Омбудсман заявив, що сироти стали прикриттям для близьких родичів київських посадовців. Завдяки цинічній схемі вони змогли нелегально виїхати за кордон й уникнути мобілізації, при цьому кинувши дітей без українського супроводу.
Так, Дмитро Лубінець стверджує, що працівники Служби у справах дітей та сім’ї й Центру соціально-психологічної реабілітації дітей №1 міста Києва відправили своїх близьких родичів “супроводжувати” дітей за кордон, після чого ті просто втекли, – пише 24 канал.
За словами Лубінця, “схему” виявили працівники Офісу Омбудсмана під час моніторингових візитів.
Подробиці схеми
У березні 2022 року, коли тривали активні бойові дії біля Києва, 68 вихованців Центру соціально-психологічної реабілітації дітей №1 міста Києва у супроводі 20 осіб евакуювали до колишнього молодіжного табору міста Вупперталь у Німеччині.
Ці вихованці – діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, та діти, які перебувають у складних життєвих обставинах. Мої Представники цього року під час моніторингових візитів відвідували заклади за кордоном, де перебувають українські діти. Ми навідалися й до вищезазначеного табору. Працівників Офісу Омбудсмана туди не допустили. Причина – на території були відсутні супроводжуючі від України, а діти перебувають виключно під опікою німецької сторони, – розповів Лубінець.
Німецькі супроводжуючі також повідомили, що з початку евакуації було 55 дітей, проте відповідно до наказу директора Центру до Німеччини евакуювали 68. Де ці 13 дітей наразі невідомо. Моніторингова група так і не змогла перевірити ці дані через ненадання інформації.
Тож представники Офісі омбудсмана здійснили позапланові візити до вищезгаданих установ, щоб з’ясувати обставини, ознайомитися з документами щодо евакуації й поспілкуватися з керівництвом.
Керівництво закладів заявило, що не володіє інформацією, також у них немає у наявності копій документів чи будь-яких документів про умови перебування дітей під опікою німецької сторони.
Однак вдалось довідатися, що серед супроводжуючих осіб під час евакуації в офіційних наказах були люди, які не мають стосунку до цієї сфери, і лише за день до цього стали працівниками закладів. А деякі зовсім ніколи не були працевлаштовані.
Найцікавіше, що серед цих людей є близький родич керівника Служби у справах дітей та сім’ї міста Києва і близький родич керівника Центру соціально-психологічної реабілітації дітей №1 міста Києва.
Серед супроводжуючих також виявили ще 4 особи, підстави для виїзду яких потребують додаткового вивчення.
Кожен з супроводжуючих чоловіків звільнилися з посад після того, як опинилися за межами держави і жоден з них наразі не працює у цих органах. Щобільше, вони не повернулися до України. Цей факт наштовхує на думку, що це все була “спланована акція”, – написав Лубінець.
Ба більше, керівники установ продовжили їздити до Вупперталю на зустріч до своїх близьких родичів під виглядом робочих питань.
Ймовірно, саме тому в одного з керівників відсутній звіт про такі робочі відрядження, а в іншого всі слова написані “під копірку” без жодної інформації про проблеми дітей, встановлення німецької опіки, звільнення українських супроводжуючих тощо.
Лише у 2024 році наш Офіс з’ясував, що вихованці Центру соціально-психологічної реабілітації дітей №1 міста Києва залишились без українського супроводу. Доступ до цих дітей тепер потрібно просити у німецької сторони, яка вчиняла згідно з їхнім законодавством, – сказав омбудсман.
Він повідомив, що вже направив відповідні листи до Офісу Генпрокурора, Нацполу, Мінсоцполітики, Нацсоцсервісної служби та КМДА й очікує на швидке і неупереджене розслідування.
Додавайте "Шляхту" у свої джерела Google Новини