Попри санкції російські снайпери щороку отримують тисячі гвинтівок та мільйони набоїв зі США та ЄС. І хоч компанії не здійснюють прямих поставок у Росію, але вони у декілька разів збільшили відвантаження у Вірменії, Грузії, Казахстані, Киргизстані та Узбекистані.
Зокрема, стало відомо, що у вересні 2024 року на Ангарському полігоні в анексованому Криму пройшли змагання зі снайперської стрільби, де стріляли американськими Desert Tech SRS, британськими Accuracy International AXSR та австрійськими Steyr Mannlicher SSG. Про це повідомляє 24 Канал з посиланням на The Insider.
Росіяни полюбляють західну зброю
Не нехтують західною зброєю Z-блогери, серед яких один з учасників змагань у Криму Алєксандр Арутюнов. Він свого часу назвав американську Barret M107А1 найкращою антиматеріальною гвинтівкою у світі.
Його цією зброєю забезпечує москвич Сергєй Кіріченко. Схоже, останній за шість років змінив чотири снайперські гвинтівки: спочатку фінську Tikka T3 на російський ORSIS, потім на австрійський Mannlicher і зараз використовує американську Proof Research.
А ще за 2024 рік він опублікував понад десяток оголошень про продаж американських гвинтівок Proof Research, анонсуючи нові постачання.
“Коли після анексії Криму у 2014 році країни Євросоюзу ввели ембарго на постачання зброї до Росії, в обмеженнях залишилися дві величезні лазівки. По-перше, постанова Ради ЄС № 833/2014 від 31 липня 2014 року, яка заборонила експорт зброї до Росії, дозволяла виконувати нові поставки за контрактами, укладеними до 1 серпня 2014 року. По-друге, документ не передбачав жодних контролюючих заходів щодо експорту до країн Митного союзу – Вірменії, Білорусі, Казахстану та Киргизстану, яких з Росією об’єднують як єдиний митний простір, так і військово-політичний блок ОДКБ”, – пише видання.
Чому Росія не обмежується своїми гвинтівками
Дозвільні документи на імпорт вищезгаданих Proof Research у Росію були оформлені не лише там, а й у Киргизстані. Дистриб’ютор зброї – “Едельвейс”. І він з початком повномасштабної війни в Україні значно збагатів. Загалом киргизькі імпортери зброї у 2023 році заплатили на 385% більше податків, ніж у 2021, а казахстанські – на 99%.
Країни, що межують із Росією, щороку отримують десятки тисяч одиниць зброї.
Найбільшим їхнім каналом поставок залишається експорт із Туреччини до Грузії, який зріс із 8 426 стволів у 2019 році до 18 843 у 2023.
Відповідь на питання, чому російське міноборони не задовольняється вітчизняною зброєю просте – їхні гвинтівки у декілька разів поступаються західним за дальністю стрільби. При цьому продукція приватних російських зброярів уже зрівнялася за ціною з американськими та європейськими зразками.
Однак, гвинтівок у російській армії не вистачає. Найчастіше там використовують СВД, розроблену ще у 1957 – 1963 роках, але стріляє вона у декілька разів менше, аніж сучасні західні.
Російські снайпери на дистанціях понад один кілометр використовують або імпортні гвинтівки, або зброю приватних російських виробників: ORSIS, Lobaev Arms або Bespoke, продукція яких за останні роки наздогнала європейських конкурентів за ціною.
Хто ще бере участь у поставках зброї Росії із Заходу
Що ж до європейських виробників, безпосередньо пов’язаний із Росією є люксембурзький холдинг Beretta. Він працює на російській території навіть після введення ембарго ЄС та доволі непогано заробляє.
У червні 2024 року Держдепартамент США вніс російську філію Beretta до санкційного списку, а от у Євросоюзі досі немає жодної реакції.
Холдинг Beretta залишається мажоритарним власником російського імпортера зброї, прямо порушуючи як санкції США, так і постанову ради ЄС від 2014 року,
– зауважує видання.
Уже зрозуміло, що європейські виробники зброї та чиновники переважно не лише заплющували очі на агресію Росії в Україні, а ще й вкладали кошти у розширення дистрибуції на російському ринку.
У цьому спиcку “помічників” є також і Чехія. “Чеська Збройовка” пов’язана із російським “Альянсом”, власники якого також володіють чеською компанією LYNXNIGHT S.R.O. Чехія досі передає “Альянсу” свої біноклі, приціли та патрони.
“Оптика потрапляє до Росії через Туреччину, а постачання чеських набоїв йдуть через Казахстан. Посередник із Колорадо – невеликий американський магазин зброї ABF зі скромного містечка Енглвуд. Згідно з митними даними, за 2022 – 2023 роки ця фірма поставила в Казахстан 53 гвинтівки Accuracy International, Cadex Defence, FN Herstal, Patriot Ordnance Factory та Proof Research. У Казахстані інформація про продаж цих гвинтівок недоступна, зате щонайменше два бренди цієї зброї можна знайти у російської компанії, яка раніше співпрацювала з ABF”, – додають журналісти.
ABF також співпрацювала з російською компанією “Варяг” – московським імпортером зброї, оборот якого в 2023 році склав 175,5 мільйонів рублів, який також після 2022 року продовжував отримувати американську та європейську зброю.
Директор “Варяга” водночас очолює “Раменський стрілецький клуб”, який організував вищезгаданий снайперський турнір у Криму.
Гвинтівки потрапляють до Росії також через казахстанську компанію “Казохотриболовсоюз”. Сума сплачених нею податків зросла з 97,9 мільйона тенге у 2021 році до 143,6 мільйона у 2022 та 193,2 мільйона у 2023.
Партнером Казахстану у збройному питанні виступає Німеччина, яка своєю чергою імпортує до Росії японську продукцію.
Кореспондент видання Correctiv, який розслідував контрабанду німецької зброї до Росії, у 2023 році відвідував один із російських салонів.
Три фірмові стенди гвинтівок Blaser були напівпорожні, а продавець у салоні на питання про можливість купити гвинтівку та організувати перевезення до Росії відповів “непросто, але можна”, – пише The Insider.
Додавайте "Шляхту" у свої джерела Google Новини