“Рейкова війна”, яка зараз повним ходом іде в Росії, перекинулася і на окупований Крим. Після диверсії, в результаті якої було зупинено залізничне сполучення із Севастополем, окупанти різко перейнялися “питаннями безпеки”.
Щоправда, наскільки їм це вдасться – велике питання, особливо з огляду на те, що навіть “найбільш охоронюваний у світі” міст у зоні ризику. Зараз росіяни панічно обговорюють контрнаступ ЗСУ і що стане “головним сигналом”, – пише OBOZREVATEL.
Дзвіночок для загарбників
18 травня під Сімферополем зійшов із рейок потяг, який заблокував шлях до бази Чорноморського флоту Росії. Окупаційна влада заявила, що це сталося внаслідок “втручання сторонніх” – тобто підриву. Рух поїздів було зупинено.
І це вже не “просто” підпали обладнання, які зараз масово відбуваються у різних регіонах РФ, а серйозний інцидент, який став дзвіночком для загарбників.
На російських ресурсах одразу ж зробили припущення, що диверсія під Сімферополем, а потім і “атака безпілотників ЗСУ” (яка нібито сталася того ж дня, а ціллю була залізнична інфраструктура, що сполучає Крим із Херсонською областю) говорять про “намір українських підрозділів порушити логістику на Херсонському та Запорізькому напрямках”.
Звернула увагу на новий інцидент і британська розвідка. На думку аналітиків, диверсії на залізничних об’єктах у Криму ще більше посилять занепокоєння Кремля щодо його здатності захистити інші ключові об’єкти інфраструктури у регіоні.
І найголовніший із них – Кримський міст.
Все йде до визволення Криму
З того часу, як у жовтні 2022 року на Кримському (Керченському) мосту сталася “бавовна”, окупаційна влада заборонила заїжджати на нього вантажним автомобілям. Незважаючи на обіцянки ось-ось запустити повноцінний рух, цього так і не сталося. А тепер віцепрем’єр Росії Марат Хуснуллін заявив пропагандистським ЗМІ, що цього не буде в найближчому майбутньому.
“Ми це питання розглядали. Ба більше, ми планували запустити. Але зараз з огляду на безпеку вирішили поки що цього не робити, бо постійно є спроби провокацій та впливу на Кримський міст. Тому поки є ці спроби і враховуючи, що у нас є гарантований сухопутний коридор (через інші окуповані території України. – Ред.), плюс у нас не припиняє роботу поромна переправа, все-таки ми спільною комісією з усіма органами безпеки, які за це відповідають, вирішили наразі вантажні машини не пускати мостом”, – заявив Хуснуллін.
Тож найбільш швидкий і безпечний варіант (так вважалось раніше) дістатися з РФ на український півострів зараз є надзвичайно ризикованим. Фактично окупанти розписалися у неможливості захистити стратегічний об’єкт, що викликало емоційне обговорення росіянами у соціальних мережах А з огляду на останній підрив залізниці – реакція була, скажімо так, дуже бурхливою.
До речі, зараз усі великовантажі потрапляють до Криму на поромі, проте якщо море штормить, то переправа не працює – звідси великі затримки. “З того часу, як підірвали Кримський міст, ціни на перевезення в АРК із Росії зросли більш ніж у два рази”, – говорить співрозмовник на півострові.
Підкинув дров у вогонь і начальник Головного управління розвідки МОУ Кирило Буданов, який в інтерв’ю YouTube-каналу Різні Люди недвозначно дав зрозуміти, що після того, як українські воїни зайдуть до Криму, прихильники Росії покинуть півострів через керченську поромну переправу.
“Більша частина радикального проросійськи налаштованого населення з приходом підрозділів до Криму в будь-якому форматі – наступі й так далі – першою ж вийде через поромну переправу в Російську Федерацію. Ніхто тут не залишиться”, – сказав голова воєнної розвідки.
Фактично Буданов без зайвих слів змалював перспективу як для колаборантів, так і для окупантів: сухопутний коридор буде перерізано, а Кримський міст “знерухомлено”.
Про такий сценарій повернення Криму раніше говорив і ексдиректор із європейських справ Ради національної безпеки США підполковник Олександр Віндман. Його вважають одним із провідних фахівців з України у військово-дипломатичній спільноті США.
На його думку, визволення Криму військовим шляхом не є чимось немислимим.
“Першим кроком було б стримати російські війська в Херсонській та Луганській областях, а також на півночі Донецької області. Після цього Україна мала б звільнити Запорізьку область і південь Донбасу, щоб вийти на узбережжя Азовського моря, руйнуючи російський сухопутний коридор. Українській армії також належить знищити Керченський міст, що з’єднує Росію з Кримом і дозволяє Москві забезпечувати свої війська. Без мостів, автомобільних доріг і залізниці у Крим. Кремлю доведеться перейти на забезпечення військ через море. Але баржі та пороми не зможуть задовольнити російські логістичні потреби, необхідні для підтримки боїв у Криму та на півдні України”, – поділився у статті для Foreign Affairs Віндман.
Він вважає, що тим часом українська армія тижнями обстрілюватиме російські війська й інфраструктуру. Серед цілей будуть логістичні вузли, авіабази, центри командування та контролю, військово-морські об’єкти й транспортні вузли.
“Якщо Україна досягне успіху в цій початковій фазі операції, їй потрібно буде провести сухопутні та десантні атаки, щоб закріпитися в Криму”, – резюмував колишній експерт Ради нацбезпеки при президенті США.
У російських Telegram-каналах істерять через диверсії, але Кримський міст вже назвали таким собі головним маркером майбутнього “армагеддону” – тобто контрнаступу ЗСУ. Мовляв, поки ударів по мосту немає, то “ще не все так погано”, а от як тільки завдадуть – рятуйся хто може. Однак як саме розвиватимуться події – покаже час. Незмінне лише одне: Крим був, є і буде українським.
Додавайте "Шляхту" у свої джерела Google Новини