувати в церкві. У деяких місцях на початку ритуалу горіхового збору в ліс посилали найстаршу жінку для пробного збору. Скільки вона приносила за день горіхів, для решти було мірою, і потрібно було збирати не менше. Збір горіхів міг тривати протягом кількох днів.
За народними спостереженнями, в один і той же рік не могло бути врожаю і на горіхи, і на хліб. А тому врожай горіхів передвіщав гарний урожай хліба наступного року. Також на Горіховий Спас із ліщини заготовляли віники для лазні. Вважалося, що за їх допомогою зцілювалися від найважчих хвороб. І сушити такі віники потрібно було подалі від віників із гілок інших дерев.
Прикмети та повір’я
- Третій Спас — хліба припас
- Третій Спас на полотні, а хлібець на току
- Коли гарний Третій Спас — взимку буде квас
- Багато горіхів на Спас — через рік запасешся хліба про запас
- Третій Спас запитає у вас: чи жнивували, чи в холодку пролежали