Як в Англії дружин продавали

До 1753 року в Англії панував фактичний шлюб (common-law marriage). Як ми б зараз сказали, «цивільний» – чоловік і жінка жили разом, вели господарство, ростили дітей, але законодавчо ніяких обов’язків по відношенню один до одного у них не було.

Все змінив «Закон про шлюби», прийнятий у 1753 році. Це був перший законодавчий акт, який регулює становище подружжя. Після цього в Англії стали визнаватися тільки союзи, укладені англіканською церквою. Чоловік і дружина ставали, з точки зору законодавства, нероздільні. Точніше, особистість дружини повністю поглиналася чоловіком.



Англійський суддя сер Вільям Блекстон писав в тому ж році: «Саме буття або правове існування жінки припиняється в період шлюбу, або, воно об’єднано і включено в її чоловіка, під чиїм крилом, захистом і прикриттям вона виконує все».

Заміжні жінки не могли володіти майном, та й самі були власністю чоловіків. Вважалося, що це призначалося для її ж блага. Адже жінка не здатна сама приймати рішення і відповідати за свої вчинки.

Розлучення

Спочатку розірвати шлюб було порівняно просто – достатньо було подати до церковного суду на поділ ліжка і столу. Причиною могли стати жорстоке (дуже жорстоке) поводження або зрада. Правда, одружуватися і виходити заміж вдруге заборонялося.

Але після 1690 року процедура сильно ускладнилася: щоб розірвати подружні стосунки, потрібно було звертатися до парламенту, і ось це вже було довго і дорого. Незважаючи на те що в 1857 році були створені спеціальні суди для розлучення, щоб зробити розірвання шлюбу простіше, для бідних розлучення все одно залишалося «розкішшю». Були альтернативи: роз’їзд, втеча або продаж дружини. Останній спосіб був аж ніяк не найпопулярнішим (крім того, незаконним), але все ж цілком дієвим.

«Закони поваги до жінок при розгляді їх природних прав» (+1777) відзначали, що для бідного продаж дружини розглядалася як «спосіб розірвання шлюбу», коли «чоловік і дружина сильно втомилися один від одного і погодилися розлучитися, якщо у людини був намір підтвердити справжність планованого поділу, зробивши його предметом суспільного розголосу », – писав Джон Райт в своїй статті 2004 року« Продаж дружини ».

Для багатьох жінок продаж була єдиним способом розірвати шлюб. Одна дружина, продана на ринку в Уенлока за 2 шилінги 6 пенсів в 1830 році, наполягала на завершенні угоди, незважаючи на сумніви чоловіка: «Її чоловік зніяковів і спробував припинити операцію, але Метті змусила його продовжити. Вона вдарила порадником по обличчю свого чоловіка і сказала: “Негідник! Я повинна бути продана. Я хочу змін! “» (Thompson, E. P. (1991), The Selling of Wives)

А ось що пише The Gentleman’s Magazine, щомісячний лондонський журнал, за 1832 рік: «Герцог Чандос під час перебування в невеликому готелі побачив, як конюх б’є свою дружину найжорстокішим чином. Він втрутився і буквально купив її за півкрони. Це була молода і красива жінка. Герцог дав їй освіту. І після смерті її чоловіка він одружився на ній. На своєму смертному одрі вона зібрала весь будинок, розповіла їм свою історію і вивела з неї зворушливу мораль про опору на провидіння, оскільки з самої жалюгідною ситуації вона була раптово піднята на одну з найбільших вершин процвітання. Вона попросила у них вибачення, якщо коли-небудь їх несправедливо образила, а потім відпустила їх з подарунками, померши майже в ту ж мить ».

Особливості угоди 

До сих пір невідомо, коли саме почався цей звичай – імовірно в кінці XVII століття, але зміцнилася практика до середини XVIII століття, а останні випадки зафіксовані на початку XX століття.

Деякі звіти свідчать, що про продаж було відомо заздалегідь – наприклад, підприємливий чоловік давав оголошення в місцевій газеті. Як правило, фіксованої вартості дружини не було, все вирішувалося в порядку аукціону. Чоловік вів дружину на ринок на мотузці, пов’язаною навколо шиї.

Бувало, що покупець був відомий заздалегідь.

У вересні 1815 року на ринку Стейнс «тільки три шилінги і чотири пенси були запропоновані за лот, ніхто не наважився боротися з заявником за білявий об’єкт, чиї достоїнства могли бути оцінені тільки тими, хто знав їх. Цей покупець міг похвалитися довгим і інтимним знайомством ».

Незважаючи на всю дикість цих торгів, дружина могла вплинути на угоду – якщо їй не подобався майбутній «пан і повелитель», вона могла накласти вето на договір. Доповідь 1824 року через Манчестера свідчить, що «після декількох торгів дружина була продана за 5 шилінгів, але їй не сподобався покупець, і вона була виставлена ​​знову за 3 шилінги і кварту елю».

У березні 1766 року тесля з Сауфуорка продав свою дружину «в припадку подружньої байдужості в пивній». Протверезівши, чоловік попросив її повернутися і, після того як вона відмовилася, повісився.

У деяких випадках жінки вже знали, кому саме будуть продані, і навіть давали своїм коханцям гроші на покупку.

А ось в Шотландії цинічний звичай так і не прижився – шотландки виявилися з іншого тіста. Там був зафіксований лише один випадок. 16 липня 1828 року чоловік виставив на ринку Грассмаркет в Единбурзі свою дружину Мері Макінтош, що послужило приводом для справжньої масової бійки. Так описаний цей випадок в книзі «Шотландія. Автобіографія »під редакцією Розмарі Горинг:« Жінки округи, числом близько семисот, зібравшись і озброївшись камінням, причому деякі навіть кинули їх, а інші завернули камені в панчохи і хусточки, кинулися в атаку на натовп, наносячи удари по всім, хто підвертався під руку. Добравшись нарешті до аукціоніста, вони роздерли і роздряпали тому лице найстрашнішим чином, внаслідок нанесеного прекрасній статі образи ».

У XVIII столітті цей звичай, разом з британцями, доплив до США.

Вітер змін

Але далеко не всіх влаштовував такий стан речей. Ось що пише газета The Times за 1797 рік: «В п’ятницю м’ясник виставив свою дружину на продаж на ринку Смітфілд, недалеко від готелю Рем, з повідцем на шиї і мотузкою на талії, за яку її прив’язали до огорожі, а щасливим покупцем став один візник , який віддав чоловікові три гінеї і крону за його колишнє ребро. Шкода, що немає управи на таку розпусну поведінку нижчих станів ».

Розчарувавшись в законах і усвідомивши всю марність своїх спроб закликати чоловіків до порядку, знайшлися хоробрі жінки, які виступили за права своїх подруг. У 1756 році в Дубліні група жінок «врятувала» дружину, після чого чоловік був поміщений в загін з худобою до раннього ранку наступного дня. Приблизно в 1777 році продаж дружини в Кармартеншірі викликала в натовпі «сильну тишу» і «почуття незручності у присутніх».

Така практика, хоч і засуджувалася, до кримінального переслідування приводила рідко.

Правовий довідник 1853 року зобов’язував англійських суддів покінчити з міфом продажу дружини: «Це широко поширена помилка, що чоловік може позбутися своєї дружини, продавши її на відкритому ринку з петлею на шиї. Такі дії з його боку повинні бути жорстоко покарані місцевим суддею ».

Нарешті, до середини XIX століття голоси незадоволених стали голоснішими.

Останній випадок продажу дружини відноситься до 1913 року, коли жінка під час надання свідчень в суді поліції Лідса, стверджувала, що чоловік продав її одному зі своїх товаришів за фунт стерлінгів.

Джерело: Variat

Додавайте "Шляхту" у свої джерела Google Новини