Якщо вам сумно, погано або самотньо, прочитайте цей 200-річний текст

Поема Desiderata написана поетом Максом Ерманом в 19-му столітті. Цей твір настільки мудрий і проникливий, що увійшов в історію.

У своєму щоденнику Макс Ерманн якось записав: «Я б хотів, якщо у мене це вийде, залишити після себе подарунок – невелике есе, перейняте духом благородства». А потім, після цього, майже одрузу він і створив свій вірш у прозі «Бажані речі». Не полінуйтеся і прочитайте ці рядки, бо в них прихований великий сенс буття людського!



«Іди спокійно крізь гамір і метушню – пам’ятай, що лише в тиші є спокій. Будь у добрих стосунках з людьми, не зраджуй собі, наскільки це можливо. Звіщай свою правду спокійно і ясно, слухай те, що говорять інші, навіть дурні та невігласи, бо і їм є що розповісти. Порівнюючи себе з іншими, можеш стати марнославним або розчарованим, бо завжди знайдеш кращих чи гірших, ніж ти.

Однаково тішся своїми досягненнями і своїми планами. Працю свою виконуй з душею, якою б скромною вона не була.

Будь обережним у своїх починаннях, бо світ є повний шахрайства. Але нехай це не заслонить тобі справжніх чеснот: багато людей прагне високих ідеалів, і скрізь є життя, сповнене героїзму; не будь цинічним перед Любов’ю, бо тільки вона поруч з усілякою байдужістю і розчаруванням є вічною, як трава.

Приймай спокійно те, що несуть із собою літа, зрікаючись без жалю переваг юності.

Гартуй силу духу, аби в раптовому нещасті захиститися нею як щитом. Лише не терзай себе уявними нещастями. Часто страхи є наслідком утоми і самотності. Не цураючись здорової дисципліни, будь лагідним до себе. Ти – дитя Всесвіту і так само, як зорі і дерева маєш право бути тут. І чи це тобі зрозуміло, чи ні, не сумнівайся, що Всесвіт є таким, яким і має бути.

Будь у злагоді з Богом. Якими б не були твої бажання, серед людської суєти і життєвого хаосу збережи спокій душі. З усією своєю облудою, непосильною працею і розвіяними мріями цей світ – усе ще прекрасний».

Desideratum Poem неодноразово переводився на українську мову різними перекладачами. Однак, всі вони допускали ті чи інші прикрі помилки. А причиною цього є зовсім не брак майстерності чи кваліфікації перекладача. Просто сама сутність цього твору така, що будь-яка читаюча його людина починає керуватися власними емоціями і почуттями, а не словами першоджерел … У цьому випадку помилки з’являються самі собою – адже емоції у всіх свої … Існує загальновідома легенда, пов’язана з цим віршем: У своєму щоденнику Макс записав: «Я б хотів, якщо у мене це вийде, залишити після себе подарунок – невелике есе, перейняте духом благородства». А після цього, наприкінці 20 років, він створює свої «Бажані речі».

Близько 1959 року ректор церкви Св. Павла в Балтіморі додав цю поему в папку текстів для свого приходу. При цьому напис на папці свідчив: «Стара церква Св. Павла, 1962 р.» (Церква була заснована у 1962 р.)

Парафіяни церкви передавали цю папку з рук в руки. У 1965 року один з прихожанів побачив цей текст і зацікавився ним. Він виявив, що «Desiderata» являє собою вітальну листівку на Різдво. А так як текст лежав у папці «Стара церква Св. Павла, 1962 г.», то гість вирішив, що текст був знайдений в цьому році і в цій церкві. З тих пір ця легенда живе до сьогодні …

  • Серед суєти і шуму Іди з миром по життю своєму; і пам’ятай про те, що можна спокій в тиші знайти.
  • По можливості, без зайвих поступок, зберігай добрі стосунки з усіма.
  • Правду говори спокійно і ясно; та інших вислуховуй, так як навіть дурням і немудрим є, що сказати.
  • Уникай крикунів і агресивно налаштованих людей; вони лише дратують дух твій.
  • Якщо станеш порівнювати себе з іншими, манірність і гіркота можуть опанувати тобою, бо завжди знайдуться ті, хто буде або краще, або гірше тебе.
  • Радуйся досягненням і планам своїм.
  • Прагни до успіху, нехай навіть скромному; лише він один – твоє справжнє надбання в цьому мінливому світі.
  • Будь обережний в справах своїх, так як світ сповнений шахрайства. Але не дозволяй обману приховати від тебе чесноти: багато хто прагне до високих ідеалів, а всюди життя повне героїзму.
  • Будь самим собою. А особливо, не демонструй притворної прихильності.
  • Також не будь цинічним, коли маєш справу з любов’ю, оскільки серед нудьги і розчарувань лише вона одна, подібно траві, відроджується знову і знову.
  • З вдячністю приймай плинність часу твого і без жалю розлучайся з тим, що радувало тебе в молодості.
  • Розвивай силу духу, щоб була вона тобі захистом від ударів долі. Але не дозволяй темним думкам опанувати тобою.
  • Втома і самотність породжують безліч страхів.
  • Не забуваючи про дисципліну, будь добрим до самого себе.
  • Ти, подібно до дерев і зірок, народжений Всесвітом. І у тебе є право бути тут.
  • Усвідомлюєш ти чи ні, але Всесвіт розвивається так, як треба. Тому живи в мирі з Богом, яким би ти його собі не уявляв.
  • І чим би ти не займався, і які б не були твої прагнення, серед шуму і хаосу зберігай спокій в душі своїй. Незважаючина фальш, тяжку праця і нездійснені мрії наш світ однаково прекрасний.

НЕ сумуй. І постарайся бути щасливим. Макс Ерманн «Desiderata», 1827 р.

За матеріалами Тутка.

Додавайте "Шляхту" у свої джерела Google Новини