Ціни в їдальні Ради обурили депутата – він заплатив за обід більше ніж 500 грн

Народний депутат із фракції “Батьківщина” Олексій Кучеренко поскаржився на вартість їжі у їдальні Верховної Ради. Його обід, що складається з філе сьомги, спаржі, овочів гриль, квашеної капусти та напою (компот або морс), коштував 538 грн. Найдорожчі позиції – сьомга та спаржа, 208,8 та 128,7 грн за порцію відповідно. Ці ціни співпадають із цінами на аналогічні страви у київських ресторанах.

Фотографію обіду та чек Кучеренко виклав у Facebook 27 січня під час перерви у пленарному засіданні Ради. Він назвав такі ціни “грабіжництвом” і зажадав розслідування ситуації, – пише Оbozrevatel.



Депутат показав ціни у їдальні Ради

Проте, як свідчить моніторинг, така вартість запеченої червоної риби – стандартною для центру столиці. Наприклад, в одному із закладів неподалік Верховної Ради стейк лосося подають за 259 грн (при тому, що стейки зазвичай коштують дешевше, ніж філе), а філе сьомги в іншому закладі пропонують за 399 грн. Спаржу на грилі продають за 300 грн за порцію.

Крім того, у чеку, який опублікував Кучеренко, зазначено ціну за 1 кг готової страви. Вона становить 1980 грн для спаржі та 1740 грн для червоної риби. Сире філе сьомги та спаржа коштують від 500 до 700 грн за кг. Це близько 30% вартості готового продукту, яке подають у громадському харчуванні. І такий відсоток, за даними Poster, є традиційним для бізнес-моделей, які використовують українські ресторатори.

До речі, друга страва з червоної риби у парламентській їдальні за останній рік практично не подорожчала. У лютому-2021 за 175 г філе сьомги, запеченого з грушею, брали 216 грн. А у січні-2022 120 г риби без гарніру коштує майже 209 грн.

Чек Кучеренко

Нардепи вже не перший рік скаржаться на надто дорогу їжу. Наприклад, ще у 2019 році депутата від “Слуги народу” Олександра Мариковського обурили голубці за 170 грн. Проте один із передплатників Мариковського спростував цю інформацію, виклавши прайс із зовсім іншою ціною на голубці – 85 гривень.

Ціни у їдальні парламенту почали суттєво підвищувати з 2017 року. До цього “буфет Ради” славився на всю Україну напрочуд демократичними розцінками.

Додавайте "Шляхту" у свої джерела Google Новини