В українській мові з’явилось близько півтори тисячі нових слів

За 2019 рік в українській мові з’явилось 1-1,5 тис. слів з новою формою або значенням.

Пов’язане зображення

Про це повідомили в Інституті української мови Національної академії наук України, передає УНН.

“Дослідники вважають, що за рік у мовній комунікації з’являється 1 тис. — 1,5 тис. слів з новими формою та/або значенням. Такий же обсяг нових слів, зокрема за 2019 рік, засвідчує комп’ютерний Фонд інновацій в українській мові Інституту української мови НАН України”, — йдеться у відповіді на запит.



Лінія контакту – евфемізм, яким міністр закордонних справ Вадим Пристайко називає військову лінію фронту на сході України.

Скажений принтер – стиль роботи парламенту, завдяки якому новообрані нардепи розглянули 318 законопроэктів за 2 робочих дні. Поки ви читаєте ці рядки, депутати встигнуть прийняти ще кілька законів.

Формула Штайнмаєра – єдина формула, про яку чули 100% українців, підтримують 18%, проти 23% і ще 69% просто не розуміють, у чому справа (згідно з опитуванням соціологічної групи “Рейтинг”).

Формула названа на честь міністра закордонних справ, нині президента Німеччини Франка-Вальтера Штайнмаєра. Це — механізм реалізації Мінських угод, згідно з якими окремі райони Донецької та Луганської областей отримають особливий статус після проведення місцевих виборів і визнання їх ОБСЄ чесними та вільними.

Стадіон так стадіон – політичне шоу, яке Володимир Зеленський та Петро Порошенко провели напередодні другого туру президентських виборів в Олімпійському — головному колізеї столиці. Кінцева фраза з відеовідповіді Петра Порошенка на запрошення Зеленського дебатувати на столичному стадіоні.

Томос – надання автокефалії (адміністративної незалежності) Українській Православній церкві. Також: один з головних козирів (на рівні з “Армією, “Мовою” та “Вірою”) президентської кампанії Петра Порошенка.

Чорт (або: Розбійник) – секретар Бориспільської міськради Ярослав Годунок, якого Володимир Зеленський вигнав із зали під час наради. Також: будь-яка неугодна президентові людина, з приводу якої можна зателефонувати очільнику СБУ Івану Баканову.

Путч – спроба державного перевороту групою змовників. У даному випадку групою змовників виступила фракція Петра Порошенка “Європейська Солідарність”. Часом Х для повстання названо грудень 2019 року.

Інформація стала публічною, коли журналісти сфотографували листування нардепа “Слуги народу” Лізи Богуцької під час першого засідання Верховної Ради 9-го скликання.

Прес-марафон – спосіб спілкуватися з журналістами не тоді, коли у них виникли питання, а коли тобі самому комфортніше.

Тупа вівця – представник тваринної фауни українського медіа. Саме так Максим Бужанський називає “чергових” журналістів “одіозних” ЗМІ. За словами “тупої вівці”, сперечатися з цією заявою — “як намагатися з’ясовувати відносини з голубом, який напаскудив на рукав пальто”.

Дубінізми – соціальні та суб’єктивні висловлювання нардепа Олександра Дубинського.

Монобільшість – парламентська більшість, утворена однією партією. В українському парламенті вперше утворена в серпні 2019 року з початком роботи “Слуг Народу” у Верховній Раді 9-го скликання.

Дематюкація – процесс протидії зловживанню лайливих слів серед українців. Законодавча ініціатива Ольги Богомолець.

Детінізація – вихід розрахунків у сфері торгівлі й послуг з тіньової економіки.

Країна у смартфоні – нова концепція взаємодії громадян з чиновниками за допомогою гаджетів. На думку президента, у майбутньому кожен українець зможе керувати державою через смартфон.

Люди бідкаються, влада розводить руками – дійсний процес взаємодії громадян і чиновників.

Також вказано, що сучасна українська літературна мова постійно розвивається, поповнюється новою лексикою, кодифікація якої у загальнонаціональних нормативних словниках потребує перевірки часом і мовною практикою суспільства. Було укладено багато словників нової української лексики, в яких відображаються наслідки поповнення українського лексикону за певний часовий відтинок, переважно за 10 років, час формування нового покоління носіїв мови.

Нагадаємо, словом 2019 року стала “діджиталізація”.

Додавайте "Шляхту" у свої джерела Google Новини