На тлі стрімкого зростання захворюваності на COVID-19 Міністерство охорони здоров’я запровадило обов’язкову вакцинацію. Уже з наступного місяця деякі громадяни будуть змушені зробити щеплення, в іншому разі на них чекає низка серйозних санкцій.
У яких ще країнах ввели обов’язкову імунізацію, кого стосуватиметься нове правило в Україні і наскільки законні дії влади – пише OBOZREVATEL.
Кого зачепить обов’язкова вакцинація?
7 жовтня МОЗ визначив перелік професій, для яких щеплення стане обов’язковим. Наказ почне діяти через місяць після публікації. Правило стосуватиметься співробітників:
- центральних органів виконавчої влади та їхніх територіальних органів;
- місцевих державних адміністрацій та їхніх структурних підрозділів;
- закладів вищої, післядипломної, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, зокрема спеціальної, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ незалежно від типу та форми власності.
Однак, за словами міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, незабаром цей список суттєво розширять. У нього також увійдуть:
- співробітники державних установ, організацій, підприємств критично важливих сфер для економіки;
- соціальні працівники;
- листоноші;
- співробітники місцевого самоврядування, комунальних підприємств та установ.
“Освітяни та працівники органів влади щодня взаємодіють із великою кількістю людей, а тому ризикують інфікуватися коронавірусною хворобою. Майже всі, хто потрапляє в лікарню з COVID-19, – невакциновані. Це рішення покликане захистити життя і здоров’я українців та їхніх близьких, створивши безпечне середовище в закладах освіти та державних установах”, – пояснив міністр.
Що буде в разі відмови?
Якщо представники названих вище професій відмовляться вакцинуватися протягом трьох місяців, то їх відсторонять від роботи і позбавлять зарплати на час карантину. Про звільнення поки що не йдеться.
Усе ж відмовитися від COVID-щеплення можна, проте тільки в особливих випадках. Освітяни можуть не вакцинуватися, якщо в них є медичні протипоказання. Але як доказ необхідно надати відповідну довідку, яку видає сімейний лікар.
“У наказі, який прописано, стоїть зірочка і йдеться про обов’язковість вакцинації, окрім обґрунтованих медичних протипоказань, коли не можна за станом здоров’я”, – зазначив міністр охорони здоров’я.
Це взагалі законно?
За словами Ляшка, Європейський суд із прав людини ще в квітні підтвердив, що обов’язкова вакцинація є законною і не суперечить “Конвенції про захист прав людини і основних свобод”.
Також у МОЗ заявили, що влада має право самостійно формувати перелік професій, представники яких обов’язково повинні робити щеплення від коронавірусу. У відомстві посилалися на статтю 12 Закону “Про захист населення від інфекційних хвороб”. Ось що там зазначено:
“Працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до зараження цих працівників та (або) розповсюдження ними інфекційних хвороб, підлягають обов’язковим профілактичним щепленням також проти інших відповідних інфекційних хвороб. У разі відмови або ухилення від обов’язкових профілактичних щеплень у порядку, встановленому законом, ці працівники відсторонюються від виконання зазначених видів робіт“.
Що кажуть юристи?
Про законність рішення влади поговорив з адвокаткою і партнеркою ЮК “Vasil Kisil Partners” Валерією Безпалою. За її словами, наказ МОЗ про відсторонення працівників освітніх установ і держсектора в разі відсутності COVID-щеплення не суперечить трудовому законодавству.
“МОЗ має право ухвалювати рішення про включення тих чи інших посад і тих чи інших вакцинацій до списку обов’язкових. Це відомство наділене такими повноваженнями. Тому процедурно питання було врегульовано правильно”, – зазначила вона.
Експертка також звернула увагу: якщо враховувати практику Європейського суду з прав людини, то обов’язкова вакцинація не вважається порушенням права на особисте життя – особливо у випадках, коли йдеться про інтереси суспільства.
“Аналізуючи практику ЄСПЛ, ми бачимо, що суд стоїть на тій позиції, що держави можуть визнавати вакцинацію обов’язковою для деяких категорій. Зокрема, в тих випадках, якщо це необхідно для забезпечення колективного імунітету. Суд ставить суспільні інтереси вище інтересу приватного“, – додала фахівчиня.
Однак якщо людина з об’єктивних причин не може зробити щеплення, наприклад, через несприйняття вакцини, то держава повинна забезпечити альтернативу. У випадку з COVID-19 це безкоштовне ПЛР-тестування.
Чи можуть ввести вакцинацію для всіх?
Так, але тоді влада повинна внести COVID-вакцину в календар обов’язкових профілактичних щеплень. Наразі в цьому списку туберкульоз, гепатит, правець, кір, свинка та інші захворювання.
“А зараз ідеться про щеплення, які обов’язкові для певної категорії людей. Тобто це не для всіх дорослих – тільки для вчителів і держслужбовців. Працівники інших сфер робити щеплення не зобов’язані”, – підкреслила Беспала.
Де ще ввели обов’язкову вакцинацію?
Поки в Україні сперечаються про необхідність обов’язкової вакцинації, США, країни Європи та світу вже практикують такий метод боротьби з коронавірусом. Наведемо кілька прикладів:
Франція. Парламент підтримав рішення звільняти медиків, які не хочуть вакцинуватися. Це ж правило стосується працівників будинків для літніх людей. Співробітників шкіл у списку немає. Але й без примусу 78% освітян уже отримали обидві дози вакцини.
Канада. Уряд країни запровадив обов’язкову вакцинацію для посадовців, поліцейських і військових. Підтвердити щеплення вони повинні до 29 жовтня. Тих, хто відмовиться, відправлять в адміністративну відпустку без збереження зарплати.
Болгарія. Влада також оголосила про намір ввести вакцинацію для більшості лікарів, викладачів шкіл і технікумів.
США. Президент Джо Байден зобов’язав вакцинуватися держслужбовців, а також співробітників великих компаній і підприємств зі штатом понад 100 осіб. Щоправда, губернатор Техасу Грег Ебботт заборонив бізнесу виконувати рішення глави держави. Однак якщо врахувати, що він представляє Республіканську партію, то, найімовірніше, йдеться про політичне протистояння.
Казахстан. У цій країні повинні зробити щеплення працівники магазинів, кафе, салонів краси, фітнес-клубів, музеїв, театрів, готелів, сфер транспорту, охорони здоров’я та житлово-комунального господарства. Людей, які відмовляються, просто відсторонюють.
Греція. Вчителям, які відмовляються робити щеплення, скорочують заробітну плату. Співробітники також можуть зіткнутися з втратою балів у системі цивільної служби, що відіб’ється на їхній перспективі просування по службі або працевлаштування.
Ватикан. Із 1 жовтня співробітників не пускають на роботу без так званого “зеленого пропуску”, який можна отримати тільки після проходження повного курсу щеплень.
Латвія. Уряд ухвалив рішення про обов’язкову COVID-вакцинацію лікарів, педагогів і соціальних працівників. Правило почне діяти з 15 листопада. Співробітники зазначених професій також можуть надавати негативний тест на COVID-19, проте влада перестане оплачувати ці аналізи.
Що в підсумку?
Вакцинація – вкрай необхідний захід у розпал епідемії коронавірусу. І, як кажуть юристи, рішення влади про введення обов’язкової вакцинації не суперечить як українському, так і міжнародному законодавству. До того ж, чергова хвиля захворювання вже наочно показала ефективність щеплень – у реанімаціях немає пацієнтів, які встигли пройти повний курс імунізації. Навіть якщо такі громадяни хворіють, то набагато легше переносять інфекцію. Вони не вмирають і не страждають від наслідків COVID-19.
Додавайте "Шляхту" у свої джерела Google Новини