5 методів відмовитися від доручення керівника, не кажучи “ні”

Багато хто з нас боїться, що їх вважатимуть незацікавленими у роботі, якщо вони відмовлять керівництву. Насправді, кажучи “ні”, Ви можете проявити неабияку відповідальність. Адже ви можете бути набагато продуктивнішими і зробите більше, якщо у вас буде час на відпочинок 🙂

Керівники нерідко просять нас затриматися, попрацювати у вихідні, відвідати конференцію в той самий день, коли ми йдемо на концерт, допомогти колезі зі звітом. І хоча вміти працювати в команді дуже важливо, не менш важливо вміти встановлювати особисті кордони і отримувати задоволення від роботи. Ось п’ять способів відмовитися від подібних прохань, не використовуючи слово “ні”.

1. Скажіть “Так, і…”

Якщо керівник наполягає, щоб ви затрималися і закінчили звіт, підтвердіть, що отримали його, але одразу ж обговоріть часові межі. Замість “Ні, але…” скажіть “Так, і…”. Наприклад: “Так, і ще у мене сьогодні призначено зустріч, яку я не можу перенести. До якого часу потрібен звіт?” Так ви дасте знати, що готові допомогти, але не можете залишатися на роботі весь вечір. Уточнивши терміновість доручення, ви зможете запропонувати найбільш зручний для себе варіант.

2. Погодьтеся виконати частину завдання

Можливо, керівник попросив вас приєднатися до важливого проекту, який вам цікавий, але яким ви не хотіли б керувати. Запропонуйте допомогти з частиною проекту, на яку у вас точно є час. Скажіть: “Не думаю, що я зможу взятися за проект цілком, тому що у мене зараз весь час йде на … . Але я встигну проаналізувати дані, якщо хтось інший складе звіт”.

3. Переформулюйте прохання

Розбийте свою відповідь на три частини. Спочатку визнайте важливість прохання: “Я розумію, що дуже важливо встигнути до терміну”. Потім поясніть ситуацію: “Я ще кілька тижнів тому запланував … і не хотів би пропустити”. В кінці запропонуйте або прийти раніше в понеділок вранці, або заздалегідь допомогти колегам, щоб вони впоралися з завданням у вашу відсутність. Погоджуйтеся міняти свої плани тільки в крайньому випадку.

4. Запропонуйте альтернативне рішення

Чітко сформулюйте, чому ви відмовляєтеся, і запропонуйте інше рішення проблеми. Наприклад: “Я не можу сьогодні затриматися після роботи, тому що мені потрібно забрати дитину з садка. Але я поговорю з Х, можливо, він зможе вам допомогти”. Не вибачайтеся занадто сильно. Досить назвати переконливу причину і запропонувати варіант вирішення проблеми.

5. Попросіть колегу про допомогу, але самі простежте за виконанням

Коли вас просять виконати якусь задачу, ви берете на себе відповідальність за неї. Цілком можливо, вам треба тільки простежити за її виконанням. В такому разі скажіть: “Якщо Х підготує чернетку, завтра я допрацюю її і здам в термін”. Тільки не забудьте потім згадати заслуги колеги і чимось віддячити йому, особливо якщо йому довелося затриматися на роботі, коли ви були на концерті або у відпустці.



За матеріалами

Додавайте "Шляхту" у свої джерела Google Новини