Збираючись у відпустку, люди знаходяться в передчутті нових вражень і приділяють більше уваги вибору крему для засмаги, ніж турботі про безпеку цінних речей. Цим і користуються шахраї, у яких напоготові безліч прийомів — гаманці туристів точно стануть тонші. У статті ви знайдете відповіді на такі запитання: чому в Єгипті не можна розповідати перехожому, куди ви йдете; навіщо запитувати у фотографа, зі скількох елементів одягу складається костюм для фотосесії; як не заплатити в італійських ресторанах більше, ніж ви планували та інше.
Тутка розпитав про актуальні методи обману і сподівається, що ви не потрапите на гачок нечесних людей.
Гігантські герої мультфільмів чи звірі
Де можна зустріти: Україна
У найпопулярніших туристичних локаціях “полюють” величезні за зростом улюблені персонажі мультиків. «Звірятка» підходять зазвичай до людей з дітьми, просять батьків дістати смартфон і зробити кілька кадрів, після чого починають вимагати гроші за кожну світлину. Поводяться такі шахраї нахабно й агресивно, розраховуючи на те, що людина розгубиться і погодиться на їхні умови. Якщо ціна не була озвучена до того, як вам запропонували сфотографуватися, то просто покиньте цих “тваринок” і не піддавайтеся на провокації.
Чеки в магазинах
Де можна зустріти: Чехія
Купуючи продукти в супермаркеті, не полінуйтеся звірити кількість і найменування товарів з тим, що зазначене в чеку. Коли касири розуміють, що перед ними турист, вони можуть пробити зайвий товар або дорожчу марку, сподіваючись на вашу неуважність і незнання мови.
Рахунок в ресторані
Де можна зустріти: Італія, Греція, Чехія
Також незнанням мови користуються італійці: в рахунок можуть включити такі послуги, як кондиціонер, столові прибори, серветки, скатертину і т. д. Якщо сума в чеку викликає підозру, попросіть принести меню і звіртеся з ним.
Продавці на ринках теж люблять встановлювати «спеціальні ціни» для приїжджих, тому набагато вигідніше закуповуватися продуктами в магазинах, розташованих якнайдалі від популярних туристичних місць.
У Празі теж можна зіткнутися зі своєрідним сервісом: туристи сідають за столик і бачать, що на ньому вже стоїть кошичок зі свіжим хлібом або ароматним печивом, і пригощаються цим, думаючи, що це безкоштовно. Однак офіціанти обов’язково підрахують з’їдене, а потім включать в рахунок. І часто вартість такого «декору» досить немала. Тому щоб не потрапити в незручну ситуацію, варто відразу уточнити, чи безкоштовна їжа на столі. Також в Празі можуть включити в рахунок столові прибори, але про це зазвичай попереджає відповідна ремарка в меню.
Троянда
Де можна зустріти: Італія
На вулицях Риму будьте уважні та не піддайтеся чарам привабливого італійця з трояндою в руках. Зазвичай такий чоловік підходить до дівчини, яка йому сподобалась, дарує квітку й обіймає. Поки жертва шокована, новий «шанувальник» непомітно перевіряє вміст кишень туристки та знімає з неї прикраси.
Також з трояндами можна зустріти й циганок, але схема у них інша: жінка вручає перехожому квітку або кладе до нього в сумку, а потім починає вимагати грошей. Якщо жертва відмовляється від квітки, циганка починає виставляти людину в непривабливому світлі: жадібна, бідна і т. д. У такому випадку краще удати, що ви не розумієте, якою мовою вона говорить (а найчастіше англійською), віддати троянду і піти.
Браслети дружби
Де можна зустріти: Греція, Іспанія, Франція, Італія
Часто на цей прийом ловляться вразливі люди: шахраї досить легко виділяють їх з натовпу по захоплених очах і злегка роззявленому роті. Саме до них підходить незнайомець і без дозволу надягає браслет на руку жертви, а потім просить за нього заплатити. І в цій ситуації найкраще удати, що ви не розумієте, що від вас хочуть, й одразу піти геть.
Також браслет дружби на вашу руку можуть начепити діти. І вони просять дуже скромну ціну за нього, проте не поспішайте розслаблятися: це робиться для того, щоб дізнатися, де ви ховаєте гаманець.
Мультгерої, які танцюють
Де можна зустріти: Італія, Польща, Румунія, Іспанія
На пішохідних вулицях цих країн можна побачити людину з магнітофоном, а поруч з нею — паперових мультгероїв, які жваво танцюють під музику. Продають таких персонажів приблизно по 2 євро, і продавець стверджує, що ці магнітні фігурки працюють від хвиль з динаміку. Насправді ж за ці гроші ви купуєте звичайний шматочок картону: у кожної фігурки є гачок, до нього кріпиться волосінь, за допомогою якої шахрай і керує фігурками героїв.
Місцева валюта
Де можна зустріти: Єгипет, Чехія, Італія
Перед поїздкою дуже важливо дізнатися, як виглядає місцева валюта: який є номінал купюр, які грошові знаки дозволені на території даної країни, а які вийшли з обігу. Наприклад, в Італії замість євроцентів можуть дати здачу лірами, які були в обігу до введення євро у 2002 році. А в Чехії замість чеських крон можуть видати болгарські леви.
Також місцеві намагаються не уточнювати, в якій валюті вказана вартість товару на ціннику, тому дуже часто довірливим туристам продають речі, які коштують 10 лір (приблизно 17 гривень), за 10 доларів (майже 270). Навчіться завжди уточнювати у продавця, в якій валюті вказана ціна.
Прохання розписатися
Де можна зустріти: Італія, Іспанія, Чехія
Якщо ви побачите на вулиці стіл, на якому розкладені папери з ручками, то не поспішайте цікавитися, що за акція тут відбувається. Шахраї всіляко заманюють туристів і просять поставити підпис. Після того, як жертва це зробить, з неї вимагатимуть грошей за використання ручки, паперу або попросять внести обов’язкове пожертвування. Аргументують це тим, що дана умова зазначена нижче під підписом — дрібним шрифтом і місцевою мовою.
Пошук багажу
Де можна зустріти: Балі
Якщо ви не знайшли свій багаж на стрічці аеропорту, то будьте впевнені, що дуже скоро перед вами з’являться кілька людей у формі, які запропонують свою допомогу. Ваші речі обов’язково знайдуть, але зажадають за їх розшук певну винагороду. Зазвичай просять близько 10 доларів (кожному учаснику такої операції).
Помічники
Де можна зустріти: Італія, Іспанія, Єгипет, Балі
Якщо людина хоче зробити вам навіть найменшу послугу, не соромтеся запитати, скільки це буде коштувати. Наприклад, в аеропорту ви можете помітити, як хтось узяв ваш багаж і несе його до таксі. Так ось, будьте впевнені: за це вимагатимуть грошей. Також можуть запропонувати сфотографувати вас на вашу ж техніку, але плату все одно вимагатимуть. Пам’ятайте також про те, що не варто довіряти свої речі нікому, тим більше якщо ви відчуваєте, що людина сильніша або швидша від вас: велика ймовірність залишитися в результаті голіруч.
У Єгипті дуже поширена практика, коли з туриста вимагають оплату за послугу, про яку він не просив. Наприклад, на вулиці до вас може підійти перехожий і поцікавитися, куди ви прямуєте. Якщо ви назвете місце, то незнайомець складе вам компанію, а після прибуття попросить винагороду за послуги провідника. Саме з цієї причини не варто в Єгипті питати у перехожих про місцезнаходження будь-якого закладу. Охочих допомогти знайдеться дуже багато, а ось чи вистачить у вас грошей, щоб з ними розплатитися?
Придбання квартири
Де можна зустріти: Єгипет
Доброзичливий незнайомець цікавиться у туриста, чи сподобався йому відпочинок і чи хоче він приїхати сюди ще раз. Якщо дати позитивну відповідь, то вам почнуть розхвалювати всі принади придбання квартири в курортній зоні, і тут «випадково» з’ясується, що у вашого нового знайомого якраз є рієлтор, який може запропонувати прекрасний варіант. Ціна квартири — якихось 5-7 тисяч доларів, ось тільки щоб її ніхто не купив раніше за вас, треба внести дуже скромну заставу – 200 доларів. Як ви вже встигли здогадатися, після того як ця сума потрапить до рук співрозмовника, більше ви його ніколи не побачите.
А ви потрапляли на вудочку шахраїв? Поділіться своїм досвідом в коментарях — так ви зможете вберегти багатьох людей від неприємностей.
Додавайте "Шляхту" у свої джерела Google Новини