Михеїла Саакашвілі затримали у Грузії після таємного перетину кордону

Третього президента Грузії вже помістили до пенітенціарного закладу.

Прем’єр-міністр Грузії Іраклій Гарібашвілі заявив увечері 1 жовтня про затримання третього президента цієї країни Михеїла Саакашвілі.

«Наші правоохоронці здійснили затримання Саакашвілі, який перебував у розшуку, на найвищому рівні», – заявив на екстренному брифінгу грузинський прем’єр, якого процитувала «Європейська правда». У свою чергу, видання Sova з посиланням на слова Гарібашвілі зазначає, що Саакашвілі вже доставили до пенітенціарного закладу.

За його словами, правоохоронці володіли інформацією про те, як Саакашвілі прямує з України до Грузії та його подальші пересування і на основі цих даних змогли обрати час, коли для затримання були мінімальні перешкоди.

«Цей процес був під повним контролем. Було вжито відповідних заходів, відомства діяли скоординовано, і було обрано такий час і місце, щоб для його арешту були мінімальні перешкоди», – зазначив Іраклій Гарібашвілі.

Як зазначає «Грузия online», Саакашвілі затримали не на кордоні, а безпосередньо в Грузії, куди він проник потайки. Точне місце затримання не повідомляється. За інформацією деяких журналістів, спецоперація із затримання екс-президента була проведена в одному з районів столиці країни Тбілісі. Згодом цю інформацію підтвердив сам політик у відеозверненні, яке він записав безпосередньо перед арештом.

«З великою ймовірністю зараз мене затримають у Тбілісі, але я хочу сказати, щоб ви нічого не боялися. Ідіть завтра на вибори, проголосуйте і третього числа разом відсвяткуємо перемогу. Я тримаюся міцно. Я приїхав, щоб допомогти вам. Іншого виходу у нас не було. Я не боюся нічого, не бійтеся і ви », – сказав Саакашвілі перед затриманням.Досі представники правлячої партії Грузії, як і міністерство внутрішніх справ, заперечували інформацію про те, що Саакашвілі нібито вже в країні.

Михеїл Саакашвілі пообіцяв у день виборів, 2 жовтня, приїхати до Грузії, де йому загрожує арешт, та оприлюднив квиток на літак на цю дату. 1 жовтня Саакашвілі записав відео нібито з Батумі, заявивши, що вже приїхав у Грузію. Зйомка ведеться в темний час доби і визначити по відео, чи дійсно це Батумі, неможливо.

Представники «Єдиного національного руху» – партії, яку заснував Саакашвілі – заявили, що він справді у Грузії, та пообіцяли, що Саакашвілі з’явиться на публіці 2 жовтня після закриття виборчих дільниць.

Нагадаємо, Михеїл Саакашвілі був президентом Грузії в 2008-2013 роках. Незадовго після закінчення президентського терміну він покинув країну. Після цього проти нього порушили чотири кримінальні справи, за двома з них в 2018 році було винесено вироки.

Михеїл Саакашвілі в українській політиці: коротко

Політична кар’єра Саакашвілі в Україні почалася фактично в грудня 2013 року. Тоді він виїхав до Києва, виступав на Майдані в період Революції гідності. У червні 2014 року заявляв, що допомагатиме тогочасному президентові України Петрові Порошенку. 13 лютого 2015 року Порошенко створив Дорадчу міжнародну раду реформ та призначив її головою Михеїла Саакашвілі.

29 травня 2015 року Порошенко надав Саакашвілі українське громадянство, а 30 травня – призначив його головою Одеської облдержадміністрації.

У листопаді 2016 року між Саакашвілі й Порошенком стався конфлікт, під час якого екс-президент Грузії, зокрема, звинувачував українського лідера в підтримці корумпованих чиновників. Наслідком конфлікту стало звільнення Саакашвілі з посади голови Одеської ОДА. У липні 2017 року Порошенко позбавив Саакашвілі українського громадянства.

У травні 2019 року президент Володимир Зеленський повернув Саакашвілі українське громадянство, а 7 травня 2020 року призначив його головою Виконавчого комітету реформ при президентові України.