Сьогодні – Усікновення голови Івана Хрестителя: прикмети та забобони

Свято Усікновення глави Івана Предтечі — день пам’яті страти Предтечі і Хрестителя Господнього Івана.

Це друге велике свято після свята Богоматері. У цей день віряни дотримуються строгого посту на знак скорботи про насильницьку смерть великого пророка.

У деяких регіонах України це свято називали Іван Пісний, адже в день пам’яті Івана Предтечі віряни дотримуються суворого посту. Поширеною є назва Головосіка.

Іван Предтеча закінчив своє життя мученицькою смертю.Іоан викривав царя Ірода в тому, що він за життя свого брата Филипа, одружився з його дружиною, Іродіадою. Іродіада розлютилася і озлобилася за це на Іоана і просила Ірода вбити його. Та Ірод не погоджувався на це.

Через рік Ірод святкував день народження та на бенкеті пообіцяв своїй пасербиці Саломії виконати будь-яке її бажання. Дівчина сказала: «Я бажаю, щоб ти мені зараз подав голову Іоана Хрестителя на таці».

Ірод не хотів перед гостями не дотриматися клятви та послав воїна до в’язниці, щоб відсікти голову Іоанові. Воїн, виконавши наказ царя, приніс на таці голову Іоана Хрестителя і віддав Саломії, а Саломія віднесла своїй матері Іродіаді.

Коли почули про це ученики Івана Хрестителя, прийшли, взяли тіло його і поховали.

Що не можна робити на свято Усікновення глави Іоанна Предтечі:

  • В день Усікновення глави Іоана Предтечі в церквах проводиться богослужіння, а віряни дотримуються суворого посту. В день свята заборонено їсти рибу, м’ясо та молочні продукти. Дозволено готувати тільки пісні блюда або зовсім не вживати їжу.
  • На свято Усікновення глави Іоанна Предтечі заборонено вживати в їжу продукти червоного кольору та їсти фрукти й овочі, що нагадують форму голови (яблука, капусту, картоплю, гарбуз) або мають червоний сік. В цей день заборонено готувати та їсти борщ червоного кольору, пити червоне вино.
  • У цей день не можна користуватися гострими предметами та різати ножем. За народними повір’ями, не можна нічого різати, що зовні нагадує голову. Хліб також треба ламати руками, а не різати ножем. Якщо виходу немає, то робити це потрібно дуже обережно.
  • У день свята не можна їсти й будь-що на блюді, бо на ньому лежала голова Іоанна.
  • В день Усікновення глави Іоана Предтечі селяни відкладали всі справи по дому та в городі на інший день. В народі казали: якщо зрізати головку капусти в цей день, то може потекти кров.
  • Заборонено влаштовувати гучні вечірки, танцювати, співати.

Народні прикмети

На свято Главосіки, саме так його ще називають у народі, птахи починали відлітати у теплі краї, тому існували такі прикмети:

  • побачити відлетаючого лебедя – до скорого снігу,
  • ключ журавлів – до настання холодів,
  • шпаки ще не відлітають – до бабиного літа,
  • гуси відлітають у теплі краї – до тривалих дощів.