Обов’язки дитини вдома — це не просто примха батьків. Це спосіб навчити дитину бути відповідальною і піклуватися про інших людей. Про те, чому важливо, щоб у вашої дитини був список справ щодо домашнього господарства, і як мотивувати своє чадо займатися домашніми справами, ви дізнаєтеся з цієї статті.
В ході дослідження, яке проводилося компанією Braun Research, було опитано 1 001 особа (у вибірку потрапило тільки доросле населення). Результати опитування виявилися такими: 82% респондентів відзначили, що в дитинстві вони регулярно виконували роботу з домашнього господарства, і лише 28% людей повідомили, що у їх власних дітей є домашні обов’язки.
Сьогодні батьки хочуть, щоб їхні діти витрачали час на те, що буде сприяти їх успіху в майбутньому. Але за іронією долі багато батьків перестали ставити дітям в обов’язок домашні справи, хоча їх користь була доведена неодноразово.
Річард Ренд, психолог
Десятиліття досліджень показали, що наявність списку обов’язкових домашніх справ сприятливо позначається на навчанні дітей, їх психіці, а також в майбутньому це піде на користь їхній кар’єрі.
Згідно з дослідженням Марті Россмана, почесного професора Міннесотського університету, якщо ви з раннього віку привчайте свою дитину виконувати роботу щодо домашнього господарства, то, в майбутньому, вона буде відчувати себе самостійною, відповідальною і впевненою у собі людиною.
Суть дослідження така: було обрано 84 дитини, дослідження проводилося протягом трьох періодів життя цих людей. Перше дослідження було проведено в дошкільному віці, друге — коли дітям було 10-15 років, а третє — коли їм виповнилося 20-25 років. Результати дослідження показали, що у дітей, яких залучали для виконання домашніх обов’язків з трьох-чотирьох років, склалися більш теплі стосунки з родиною і друзями, вони були більш успішними в школі та університеті. Вони також почали просуватися по кар’єрних сходах набагато швидше в порівнянні з тими, у кого їх не було, і з тими, у кого вони з’явилися лише в підлітковому віці.
Домашні обов’язки вчать дітей бути чуйними і піклуватися про інших, зазначає Річард Вейсборд, психолог Гарвардської школи бізнесу. У процесі дослідження, результати якого були опубліковані в минулому році, він і його команда опитали 10 000 школярів та студентів. Підліткам необхідно було визначити, що з перерахованого вони цінують більше: досягнення, щастя чи турботу про інших.
Майже 80% респондентів віддали перевагу досягненню і щастю, а ніж турботі про інших. Проте результати дослідження також показали, що зі щастям люди частіше асоціюють не великі досягнення, а міцні і довірливі відносини з іншими людьми. Річард Вейсборд вважає, що сьогодні спостерігається дисбаланс цінностей і оптимальний шлях повернутися в потрібне русло — це з дитинства вчити дітей доброті, а також формувати у них відповідальність, бажання допомагати іншим, залучаючи їх до домашніх обов’язків.
Наступного разу, коли ваша дитина буде відмовлятися від домашніх справ під приводом того, що їй потрібно робити домашнє шкільне завдання, не піддавайтеся спокусі погодитися на вмовляння дитини і звільнити її від обов’язків в будинку. Коли шкільні завдання конкурують з домашніми обов’язками і ви робите вибір на користь першого, ви відправляєте дитині таке послання: оцінки і особисті досягнення важливіше, ніж турбота про інших. Можливо, зараз це здається несуттєвим, але з плином часу ви зрозумієте, що така поведінка була неправильною.
Мадлен Левін, психолог, автор книги «Навчайте дітей правильно»
Ось кілька порад, які допоможуть вам мотивувати дітей для виконання робіт у домашньому господарстві:
Слідкуйте за тим, що говорите. За результатами дослідження, проведеного в минулому році, було виявлено, що якщо ви будете дякувати дитині за те, що вона була хорошим помічником, а не просто говорити їй «дякую за допомогу», то її бажання займатися роботою значно зросте. Саме цим ви підвищуєте самооцінку дитини, вона відчуватиме себе людиною, яка корисна і важлива іншим.
Складіть розклад справ. Внесіть домашні справи в розклад вашої дитини поряд із заняттями музикою чи спортивними тренуваннями. Так, ваше чадо зможе планувати свій час і привчиться до порядку.
Перетворіть це в гру. Всі діти люблять ігри. Зробіть з домашніх обов’язків гру, придумайте різні рівні справ, яких вашій дитині належить досягти. Наприклад, для початку вона може розкладати речі, а через деякий час отримає право користуватися пральною машинкою.
Не давайте дитині гроші за те, що вона допомагає вам зі справами. Психологи вважають, що грошова нагорода може призвести до зниження мотивації дитини, так як альтруїстичний порив в такому разі перетворюється на бізнес-операцію.
Пам’ятайте, що характер домашніх завдань має значення. Якщо ви не хочете виростити егоїста, то завдання, які ви даєте дитині, повинні бути такими, щоб вони приносили благо всій сім’ї.
- Правильно: «Потрібно витерти пилюку у вітальні і помити посуд після вечері».
- Неправильно: «Прибери у своїй кімнаті і попери свої шкарпетки».
Забудьте фразу «виконай домашні справи». Пам’ятайте, що ви не повинні наказувати. Замість того, щоб сказати: «виконай домашні справи», — скажіть: «Давай впораємося з нашою роботою». Таким чином, ви зробите акцент на тому, що домашні обов’язки — це не тільки рутинний борг, але і спосіб подбати про всіх членів родини.
Не асоціюйте домашню роботу з негативом. Не слід застосовувати роботу в будинку в якості покарання за провину. Коли ви обговорюєте з дитиною домашні обов’язки, у тому числі і ті, які робите самостійно, намагайтеся говорити про них в позитивному або принаймні нейтральному ключі. Якщо ви постійно скаржитеся на те, що вам доводиться мити посуд, повірте, чадо піде за вашим прикладом і теж почне нарікати.
За матеріалами Тутка
Додавайте "Шляхту" у свої джерела Google Новини