Державний гімн США написав Ірвінг Берлін з Могильова (Білорусь). У нього було всього два класи освіти, він не знав ноти, а в 45 років навчився грати на фортепіано і тільки на чорних клавішах.
Ірвінг Берлін народився 11 травня 1888 року в Могильові у кантора міської синагоги Мойсея Баліна. Він був п’ятою дитиною і після народження отримав ім’я Ізраїль (Ізя). Детальніше про це – пише OBOZREVATEL.
Як виявилося, спеціально для Берліна компанія Weser Bros виготовила піаніно, яке вміє переводити мелодії в інші тональності. Хлопець вмів складати красиві мелодії і ритми, і став найпопулярнішим композитором Америки.
У п’ятирічному віці погромники спалили будинок Ізі і в 1893 році його сім’ї довелося переїхати в Нью-Йорк. Клерк, що реєстрував іммігрантів, записав прізвище Балін так, як прочитав йому помічник: Beilin, а пізніше у друкарні замість i набрав r. Пізніше сам композитор поміняв ім’я на Ірвінг, щоб звучало на американський лад. Так Ізя Балін перетворився Ірвінга Берліна.
З 13 років Ізя працював співаком в барі і одночасно писав пісні. Він ставав все популярнішим, а співаки мріяли роздобути його пісню в репертуар.
Одного разу співачка Дороті Гоуц пробралася в офіс композитора і стала просити Ірвінга дати їй будь-яку пісню. Раптом до кімнати з тим же наміром увірвалася друга співачка. Дороті дала суперниці ляпас. Дівчата зчепилися і продовжували бійку на підлозі. Берлін віддав пісню другій співачці, а з Дороті одружився. Через п’ять місяців після весілля Дороті захворіла тифозною лихоманкою і померла.
Після цього Берлін почав зустрічатися з журналісткою, дочкою мільйонера і телеграфного магната. Батько дівчини був проти шлюбу з “безрідним єврейським емігрантом”, тому викрав дочку і відвіз її до Європи. У підсумку вона втекла з дому і все-таки вийшла заміж за коханого.
Церемонія одруження пройшла таємно. На той момент дівчині було 22 роки, а Берліну – 37 років. Батько в люті позбавив її спадщини. Пізніше у молодят народилася донька, на честь неї з’явилася “Російська колискова”, яка визнана найкращою піснею 1927 року.
“God Bless America” Берлін написав у 1918 році. Рукопис пролежав 20 років.
Пісню “God Bless America” вперше виконали у 1939 році у день пам’яті загиблих у першій світовій, публіка встала і слухала, знявши капелюхи, як під час виконання національного гімну. Пісня принесла купу грошей, але Берлін сказав: “На патріотизмі заробляти не можна” і підписав контракт, за яким всі гонорари від пісні перераховувалися асоціації бойскаутів Нью-Йорка.
До речі, за своє життя Берлін створив півтори тисячі пісень у різній стилістиці – від пісеньок на ідиші, що висміюють шаблонні уявлення про євреїв, від наслідувань афроамериканскому джазу і госпел, аж до гімнів, що оспівують традиційні “американські цінності”. Творча активність Берліна знизилася до 1950-х років, після 1966 він перестав писати.
Ірвінг Берлін помер у 1989 році, коли йому виповнився 101 рік. Він пішов з життя тихо і уві сні.
Додавайте "Шляхту" у свої джерела Google Новини