Санкції врешті можуть покласти край існуванню Росії: експерти дали важливий прогноз

Захід вже завдав потужного санкційного удару по Росії та планує продовжити тиск. Та чомусь економіка Росія продовжує працювати та заробляти мільярди.

Як санкції (не) впливають на Росію

Всупереч усім очікуванням, жорсткі та уніфіковані санкції країн Заходу не призвели до миттєвих гострих проблем для російської економіки і тим більше не змінили поточну політику Москви. Кроки, здійснені російським урядом у відповідь, стабілізували ситуацію та обмежили руйнівний ефект санкцій протягом перших шести місяців війни. Про це зокрема йдеться в дослідженні Міжнародного центру перспективних досліджень “Як зробити антиросійські санкції ефективнішими”, передає 24 канал.



Оцінки впливу санкцій на стан російської економіки розходяться. З одного боку, санкції очевидно не змушують Москву змінювати поведінку. До того ж деякі макроекономічні показники, наприклад рекордний зовнішньоторговельний профіцит або курс національної валюти, дозволяють багатьом говорити про те, що “санкції не працюють”. З іншого боку, характер впливу санкцій на велику економіку передбачає скоріше повільне, але невідворотне сповзання країни у неминучі проблеми – що, на думку багатьох, і відбувається зараз з країною-агресором.

Низка західних експертів вказують на те, що санкції, ймовірно, матимуть довгостроковий ефект та гальмуватимуть російську економіку поступово й повільно. Більш скептичний погляд взагалі зводиться до питання про те, чи можливо в принципі завдати серйозних проблем великій економіці, орієнтованій на експорт енергоносіїв, у сучасному світі. Адже ринками збуту можуть виступати не лише країни, які ввели антиросійські санкції. Фактично “золота акція” щодо ефективності економічних та фінансових санкцій знаходиться в руках Китаю, Індії, Туреччини та інших країн, які змогли компенсувати Росії втрачені європейські ринки. Без запровадження “вторинних санкцій” – покарання компаній третіх країн, які ведуть бізнес з російськими компаніями, буде важко підвищити ефективність фінансових та економічних санкцій.

Станом на зараз найбільш відчутним наслідком антиросійських санкцій є технологічне відставання країни-агресора. Брак доступу до технологій здатен значно зменшити промисловий потенціал, а також її можливості видобувати природні ресурси.

Крім того, санкції створюють фінансові проблеми. За деякими даними, країна – агресорка втратила до 10% капіталу банків та до 40% ринкової капіталізації. Відключення російських банків від системи SWIFT суттєво зменшило кількість доступних їм фінансових інструментів.

Вихід західних компаній з російського ринку створює короткостроковий ефект зростання безробіття та втрати інвестицій, а також веде до відтоку капіталу.

Однак прогнозоване падіння ВНП не виглядає критичним – на рівні близько 10% у 2022 році і ще меншому наступного року. Центральному банку вдалося мінімізувати негативний ефект від втрати близько половини золотовалютних резервів країни та утримати курс рубля (який пізніше зміцнився навіть у порівнянні із довоєнним курсом, в основному завдяки запровадженим обмеженням та зменшенню імпорту).

Путінський режим продовжує отримувати значні прибутки від експорту енергоносіїв, ціна на які суттєво зросла. Не виключено, що в довгостроковій перспективі це джерело прибутків з різних причин зменшиться; але поки що воно дозволяє Москві зменшувати негативні ефекти санкцій. Це супроводжується пошуком різноманітних схем та шляхів обходу санкцій.

Сила і слабкість санкційного впливу

Аналітик з економічних питань Міжнародного центру перспективних досліджень Єгор Киян у коментарі 24 каналу зазначає, що санкції діятимуть найефективніше тоді, коли всі країни виступатимуть єдиним фронтом. Наразі ж – якщо серед країн Заходу ми можемо спостерігати одностайність у питанні запровадження антиросійських санкцій, то серед країн, які розвиваються, такої одностайності немає. Тому поняття ефективності зараз розмивається, і стверджувати, що є більш ефективним, а що менш ефективним, досить важко.

Додавайте "Шляхту" у свої джерела Google Новини