“Це не дуже пристойно” – експерт про реверанси французького президента у бік Путіна

Президент Франції Еммануель Макронзустрівся з колегою Володимиром Путіним напередодні саміту “Великої вісімки” 19 серпня у своїй резиденції Брегансон на Лазурному узбережжі Франції.

Макрон і Путін спочатку зробили заяви для журналістів. Далі французька та російська делегації взяли участь у робочій вечері та провели закриті переговори, – пише Gazeta.ua.



Під час прес-конференції лідери обох держав неодноразово згадували Україну. Еммануель Макрон заявив, що РФ може повернутися до складу “Великої сімки”, якщо сприятиме закінченню війни на Донбасі.

Він також наголосив про необхідність нової зустрічі у “нормандському форматі” вже найближчим часом. Та виказав великі сподівання на українського президента Володимира Зеленського.

Свою готовність до зустрічі підтвердив і Володимир Путін. “Ми маємо це зробити. Альтернативи “нормандському формату” не існує, тому ми його підтримуватимемо”, – сказав він.

Кремль не змінить свою політику щодо України. Жодна подібна зустріч не змусить його це зробити. А президент Франції, попри це, прагне зближення з Росією в економічному сенсі.

Говорить в інтерв’ю Gazeta.ua експерт із міжнародних відносин Олександр Хара.

На що варто звернути увагу у цій зустрічі?

– Лідери держав дійсно багато говорили про Україну. Але нічого нового Путін не сказав. Із його слів зрозуміло, що Кремль продовжуватиме ту ж саму лінію. Вони не планують припиняти окупацію українських територій. Будуть тиснути на Київ різними способами. Намагатимуться переконати Захід, що саме українське небажання компромісів є перепоною для миру на Донбасі. А компроміс для росіян – це обмеження нашого суверенітету. Тож не варто сподіватися, що Москва якось змінить свій зовнішньополітичний вектор після зустрічі Путіна з Макроном.

Сторони говорили про необхідність переговорів у “нормандському форматі”. Наскільки він ефективний? Які має перспективи?

– Він неефективний. Єдине, що зміг дати “нормандський формат” – це Мінські домовленості, які насправді не є шляхом до завершення війни. Оскільки мова має йти не тільки про війну на Донбасі. Маємо протистояння з Росією у вигляді повзучої анексії Чорного та Азовського морів. Підривну діяльність РФ у культурному, інформаційному, енергетичному, дипломатичному просторі.
Переговори у “нормандському форматі” не покривають усі ці аспекти. Тож не можуть вирішити ключову проблему – зупинити агресивний режим Володимира Путіна, який хоче повернути Україну у свою сферу впливу. Також Кремль використовує українське питання, щоб розхитати стосунки між Європейським союзом і США та всередині самого ЄС.
На жаль, ми зараз не маємо альтернативного формату. Тож Україна намагається використовувати “нормандські переговори” для того, щоб хоча б нагадувати світу про війну на Донбасі та тримати на нашому боці європейські країни.

Президент Франції казав, що РФ може повернутися до складу “Великої сімки”, якщо сприятиме завершенню війни на Донбасі. Це може стати мотивацією для Москви?

– Це – нереалістична перспектива. Окрім Франції, у клубі “Великої сімки” є Америка, Велика Британія, Японія та Канада. Остання точно буде робити усе, щоб Росія не повернулась. Вони чітко дали зрозуміти, що не заохочуватимуть диктатора та агресора, поки він не змінить остаточно своєї сутності.
Пропозиція Макрона – це дипломатичний реверанс у порожнечу. Росію повернули до Парламентської асамблеї Ради Європи, незважаючи на усі вимоги. Через кілька днів влада РФ почала розганяти, бити і саджати до вязниці своїх громадян, які виходять на законні мирні мітинги за чесні вибори у Москві. Саме так виглядає будь-яке заохочення агресора. Якщо дати авансом йому якусь поступку, він буде тільки нахабніти.

Наскільки важливо для Росії повернутися до “G7”?

– Для Путіна повернення до складу “Великої сімки” теж не принциповим. Він неодноразово говорив, що існує ще формат “Великої двадцятки”. Там є не дуже демократичні країни, наприклад Китай. Тож Росія у їх компанії себе нормально почуває. Україна та вплив над нею набагато важливіші для Путіна, ніж сидіти за столом “G7”. РФ запросили туди ще за часів Бориса Эльцина, щоб заохотити розвиток російської демократії та ринкової економіки. Натомість вона перетворилась на феодальну державу. Тією політикою, що зараз провадить російське керівництво, воно чітко показує, що Росії не місце у клубі “Великої сімки”.

Французькі журналісти називали прес-конференцію Макрона та Путіна звабленням російського президента. Це так? Париж хоче зблизитись з Москвою?

– Макрон керується інтересами власної держави. Франція має певні економічні проблеми і зацікавлена у співпраці з РФ. Прагне доступу до російських ринків збуту. Хоче отримувати від Москви сировину та паливні ресурси. Це виглядає не дуже пристойно. Проте на думку Макрона, по-іншому вирішити стратегічні проблеми Франції неможливо.

Зустрічі “нормандської четвірки” найближчим часом не буде через наближення виборів у Росії. Так вважає колишній представник в мінській ТКГ Роман Безсмертний. Однак, за його словами, президент Володимир Зеленський проведе зустріч з президентом Франції Емманюелем Макроном.

Додавайте "Шляхту" у свої джерела Google Новини