Вживання ультрапастеризованих продуктів, обробленого червоного м’яса і напівфабрикатів, смаженої їжі, продуктів із додаванням цукру і надмірної кількості алкоголю здатне негативно вплинути на здоров’я і тривалість життя людини. Від таких звичок у їжі варто відмовитися заради поліпшення самопочуття і власного довголіття.
Про це розповіла доктор медичних наук, дієтологиня з клініки Майо Кетрін Зерацкі, пише портал Eat This, Not That. Вона зазначила, що не всі “оброблені” продукти однаково не корисні для людини, передає Обозреватель.
За словами експертки, продукти з мінімальною обробкою, наприклад консервовані овочі та заморожене м’ясо, зазвичай містять корисні речовини – вітаміни, мінерали, фітонутрієнти і клітковину.
Зі свого боку продукти з високим ступенем переробки – ультраоброблені – наприклад, напівфабрикати, магазинний хліб та інші, містять насичені жири, доданий цукор і практично не містять клітковину. Дієтологиня попередила, що така їжа часто містить більше калорій, ніж поживних речовин.
Нагадаємо, раніше дослідники назвали дієту, яка сприяє продовженню життя. Фахівці з’ясували, що саме джерело їжі помітно впливає на зв’язок між споживанням вуглеводів і смертністю. Зокрема, дієти, які передбачають споживання рослинних білків і жирів з овочів, горіхів, арахісового масла і цільнозернового хліба, пов’язані з більш низьким ризиком смертності.
Також продовжити життя людини може допомогти щоденна доза горіхів. Вони сприяють підтримці здорової ваги, зменшують ризик серцевих захворювань і можуть запобігти розвитку раку. Так, за даними дослідників, люди, які щодня їли горіхи, з меншою ймовірністю вмирали від онкологічних, серцевих і респіраторних захворювань. Додатковим бонусом вчені назвали підтримку ваги.
Додавайте "Шляхту" у свої джерела Google Новини