У понеділок, 1 березня, відзначається Всесвітній день імунітету. Його було засновано 2002 року з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я.
Мета заходів, які проходять по всьому світу цього дня, – привернення уваги суспільства до поширеності різноманітних імунних захворювань, збереження й зміцнення імунітету в цілому.
Пропонуємо дізнатися кілька цікавих фактів про захисну систему людського організму, – пише OBOZREVATEL.
Дефіцит сну послаблює імунітет
Робота імунітету безпосередньо пов’язана з режимом сну і харчування людини. Так, для виконання своїх функцій імунним клітинам, як і будь-яким іншим, необхідний “будівельний матеріал”, що надходить разом з їжею. Вони оновлюються під час сну, але, якщо людина недосипає, відбувається збій. Причому важливим є саме нічний сон – у цей період формуються клітини в кістковому мозку.
Імунітет може бути різним протягом життя
У житті бувають періоди фізіологічного імунодефіциту, коли імунна система людини працює гірше, ніж зазвичай. Перший з них – період від народження до 5-6-річного віку: в цей час імунітет тільки формується. Потім захисні сили організму слабшають у підлітковому віці – через гормональну перебудову.
Крім того, імунітет ослаблений у жінок під час вагітності, а також у людей старше 65 років.
Зрозуміти, що імунітет ослаблений, – просто
Часті інфекційні захворювання – основна ознака ослаблення імунітету. Звичайні ГРВІ в цьому випадку нерідко закінчуються бактеріальними ускладненнями.
У жінок – більш активний імунітет
Жіночий імунітет здатен швидше перемагати хвороби і загоювати рани. Однак при цьому в жінок частіше, ніж у чоловіків, зустрічаються аутоімунні захворювання, під час яких імунна система в результаті збою атакує власні клітини.
Для роботи імунітету важливим є здоровий спосіб життя
Щоб підтримувати захисну систему організму в тонусі, важливо мати здоровий спосіб життя. Так, зокрема, необхідно дотримуватися режиму й давати можливість імунним клітинам відновлюватися, а також вживати в їжу природні імуномодулятори.
До останніх належать часник, куркума, імбир, кисломолочні продукти, квашені овочі, женьшень, прополіс, а також вся їжа з високим вмістом вітаміну C: апельсини, лимони, смородина, шпинат, шипшина, солодкий перець, чорниця, обліпиха й багато інших продуктів.
Додавайте "Шляхту" у свої джерела Google Новини