8 січня — Бабині каші: історія, традиції та прикмети свята

В цей день з будинку рекомендується винести весь мотлох і битий посуд, це принесе щастя і благополуччя.

Бабині каші відзначається 8 січня (за старим календарем — 26 грудня). Ні для кого не секрет, що наші предки, будучи древніми слов’янами, були язичниками протягом декількох століть. У 988 році на Русі було прийнято християнство. З цього моменту багато даних про минуле нашого народу було втрачено. Однак в сьогоденні такі незрозумілі моменти і загадки тільки підігрівають інтерес до нашої історії. Народ завжди цікавили таємниці і невідомості, а коли це стосується твоєї історії, твоїх батьків і взагалі твоїх предків, то залишитися осторонь просто неможливо, інформує Ukr.Media.



Дана подія — досить древнє свято, тому точної інформації про нього збереглося не дуже багато. В цей час ніхто не знає, які були особливості цього святкування спочатку, адже документальних даних немає. До наших часів інформація доходить через так званий «зіпсований телефон», від покоління в покоління. Давайте ж розберемося, що являють собою Бабині каші.

Історія свята

Свято Собор Пресвятої Богородиці має дуже давню історію, яка починається в четвертому столітті. Коли весь народ вихваляв народженого Ісуса Христа, Єпіфаній Кіпрський і Амвросій Медіоланський почали вихваляти і його мати — Пресвяту Діву. Таку ідею підтримали християни, і в підсумку з’явилося нове православне свято. І тільки через три століття свято отримало статус офіційного. Сталося це в 681 році на шостому Вселенському Соборі.

В цей же час прийнято було святкувати таке свято як Бабині каші. Слов’яни вірили, що бабки-повитухи є слугами богинь-матерів, що дарують нове життя. Повивальні бабки служили сучасними акушерками, допомагаючи з’явитися на світ малюкам, тому народ їх поважав. І через таку велику повагу люди і вирішили, що було б правильно виділити їх важливу працю і зробити їх професійне свято. А через те, що Свята Богородиця народила Сина Бога, то з плином часу два свята були об’єднані в одне.

Відзначати це свято було вирішено наступного дня після Різдва Христового, а саме 8 січня. У День повивальних бабок і породіль заведено прославляти святу Богородицю. Люди моляться їй, виливають свою душу, просять про допомогу і дякують за народження Христа. Згадують в цей день також і тих, хто по крові близький до Ісуса Христа (його батька Йосипа і брата Якова).

 

Традиції та обряди

Спочатку в цей день було заведено почитати повивальних бабок. Вагітні дівчата і жінки приходили в гості до бабок, дарували їм подарунки і пригощали різними стравами: пирогами, млинцями. Вони вірили, що після принесення дарів бабкам народження дитини буде краще і простіше. Жінки з маленькими дітьми також несли дари і частування. Так бабки благословляли маленьких діток на щасливе життя.

Посиденьки з повитухами часто тривали цілу ніч. Бабки проводили різні ритуали, які благословляли матерів на більшу кількість дітей. І дорогих гостей повитухи пригощали кашами з проса і гречки, не шкодуючи на них масла, молока і вершків.

Не просто так свято стало називатися на честь цих каш. З ними були пов’язані різні ритуали. Так, щоб дитина була високою, повитуха тримала горщик з кашею над головою дитини і примовляла: «рости високо-високо». А ось, щоб дитина почала швидше ходити, старшим у родині дітям давали горщик з кашею, яку треба було з’їсти на вулиці, а після в порожню посудину посадити курку або півня (залежно від статі малюка). У це свято було прийнято вперше підстригати дітям волосся.

Повитуха раніше була далекою родичкою всього села. Вона була присутня на всіх пологах. Не всім жінкам можна було довірити цю відповідальну роботу. Така жінка повинна бути у віці, мати хороший досвід. Повитухою також могла бути тільки та жінка, яка народжувала своїх дітей. Незайманих категорично не допускали до такої роботи. Жінок, які зраджували своїм чоловікам, до роботи також не допускали. А чорноокі бабки не могли приймати пологи, так як вважалося, що у новонародженого може бути погана доля. Як тільки у жінки наступали перші перейми, повитуха топила баню (так перейми проходили легше). Породіль обкурювали різними травами, читаючи молитви і підтримували добрими словами.

Прикмети

  • Каша пригоріла під час приготування — до частих снігопадів.
  • Якщо в день свята на вулиці сильний мороз або хуртовина, то літо теж буде холодним.
  • Якщо сніг в руках ліпиться, то скоро настане тепло.
  • Якщо на свято хтось купить мотузку або виріб з мотузки, то в родині може статися самогубство.
  • Якщо в будинок приходять колядувати, то їх слід нагодувати, тоді в будинку буде щастя і добро.
  • Якщо після заходу небо придбає багряно-червоний колір, то слід чекати сильних морозів.
  • Зяблик заспівав — відлига не за горами.
  • Якщо в цей день світить сонечко і ясне небо, то урожай проса буде хорошим.
  • Якщо в печі полум’я не червоного кольору, а білого, то скоро буде потепління.
  • Ворони не знаходять собі місця — буде хуртовина.
  • Холоди будуть, якщо північний вітер дме сильно і стійко.
Додавайте "Шляхту" у свої джерела Google Новини