Вчені з’ясували, скільки кави треба пити на день і чому вона корисна для організму

На початку 2018 року каліфорнійські чиновники виступили з ініціативою зобов’язати продавців кави розміщувати на продукції попереджувальні знаки про шкоду цього напою для здоров’я людини. Фактично це повинно було виглядати приблизно як попередження на сигаретах або алкогольній продукції. Пізніше, щоправда, від ініціативи відмовилися. Але це стало зайвим підтвердженням того, що суперечки про користь і шкоду цього напою вщухнуть не скоро.

Тутка зацікавився цією інформацією і перевірив, що про каву кажуть новітні дослідження вчених з різних країн світу.

Скільки кави пити не шкідливоДокладний огляд наукової літератури про каву, опублікований в «Британському медичному журналі» продемонстрував, що випивати по 3-4 чашки чорної кави на день корисно для здоров’я взагалі. Згідно з дослідженнями, помірне вживання кави знижує ризик розвитку деяких конкретних видів раку та інших захворювань. Єдина категорія ризику в такому випадку – вагітні жінки. Вживання кави в таких кількостях для них пов’язано з ризиком народження дітей з недостатньою вагою.

Незважаючи на те, що каву часто пов’язують з проблемами з серцем, дослідження, проведені американськими вченими на великій вибірці респондентів, говорять про те, що регулярне вживання кави пов’язане з більш низьким рівнем поширення атеросклерозу коронарних артерій. І в дослідженні американців мова також йде про 3 чашки кави.

Доповнює картину експеримент німецьких біологів з Дюссельдорфа. Вони встановили, що 4 чашки кави на день позитивно впливають на активність клітин серця та їх здатності до відновлення. Миші, які пережили серцевий напад, протягом 10 днів отримували кофеїн разом з водою. Їх доза кофеїну дорівнювала тій, що отримує людина, випиваючи по 4 чашки кави на день.

Вживання напою, що бадьорить, тісно пов’язане з офісною культурою. Здавалося б, крім бадьорості, жодної користі від цього немає. Але вчені провели спеціальне дослідження, в ході якого встановили, що вживання кави в умовах постійної роботи за комп’ютером сприяє зниженню больових відчуттів в спині та шиї.

Іншими словами, кофеїн блокує больові відчуття й офісні будні проходять комфортніше. Проте, як і у випадку з бадьорим ефектом, ці властивості кави тимчасові і не є панацеєю від реальних причин захворювання.

Кава «по годинах» = +64% до ефективності

Одним з побічних ефектів вживання кави, згідно з даними вчених з США, є порушення сну. Щоб мінімізувати ці побічні ефекти і посилити позитивний вплив кофеїну на працездатність споживачів, вчені створили математичну модель, яка повинна показати, коли саме потрібно вживати каву, а коли від цього краще утриматися.

Розрахунки проводилися на замовлення армії США. Вперше технологія, яка поки тримається в таємниці, буде застосована на базі американських збройних сил і згодом, можливо, її впровадять серед простих споживачів.

Відомо, що алгоритм передбачає вживання кави «по годинах». Щоб визначити дозування, людина відповідає на ряд контрольних запитань, які враховують необхідний час активності, сну, масу тіла, показники артеріального тиску та інші важливі чинники, повідомляє Journal of Sleep Research.

Кілька порад щодо грамотного вживання кави

  • 3-4 чашки на день – не більше! І краще все ж робити це не щодня.
  • Стандартна чашка в таких дослідженнях – це те, що ви можете легко знайти на кожній кухні: стандартна чашка на 8 унцій (трохи більше 220 г). Якщо ви замовляєте каву в кафе або ресторані швидкого харчування, то пропонований вам в подібних закладах обсяг приблизно в 1,5-2 рази більший за стандартну чашку.
  • Спосіб приготування кави теж відіграє важливу роль. Приготування кави відкритим способом не дає можливості вловлювати шкідливі олії і алкалоїди, які чинять негативний вплив на організм людини, кавоварка ж оснащена спеціальними фільтрами, здатними допомогти у вирішенні цієї проблеми. Питання про смак кави, приготованої різними способами, ми при цьому виносимо за дужки.

  • При вагітності необхідно обмежувати споживання кави.
  • Будь-які добавки, які ви використовуєте при вживанні кави, наприклад, молоко або цукор, позначаються на якості напою: як мінімум ви отримуєте набагато калорійніший продукт. Крім того, добавки можуть знижувати позитивний ефект від вживання напою.
  • Тим, хто п’є каву, щоб збадьоритися, необхідно пам’ятати, що кава лише відкладає втому. Кофеїн блокує сприйнятливість рецепторів до аденозину, «гормону сну», але з часом кофеїн виводиться з організму й аденозин знову починає сприйматися рецепторами. До того ж організм поступово починає звикати до кави.
  • Розчинна кава і кава мелена – це зовсім не одне і те ж. Про шкоду для організму розчинних замінників відомо небагато, але відсутність користі вже доведено.