Якщо ви бажаєте побачити Україну такою, яка вона була за часів козацтва – острів Хортиця, що знаходиться на славному Запоріжжі, чекає на вас. Тут дійсно немало пам’яток старовини, культури і архітектури, а історична спадщина острова зумовлена його місцем розташування та природними багатствами.
Історична довідка.
Перше згадування про Хортицю в історичних документах з’явилося в 10 столітті, хоча люди мешкали там ще в епоху палеоліту та мезоліту. А в 9 сторіччі в тій місцевості по Дніпру пролягала дорога з варягів в греки. І саме на острові мандрівники мали змогу відпочити та набратися сил.
Козацькі ж поселення стали виникати на острові Мала Хортиця в 1556 році. Їх засновником був знаменитий гетьман Дмитро Вишневецький – Байда. Поселення було обнесено частоколом, в козацьких куренях було достатньо місця для всіх мешканців, а посередині височіла церква святої Покрови. Цей період став найбільш визначним для історії Хортиці. На її території побував французький картограф Боплан, який створив карту України тих часів.
Після ліквідації Січі Катериною на острові став володарювати князь Григорій Потьомкін. Потім там проживали німці-меноніти, які вирощували ліс для продажу. А в 1927 році неподалік Хортиці була збудована потужна Дніпровська гідроелектростанція. Під час війни в 1941 році співробітники НКВД прийняли рішення підірвати станцію, для того щоб зупинити наступ німців. У жертву було принесено тисячі життів не тільки німців, але й солдатів Червоної армії та звичайних жителів з навколишніх сіл.
Визначні місця острова.
На сьогодні Хортиця – відомий не тільки у нас, а й усьому світі національний заповідник. Входячи до сімки чудес України, він приваблює щороку тисячі туристів. Сюди їдуть для того, щоб відчути дух козацтва, побачити на власні очі, як жили і чим пишалися наші предки.
Довжина острова 12,5 км, середня ширина 2,5 км, загальна його площа становить – 23,59 км². У південній частині історики знайшли велетенське так зване чорне каміння, вкрите чудернацькими написами. Найбільший з них важить аж 600 кг.
А ще там ростуть найдревніші дуби в Україні. І хоча більшість дерев-велетів у минулому столітті було вирубано, зараз там можна ще побачити дерево, якому вже понад 300 років.
Чим можна зайнятися на острові? Звичайно ж, поблукати лісовими стежками, вдихнути на повні груди дніпровське повітря, оглянути цікаві знахідки на кшталт старовинного меча 10 століття. У туристів є можливість взяти в оренду велосипед, або сходити вплав по Дніпру навкруги Хортиці. Любителів екстриму запрошують на козацькі забави – їзду верхи на конях, взяти участь в реконструкції битви.
Мандруючи островом, неодмінно треба побувати в таких місцях:
• Історично-культурний комплекс «Запорізька Січ» – тут реконструйовані житлові та господарчі будівлі, церква, курені, гарматні стани, і безліч інших цікавинок. Саме тут ви неодмінно відчуєте атмосферу славного козацтва.
• Фольклорно-етнографічний кінний театр «Запорізькі козаки» – розміщений на півдні острова, театр готує постанови чудових вистав для тих, хто навідується в гості. При перегляді кожному здається, що він став безпосереднім учасником усього дійства.
• Музей запорізького козацтва – його експонатами є те, чим користувалися запорожці – гроші, побутові речі, і багато чого іншого. Є навіть меч Святослава, який є гордістю фондів музею.
• Меморіально-туристичний комплекс «Скіфський Стан» – тут є можливість побачити давні кургани, більша частина яких, на жаль, була пограбована за радянських часів та переорана для сільськогосподарських угідь.
Для тих, хто захоче залишитися на Хортиці ще на кілька днів, гостинно відчиняють двері готелі, оздоровчі комплекси та бази відпочинку. За бажанням можна також поселитися в наметах в спеціально для цього відведених місцях.
За матеріалами Тут цікаво
Додавайте "Шляхту" у свої джерела Google Новини