Коли у 1961-му році Юрій Гагарін вперше вийшов у космос, це змінило уявлення людства про всесвіт. Мільйони тодішніх дітей мріяли скоріше вирости та теж підкорювати простори галактики.
Не був винятком і десятирічний Леонід Каденюк, що жив тоді у селі Клішківці Чернівецької області. На відміну від більшості інших, його мрія таки здійснилася. 19-го листопада 1997-го року він на 16 днів полетів у космос на американському космічному кораблі «Колумбія», – пише Громадське.
28 січня 2021-го Леонідові Каденюку виповнилося б 70. До свого ювілею астронавт не дожив три роки — він раптово помер 31-го січня 2018-го під час пробіжки. Ми пропонуємо згадати кілька фактів з біографії першого (та й поки що єдиного) українського астронавта.
Чотири американці, японець та українець заходять у шатл…
Леонід Каденюк полетів у космос у складі багатонаціональної команди. Разом з ним летіли американці Кевін Крігель, Стівен Вейн Ліндсі, Вінстон Елліотт Скотт і Калпала Чавла. Спеціалістом місії був представник Японії Такао Доі. Разом п’ятеро, шостим був Каденюк.
У своїй книзі «Місія-Космос» астронавт згадував, що підготовка до польоту тривала трохи більше як рік. У цей час астронавти та їхні родини жили разом у спеціальному Зоряному містечку. Астронавти часто ходили у гості та пригощали один одного національними стравами. Дружина Каденюка Віра Юріївна готувала традиційний червоний борщ, і всім настільки подобалось, що дружини інших астронавтів навіть записували рецепт української страви.
Не оминула ця багатонаціональність і увагу преси. На пресконференціях астронавти спілкувалися шістьма мовами — англійською, японською, двома різними індійськими, українською та російською. Американські ЗМІ в той час радо писали про першого українського астронавта, який готувався зайняти своє місце в історії.
Вже після успішного завершення місії, у вересні 1998 року, команда космічного корабля побувала в Україні. Астронавти мають таку традицію — після польоту приїздити до рідних країн усіх членів експедиції. Як згадує Едуард Кузнєцов, який у 1997 році відповідав за українську частину експедиції, а в 1998 супроводжував іноземних гостей, вони відвідали багато визначних місць в Україні, зокрема і рідне село Каденюка. Там астронавти навіть випадково потрапили на справжнє буковинське весілля.
«Армагеддон» на космодромі
На космодромі під час підготовки до польоту астронавти випадково зустрілися з голлівудською знімальною групою, яка якраз готувала фільмування «Армагеддону» з Брюсом Віллісом у головній ролі. Астронавти разом з акторами влаштували невеликі посиденьки. Українець сидів поруч з актором Майком Кларком. Каденюк згадував, як дуже сподівався зустрітися з Віллісом, але того дня його не було. А ще він відзначив, як ретельно актори стежили за їхніми рухами та діями. Тож можна сказати, що астронавти «Колумбії» теж зробили свій внесок у кіно.
Українська «Колумбія»
Про дружбу й повагу, що виникли між учасниками польоту, свідчить цікавий факт: командир екіпажу Крігель вирішив зобразити на емблемі їхньої космічної експедиції (кожен космічний екіпаж НАСА має свій унікальний символ, який носять астронавти та інший персонал, пов’язаний з цією місією) український прапор як символ держави-учасника. Коли Каденюк запропонував намалювати ще й прапор Японії, на честь і Такао Доі, командир сказав, що Такао — четвертий японець у космосі, а Леонід — перший українець. Тому екіпаж погодився, що логічним буде зобразити саме синьо-жовтий прапор.
Не оминули національні символи й внутрішнього оздоблення корабля. Українське космічне агентство з-поміж іншого передало Каденюку у політ державний прапор, гімн, конституцію, «Кобзар», герб міста Києва і диск Олега Скрипки, згадує Едуард Кузнєцов.
Двічі за час польоту на «Колумбії» зранку лунав український гімн. Кожен астронавт мав можливість замовити мелодію для пробудження усієї команди, і Каденюк замовив наш гімн. Тому можна сказати, що екіпаж корабля доволі непогано ознайомився з українською культурою та державною символікою.
Після повернення на Землю Каденюк виступив у Верховній Раді, а прапор, який побував у космосі, подарував депутатам.
«Зоряна» кар’єра на Землі
Едуард Кузнєцов, який довго та багато працював разом з Каденюком, розповідає, що задля своєї місії астронавт спеціально вивчав ботаніку. Він швидко опанував необхідні навички проведення експериментів, адже однією з умов польоту було проведення спільного українсько-американського дослідження із вивчення росту рослин в умовах мікрогравітації. До цього завдання він готувався в Інституті ботаніки імені М.Г. Холодного НАН України.
Він відчував високу відповідальність і необхідність бути прикладом не тільки для молоді, а й для усіх людей, також згадує Кузнєцов. У 2002-му році Каденюк став народним депутатом України 4-го скликання та виконував обов’язки заступника голови Комітету Верховної Ради України з питань нацбезпеки та оборони.
Додавайте "Шляхту" у свої джерела Google Новини