«Чути запах трупів»: у Сімферополь везуть вбитих росіян, кримчани не вірять роспропаганді та тікають з півострова

Протягом восьми років Росія мілітаризувала окупований нею півострів і залякувала мешканців Криму, запевняє заступниця постійного представника президента України в АР Крим Таміла Ташева.

Вона також розповіла, як змінилося життя на півострові за півсотні днів повномасштабної війни РФ проти України, передає НВ.

— Які настрої в Криму і саме в Севастополі після того, як затонув крейсер Москва?



— Ми з першого дня повномасштабного вторгнення Росії в Україну відслідковуємо настрої в Криму і в Севастополі. Звісно, що вони дуже різні. Перший час пропагандистська машина намагалася сказати, що все добре, вони проводять «спецоперацію», не буде великої кількості загиблих. Коли почала надходити велика кількість трупів на територію Криму, в цивільні госпіталі, звісно, що люди це почали помічати.

Щодо флагмана Москва. Більшість інформації щодо нього є засекреченою. Невідомо, яка кількість людей вижила: за різними даними, це від 14 до 58 російських моряків, які вціліли. Загалом, згідно з інформацією окупаційної і російської влади, [на крейсері перебували] понад 500 моряків.

Поки що не можу вам сказати точної реакції на загибель цих моряків і на те, що затонув цей флагман. Я бачила в окупаційних пабліках, що реакція дуже негативна. Всі звинувачують Україну, ніхто не вірить у версію про підпал чи детонування, тобто офіційну версію, яку розповсюджує Російська Федерація.

Варто очікувати похорони на території півострова, як це було з іншими російськими військовими, яких кидали з території [Криму] на материкову частину України.

— Як змінилися настрої після того, як почали привозити в Крим трупи і поранених військових?

— Війна не почалася 24 лютого. Протягом восьми років і наше представництво, і правозахисні організації, і урядовці говорили про страшенну мілітаризацію півострова. Дійсно, Крим був суцільною військовою базою для РФ. Вони максимально нарощували свою обороноздатність на території півострова і Сили спеціальних операцій, і так звані правоохоронні органи, і [кількість] військових зокрема.

Зрозуміло, що перекидання військ було дуже швидке. Ми пам’ятаємо вторгнення, яке відбулося з півдня: російські військові зайшли масовано на територію материкової України. Ці великі резерви російської армії, зокрема з залученням кримських військових, які народилися на території півострову, були відправлені на війну.

Коли почали масово привозити людей в морги, використовували частково залізничну дорогу. За нашими даними, навкруги Сімферопольського залізничного вокзалу був відчутний запах трупів. Відповідно, люди зрозуміли, що війна або «спецоперація», яка нібито далеко, їх торкнулася.

Наприклад, Шоста лікарня міста Сімферополя, Джанкойська лікарня були повністю зайняті для воєнних цілей, для лікування. За нашими даними, по всьому Криму лікарів змушують, як вони пишуть у листі від окупаційної адміністрації, який був у нашому розпорядженні, «добровільно» відправлятися у так звані республіки ЛНР і ДНР. Кримські лікарі на це реагують: зрозуміло, що вони не хочуть туди їхати. Тобто і лікарів використовують у таких цілях.

— Яке може бути цьому пояснення? «Л/ДНР» не є частиною Росії, а Крим вони начебто визнали своїм. Яка логіка?

— Не зважаючи на те, що Крим так звано «офіційно» увійшов до складу РФ, вони не вважають це населення своїм. Ми намагаємося це говорити і цей контраргумент використовувати. І на війну з Україною відправляють те населення, яке не шкода [Росії]. Так роблять з кримськими татарами, наприклад.

Щодо лікарів. [Їх використовують] для досягнення двох цілей. Перша — пропагандистська, а друга — у них просто не вистачає кадрів для роботи в так званих республіках.

— Була інформація про те, що якщо мобілізовані відмовляються воювати проти України, то їх змушують: погрожуть застосуванням сили до рідних. Чи відомо вам про це?

— Про такі факти нам не відомо. Але ми точно можемо говорити про намагання ухилитися від призовної кампанії. Ми знаємо групи в телеграмі, де люди обговорюють, консолідуються, беруть в оренду автомобіль, щоб через територію РФ через треті країни виїхати з території півострова.

Ми ще на початку цього нового вторгнення говорили про те, що [жителі Криму] не мають йти в російську армію: «Якщо ви хочете оминути, змінюйте сім-карти, місце проживання, намагайтеся не взяти в руки повістку, полишити територію півострова». І до нас є десятки звернень громадян, які намагаются виїхати за такою консульською допомогою, а ми вже контактуємо з нашими консулами в третіх країнах, тому що в Росії наші консули не провадять своєї роботи.

 

Додавайте "Шляхту" у свої джерела Google Новини