“Єльцин казав, що ядерну зброю з України має бути вивезено в Росію безкоштовно. Але ми на це не пішли…” – Леонід Кравчук

В авторській програмі головної редакторки видання “ГОРДОН” Олесі Бацман перший президент України Леонід Кравчук розповів, що коли вели переговори про відмову України від ядерної зброї, Києву прямо говорили, що її має бути вивезено в Росію.

У 1990-ті роки, коли вели переговори про відмову України від ядерної зброї, її безкоштовного вивезення в Росію домагався перший президент РФ Борис Єльцин.

Про це в авторській програмі “БАЦМАН” головної редакторки інтернет-видання “ГОРДОН” Олесі Бацман повідомив перший президент України Леонід Кравчук.“Я нещодавно видав книгу “На перехрестях української історії”. Там є цілий розділ про ядерне озброєння. Ось там є про обмін телефонними розмовами: Єльцин, Кравчук, [колишні президенти США Білл] Клінтон, [Джордж] Буш… Коротше кажучи, усіх, хто брав участь у розв’язанні цього важливого і складного завдання. Єльцин прямо говорив, що ядерну зброю з України має бути вивезено в Росію безкоштовно. Але ми на це не пішли”, – сказав перший президент України.

Він зазначив, що тоді “зробили відповідні кроки і змусили Росію” не доларами, а тепловидільними елементами для атомних електростанцій платити за ядерні боєголовки.

“А США виділили нам всього-на-всього $700 млн. Хоча всі боєголовки коштували… Я вже говорив: кожна шахта – мільярд. А таких шахт було 176”, – підкреслив Кравчук.

Він розповів, що на переговорах “було прямо заявлено”, що Україна зобов’язана вивезти ядерну зброю саме в Росію.

“Нам говорили: “Ви зобов’язані вивезти з України ядерну зброю. Інакше будуть санкції, і не тільки економічні”. Так було дослівно сказано. Не було “хочете – не хочете”, – пояснив Кравчук.

4 грудня 1994 року між Україною, США, РФ та Великобританією було підписано Будапештський меморандум, який гарантував Україні територіальну цілісність і безпеку в обмін на відмову від ядерного арсеналу.