“Ми 350 років неправильно думали, як рухається сперматозоїд. Не смійтеся — це може допомогти в боротьбі з безпліддям” – вчені

Група вчених із Великої Британії та Мексики встановила, що сперматозоїд насправді рухається не так, як вважалося 350 років до цього — тобто розгойдуванням «хвоста» в різні боки.

Про це вони написали в науковому виданні Science Advances, – повідомляє Громадське.



Сперматозоїди вперше відкрили в 1677 році — за 200 років до того, як науковці визначили механізм зачаття людини. Зробив це голландський натураліст Антоні ван Левенгук за допомогою одного з найперших у світі мікроскопів.

Через нього Левенгук спостерігав за різними клітинами, зокрема й сперматозоїдами. Тоді він описав їх як «живих анімалкул» (з латини — «маленькі тварини») із «хвостами, які під час плавання зміїподібно рухаються, наче вугрі у воді».

Як не дивно, але весь цей час учені описували рух сперматозоїдів саме так: змієподібний рух хвоста. Власне, саме це й видно в мікроскопі. Дослідження сперматозоїдів — ще та проблема: вони дуже малі (товщина їхнього «хвоста» вдвічі менша від людської волосини) і дуже швидкі (їхній «хвіст» робить понад 20 ударів за секунду).

І ще: аби запліднити яйцеклітину, сперматозоїди долають таку ж відстань, як і альпіністи, щоб забратися на найвищу гору світу — Еверест.

Група з трьох учених під керівництвом Гермеса Гадельї з британського Бристольського університету вирішила все ж пильніше придивитися до сперматозоїдів. Аби захопити їхній рух, вони використали камеру, здатну робити 55 тисяч знімків за секунду. А для відстеження цього руху використали 3D-мікроскоп.

Результати дослідників здивували. Насправді «хвіст» сперматозоїда не рухається з боку в бік: він «б’є» лише в один бік. Теоретично це означає, що сперматозоїди мали б рухатися по колу. Але вони пристосувалися до цього в дуже простий спосіб: після кожного удару вони перевертаються.

Оскільки рух «хвоста» дуже швидкий, складається враження, наче клітина справді розмахує ним із боку в бік. А насправді це рух в один бік, який сперматозоїд скеровує, перевертаючись то вліво, то вправо. І побачити це без 3D-мікроскопа просто неможливо — як цього не зміг свого часу й Антоні ван Левенгук.

Як зазначає Гаделья, їхнє відкриття може допомогти краще зрозуміти таємниці репродуктивного здоров’я людини. А точніше — діагностики так званої неякісної сперми, оскільки понад половина випадків безпліддя пов’язана з репродуктивним здоров’ям чоловіків.

Додавайте "Шляхту" у свої джерела Google Новини