Великий піст – це найбільш значущий та тривалий піст в році, коли віруючі проводять час в молитвах і роздумах над життям, а також займаються духовним та фізичним очищенням. Починається він за сім тижнів до Паски, і так як це свято є перехідним, то і дати посту кожного року змінюються. Великий піст 2019 року почався в понеділок, 11 березня, а закінчиться він у суботу, 27 квітня.
Як харчуватися під час Великого посту
Якщо ви чи ваші близькі вирішили постити, то вам буде корисно знати про головні правила харчування під час посту. Сайт segodnya.ua розповів про це детальніше:
• Великий піст передбачає повну відмову від м’яса, м’ясних продуктів, яєць, молока і молочних продуктів. Крім того, в більшість днів Великого посту обмеження накладаються також на рибу, олію та варену їжу. В такі дні дозволено лише сироїдіння.
• У перший і останній тижні Великого посту згідно з церковним Статутом слід дотримуватися найсуворіших правил харчування. Також є дні, коли віруючі взагалі нічого не їдять.
• По понеділках, середах і п’ятницях допускається сухоїдіння, яке включає хліб, сирі й солоні овочі, зелень, фрукти, сухофрукти, горіхи, мед. З пиття дозволені відвари або настої з трав, фруктів та ягід, а також квас.
• По вівторках і четвергах можна вживати їжу, яка пройшла теплову обробку: варену чи печену, але без рослинного масла.
По суботах і неділях, а також у святкові дні дозволена їжа з рослинним маслом і вино.
• 7 квітня святкується Благовіщення Пресвятої Богородиці, і в цей день можна їсти гарячу їжу з рослинною олією, вино і рибу.
• 20 квітня – Лазарева субота, коли також дозволено вживання рибної ікри.
• 21 квітня, у Вербну неділю, можна їсти рибу.
• 26 квітня – Страсна п’ятниця. В цей день не можна нічого їсти.
Щоб очистити організм під час посту, недостатньо відмовитися від важкої для травлення їжі, такої як м’ясо та жири. Ви повинні також зменшити або повністю виключити споживання прянощів, гострого, кислого, солоного та солодкого. Якщо ви плануєте постити, не зайвим буде проконсультуватися перед цим зі своїм лікарем, адже неправильно складений раціон може нашкодити вашому здоров’ю.
Кому не можна постити під час Великого посту
Дуже багато віруючих намагаються суворо обмежувати себе в «забороненій» їжі. Але лікарі нагадують, що навіть абсолютно здоровим людям не можна різко виключати з раціону відразу багато важливих продуктів. Навіть церква не проти виключень з правил посту для певних категорій людей. Сайт styler.rbc.ua розповів, кому категорично не рекомендується постити:
1. Вагітним жінкам. Під час формування плоду важливо, щоб він отримував всі необхідні йому речовини. Обмеження в їжі майбутньої мами можуть викликати непередбачувані наслідки для дитини.
2. Матерям, які годують дитину грудьми. Речовини, що надходять разом з материнським молоком, життєво важливі для маленької дитини. Частина цих речовин знаходиться в молочних і м’ясних продуктах, які забороняються під час посту, тому відмова від їх вживання може негативно позначитися на здоров’ї малюка.
3. Дітям дошкільного і шкільного віку. М’ясні й молочні продукти вкрай важливі для дітей, а особливо – для дівчаток підліткового віку. Відмова від них може спричинити проблеми зі здоров’ям, наприклад, порушення гормональної функції, порушення роботи внутрішніх органів тощо.
4. Сімейним парам, які планують вагітність. Зазвичай на початку весни організм і так відчуває брак поживних речовин, а якщо додати до цього ще й суворі обмеження посту, то це точно не піде на користь вашій фертильності.
5. Тим, хто зайнятий важкою фізичною працею. Такі люди набагато швидше втрачають сили, а додаткові обмеження в їжі у них можуть призвести до серйозних проблем зі здоров’ям.
6. Людям з будь-якими хронічними захворюваннями. Також ні в якому разі не можна постити людям з онкопатологією, цукровим діабетом, важкими захворюваннями нирок і печінки. Не можна постити всім тим, хто знаходиться на стаціонарному лікуванні в лікарні або нещодавно переніс хірургічне втручання. Не можна дотримуватися посту людям з анемією, подагрою, з порушеннями обміну речовин. Відмова від білків посилить хвороби, адже білок – вкрай необхідний не тільки хворим, але й абсолютно здоровим людям.
7. Тим, хто подорожує. Справа в тому, що самі по собі поїздки, зміна клімату, перельоти і так далі – це вже стрес для організму, тому не варто ускладнювати ситуацію суворими обмеженнями в їжі.
8. Літнім людям. На жаль, у більшості літніх спостерігаються хронічні захворювання, які й без того згубно впливають на організм. Обмеження в їжі можуть спровокувати загострення низки серйозних захворювань.
Навіть абсолютно здоровим людям рекомендовано підходити до посту обережно, обмежуючи не всі продукти відразу, а поступово. Наприклад, деякі продукти можна почати виключати з раціону ще до початку посту. Лікарі наголошують: краще не використовувати піст у якості дієти. Якщо ви розцінюєте піст не як очищення духу, а тільки очищення тіла, то його дотримуватися не варто. Справа в тому, що тимчасові й різкі обмеження в їжі ведуть спочатку до втрати ваги, а потім – до такого ж стрімкого її набору. Якщо ваша мета – лише схуднення, то потрібно збалансувати раціон і кожного дня дотримуватися всіх правил здорового харчування. Тільки тоді корекція ваги буде проходити без негативних наслідків.
Що про Великий піст 2019 говорить Митрополит Епіфаній
Великий піст – це не лише відмова від певних видів їжі, а перш за все, час на глибоку підготовку християн до святкування Великодня. Це передбачає очищення не лише тіла, а й душі – від поганих думок, скверни, гріхів. Сайт obozrevatel.com опублікував слова предстоятеля Православної церкви України, Митрополита Київського і всієї України Епіфанія на Божественній літургії, яка проходила у Свято-Михайлівському соборі Києва напередодні початку посту:
«Від завтра ми починаємо подвиг Великого посту, подвиг покаяння, молитви та відродження. З чого почати піст і як зробити цю справу корисною для порятунку? Церква в євангельському читанні дає нам вказівки. Треба пробачити ближнім всі образи і просити у них вибачення за наші гріхи перед ними. Це перша і необхідна умова нашого примирення з Богом», — пояснив Епіфаній.
Він також наголосив на важливості правильного дотримання посту, яке полягає в боротьбі з пристрастями. Адже жодної користі в утриманні від тілесної їжі не буде, якщо людина не дотримується правильного поводження з їжею духовною.
«Бог не є Богом безладу, а є Богом миру. Святий апостол Павло вчить нас і з цього приводу сказав: «Дбайте про мир зо всіма і про святість, без якої ніколи і ніхто не побачить Господа». Якщо ми хочемо жити з Богом у Його Царстві, то повинні знати, що царство Небесне — це царство миру, любові, милосердя, смирення, лагідності й довготерпіння», — заявив митрополит.
Великий піст 2019 – це серйозне випробовування для будь-якої людини. Підходьте до його дотримання виважено і мудро, надавайте значення не лише фізичному утриманню від забороненої їжі та розваг, а, головне, духовному очищенню. Тільки так ви зможете добре підготуватися до найбільшого християнського свята – Великодня.
За матеріалами Твій світ.
Додавайте "Шляхту" у свої джерела Google Новини