Туга за радянським минулим: кожен третій українець шкодує про розпад СРСР (дослідження)

Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) оприлюднив свіжі дані опитування про ставлення громадян України до розпаду СРСР. Що показало дослідження?

Про це пише Юрій Гаврилечко на своїй сторінці в Facebook, – пише zik.ua.

Половина українців (50%) не шкодують про розпад СРСР, але при цьому кожен третій (33,5%) шкодує. Якщо на Заході України переважна більшість населення не шкодує (69% проти 15%), то в центрі України співвідношення – 51% до 32%. На півдні, сході та Донбасі переважають ті, хто шкодує про розпад СРСР: 41,5-49% залежно від регіону проти 35-39% тих, хто не шкодує.

Скріншот/КМІС



Серед виборців Зеленського 53% не шкодують, а 29% шкодують (зазначу, що виборці Зеленського мають погляди, близькі до поглядів населення України в цілому). Також зазвичай не шкодують про розпад СРСР виборці Смешка і Гриценка. У випадку ж виборців Тимошенко і Ляшка приблизно однакова кількість шкодують і не шкодують про розпад СРСР.

При цьому 35% респондентів вважають, що перебування України в СРСР принесло їй більше користі. А от у шкоду від СРСР вірять 28% респондентів. 25,5% респондентів обрали варіант “важко сказати напевно, чого було більше”.

Скріншот/КМІС

З одного боку, можна зрозуміти тих людей, хто боляче сприйняв зниження свого соціального статусу та рівня забезпеченості після розпаду СРСР. Сьогодні ці люди старшого віку найбільше шкодують про втрачену імперію. Проте варто нагадати про те, що людська пам’ять має здатність забувати погане і романтизувати хороше. Тому майже через 30 років взагалі така постановка питання про “шкодую” або “не шкодую” є некоректною, оскільки що можуть говорити сьогоднішні 18-35-літні про те, що було в СРСР? Своєї думки у них бути не може, а тому… опитування дещо некоректне.

Ще більш некоректним і навіть просто нелогічним є питання про те, чого більше принесло Україні перебування в СРСР – шкоди чи користі. Це питання ставиться так, ніби тоді, в 1922 році у жителів України був якийсь вибір – входити чи не входити. Насправді, думку народу ніхто про це не питав! Та й самому народу було якось глибоко наплювати. Не вірите? – ну то пошукайте в архівах дані про те, скільки українців брали участь у громадянській війні з усіх боків. Будете сильно здивовані результатом. Але така індиферентність зробила їм погану службу…

Додавайте "Шляхту" у свої джерела Google Новини