Хто й навіщо відбивав носи статуям Стародавнього Єгипту: вчені дали відповідь

Найбільш правдоподібною відповіддю на питання, чому в багатьох статуй Стародавнього Єгипту відбито носи, є іконоборство. Мова йде не про християнський феномен часів Візантії, коли заперечувався культ священних зображень, знищувалися ікони й переслідувалися ті, хто їх шанував.

У даному випадку мається на увазі іконоборство в ширшому сенсі – знищення зображень або скульптур з політичних, релігійних чи естетичних мотивів, пише Оbozrevatel, посилаючись на видання BBC.



Так, стародавні єгиптяни вірили, що в статуї можуть жити бог або померла людина, що стала божеством, завдяки чому такі об’єкти здатні впливати на матеріальний світ, пояснює Едвард Блайберг, старший куратор експозиції єгипетського, класичного і давнього близькосхідного мистецтва в Бруклінському музеї (США).

Їхню могутність, як вважалося, можна було розбудити за допомогою певних ритуалів або навпаки, “вимкнути”, навмисно пошкодивши зображення.

Причиною таких дій могла бути, наприклад, помста померлим, або страх розкрадачів гробниць помсти того, чию могилу вони потривожили, а також бажання “переписати історію” або навіть повністю змінити культуру.

Так, коли батько Тутанхамона Ехнатон (1353-1336 роки до н.е.) побажав, щоб у центрі релігії був бог сонячного диска Атон, він став знищувати зображення Амона, бога небес і повітря. Коли ж Ехнатон помер, у Єгипті знову повернулися до поклоніння Амону, а храми і пам’ятники Атона й попереднього фараона було зруйновано.

Єгипетська статуя з відбитим носом у Луврі

Для Стародавнього Єгипту це було звичайною справою, зазначає єгиптолог Роберт Рітнер. Статуям могли відбивати вуха, якщо хотіли, щоб божество не чуло руйнівників, або відокремлювали голови, щоб з ними “обрубати” всі можливі комунікаційні можливості.

Однак найбільш ефективним і швидким способом здійснення бажаного було відбити ніс. “Ніс – джерело дихання, дихання життя, найпростіший спосіб убити внутрішній дух (статуї, – ред.) – задушити, відбивши ніс”, – пояснює Блайберг.

Однак парадокс у тому, що таке нав’язливе бажання руйнувати зображення тільки доводить їхню важливість для великої цивілізації, кажуть учені.

Додавайте "Шляхту" у свої джерела Google Новини