Багато батьків уже зараз замислюються над тим, як зробити осінні канікули цікавими та корисними для дитини. Очевидний варіант – з’їздити всією родиною до моря, у Туреччину чи Єгипет. Тим паче, ледь не всі турагенції пропонують поїздки в ці країни. Але що робити, якщо в Туреччині були вже багато разів, та й курорти Єгипту набридли? Їхати за враженнями!
Редакція зібрала європейські маршрути, що підійдуть як сім’ям із дітьми, так і цілому класу. Вам залишається тільки обрати, – пише OBOZREVATEL .
Найближчий до нас, але від цього зовсім не найнудніший варіант – це Польща. Не впевнені, що вам і вашим дітям буде цікаво? Даремно! Ми підкажемо, де провести канікули в Польщі, що подивитися й спробувати. Але спочатку – правила в’їзду. Ви повинні бути щеплені від COVID-19 однією з чотирьох вакцин, дозволених у Європі: Pfizer, Moderna, AstraZeneca або Johnson&Johnson. Чи перехворіти на “корону” – у цьому випадку вам теж не загрожує 10-денний карантин. Діти до 12 років можуть в’їжджати з вакцинованими дорослими (або тими, що перехворіли) без щеплень.
Потрапити до Польщі просто, і це досить-таки недорого, оптимальний спосіб – літак Rynair чи Wizzair (на момент написання статті були квитки до Кракова, Варшави, Познані, Вроцлава, Гданські й інших міст як по 900, так і по 500 гривень). Проте цілком прийнятний і варіант з автобусами: перевізників – море.
Якщо ж ви креативний учитель, якому до снаги організувати екскурсійну поїздку, і батьки ваших учнів схвалюють ідею “туру на канікули”, можете зібратися і туристичний автобус орендувати (22–25 гривень за кілометр). Скажімо, до Львова всім класом – поїздом, а там пересядете в бус.
Отже, перший пункт нашого маршруту – Краків.
Краків не був зруйнований під час Другої світової, і тому тут 5000 (!) середньовічних будівель: ратуша, ринок, костели з абсолютно неймовірними вітражами (місцевий туристичний центр пропонує навіть карту краківських вітражів, з якою можна гуляти містом і розглядати ці твори мистецтва). Та візитівка міста – звісно, королівський замок Вавель над річкою Віслою.
Стара столиця Польщі залишилася ошатним містом, і на території замку ви побачите як потужні оборонні споруди, так і легкі, вишукані будівлі доби Відродження. Ну а для дітей там безліч тематичних екскурсій – і в скарбницю, і навіть у печеру дракона, який, за легендою, жив під замком і тероризував жителів старовинного Кракова, поки двоє княжих синів не вигадали спосіб його позбутися. Який саме, не скажемо: поїдете – дізнаєтесь.
Україномовних і російськомовних гідів у Кракові дуже багато, тому навіть якщо ви не знаєте польської чи англійської, не біда: туристичний центр та інтернет вам допоможуть. До речі, скрізь, не лише у цій точці маршруту, насамперед шукайте в гугл-мапах туристичні та інформаційні центри – там вас завжди зорієнтують, якщо ви заблукали, допоможуть зарядити гаджети, підкажуть потрібну інформацію, порадять гіда, екскурсію, фотографа… Аби ваша дитина відчула себе принцом чи принцесою, ви можете організувати фотосесію на території замку.
Прогулянка на кораблику річкою Віслою, поїздка у дивовижну соляну шахту “Величка”, більше схожу на казкове підземне місто, огляд іще одного замку, Пєскова Скала, за 25 кілометрів від Кракова… Варіантів цікаво провести час безліч, усе залежить від вашого бюджету і від того, скільки саме часу ви хочете витратити на Краків. Однак, на наш погляд, варто будь-що потрапити у два музеї, що, так би мовити, must visit, якщо вже ви в Кракові. (Музеї обов’язково гуглимо, плануючи подорожі, тому що раз на тиждень у цих польських скарбницях буває безкоштовний день – можна заощадити).
Перший музей – галерея князів Чарторийських, безцінне зібрання творів мистецтва, головним експонатом якого є “Дама з горностаєм” Леонардо да Вінчі. Це найближчий до нас да Вінчі, ближче немає – тут, сподіваюся, довго пояснювати не треба. (По понеділках музей не працює, в інші дні відкритий).
І друге унікальне місце – Музей-майстерня вітражу, єдина у Східній Європі. Там проводять прекрасні екскурсії та майстер-класи, від яких у захваті і діти, і дорослі.
Краків – Вроцлав, 271 км.
Скажемо одразу: між усіма містами ходять і поїзди, й автобуси FlixBus, тому подорожувати дуже зручно – навіть без власного транспорту.
Вроцлав теж вражає, особливо якщо врахувати, що в роки Другої світової війни історичний центр міста був майже повністю зруйнований. На багатьох будинках, відновлених буквально по цеглинці, можна побачити фото, зроблені у 1945-му: тоді це була руїна, яку, здавалося, вже не врятувати. Але дивишся, що було і як стало, – і переймаєшся прямо-таки безмежною повагою до поляків, котрі зуміли все відновити. Обов’язково прогуляйтеся центром: ратуша та інші прекрасні будівлі варті того, щоб їх побачити.
Символ Вроцлава – кумедні бронзові гноми, які трапляються на кожному кроці. (Через що треба час від часу дивитися під ноги). Гном-водій автобуса, гном-гітарист, гном, який тріщить по мобілці, суворий гном-байкер, відв’язний гном-растаман… Варто лише захотіти – і прогулянка перетвориться на квест: хто знайде більше гномів? А ще Вроцлав із його повсюдними велодоріжками комфортний для прогулянок на велосипедах. Чим раніше знайдете прокат, тим більше побачите.
І, нарешті, те, що діти гарантовано будуть довго і захоплено згадувати, – зоопарк та океанаріум “Африкаріум”, що входить до десятка найкращих у світі. Дізнатися все про водойми Африки та їхніх мешканців, побувати в океанських глибинах – хіба це не справжня пригода?
Вроцлав – Познань, 180 км.
Третій пункт нашого маршруту – Познань. Тут, окрім обов’язкової прогулянки центром і до дуже гарного замку, радимо відвідати Музей рогаликів. По-перше, це місцевий, познанський, спеціалітет, від якого за вуха не відтягнеш, по-друге, раптом у вас росте майбутній кондитер? Майстер-класи там просто відмінні, рецепти випічки для мам та доньок – поза конкуренцією. (А як із Познані швидко доїхати, скажімо, в Берлін, якщо маєте бажання побувати не лише у Польщі, а ще й у Німеччині, ми вам у наступних маршрутах пояснимо).
Познань – Гданськ, 312 км.
Довгий переїзд, але це того варте. Гданськ – місто з тисячолітньою історією, зобов’язане своїм шармом та колоритом Польщі, Прибалтиці й Прусії. Рибні ресторанчики з майстерно приготованою тріскою, прогулянка набережною, центром міста, перлиною якого є найбільший у світі цегляний храм – Маріацька базиліка (або Базиліка Діви Марії). З оглядового майданчика цієї споруди, яку називають короною Гданська, відкривається чудовий краєвид міста, але, щоб його побачити, потрібно бути майже альпіністом – подолати 409 сходинок…
Обов’язково знайдіть у костел Святої Бригіди, що став усесвітньо відомим завдяки унікальному витвору мистецтва – бурштиновому вівтарю, що перевершив за площею навіть легендарну бурштинову кімнату (виготовлену, до речі, майстром із Гданська). А для дітей та підлітків, особливо якщо вони захоплюються всім, що пов’язано із суднобудуванням та морською тематикою, немає нічого кращого, ніж Національний морський музей. Знайти його дуже просто – питайте знаменитий Журав. Це візитівка, найбільш упізнавана будівля, зображена на всіх магнітиках. Щось середнє між підйомним краном і фортифікаційною спорудою. Музей – усередині.
Із Гданська, якщо є час, бажання і не скиглить погода, можна подивитися знамениті приморські міста Гдиню і Сопіт, а можна навідатися і в найбільший у світі замок – Мальборк (він за 60 км). Тевтонські лицарі почали будувати цю фортецю в XIII столітті, у свій час там три роки пробув у полоні син Богдана Хмельницького Юрій: Мальборк вважався неприступним і таким, звідки неможливо втекти. Під час Другої світової замок був серйозно пошкоджений, проте відновили його так майстерно, що навіть не подумаєш, що тут не все збереглося з часів середньовіччя. Гуляти по замку радимо з гідом чи аудіогідом: приміщень багато, легенд про лицарів теж, і всі вони гідні того, щоб переказувати їх друзям після повернення додому. Музей бурштину у замку теж чудовий – не пошкодуйте часу. Як, утім, і на те, щоб пошукати в гданських магазинчиках щось бурштинове на згадку.
Гданськ – Варшава, 357 км.
Найдовший відрізок шляху – і, нарешті, нинішня столиця. Починаємо з історичного центру з Королівським палацом, продовжуємо – в абсолютно унікальних місцях, куди самі поляки їдуть із різних куточків країни і ледь не плачуть, якщо не вистачило квитків.
Центр науки “Коперник” – перший у списку таких місць. Квитки краще брати заздалегідь, на сайті, тому що охочих тут побувати безліч, особливо у вихідні. Найкращий у Польщі планетарій. Найкращий центр робототехніки у Східній Європі. Найкращі атракціони, пов’язані з наукою. Якщо ваша дитина не любить чи не розуміє математику, фізику, хімію, біологію, інформатику, астрономію – “Коперник” це виправить. Мабуть, єдиний з усіх, бачених нами, музеїв, звідки дітей неможливо витягти. Правда, є ризик, що після відвідин шкільні уроки здадуться їм нудними й нецікавими…
А друге унікальне місце – це найбільший у Європі аквапарк Suntago в селі Вренча за 40 км від польської столиці. (Туди з центру Варшави курсують автобуси з написом Suntago – не помилитесь). Такої кількості водних атракціонів та розваг як для дітей, так і для дорослих нема ніде!
Аквапарк відкрився рік тому, але популярний уже й в інших країнах, тому не дивуйтеся, якщо почуєте німецьку мову, французьку, чеську… Suntago – справжня туристична Мекка, і якщо дістанетеся до Варшави, там варто побувати. (Квитки беремо заздалегідь на сайті, щоб уже напевно).
Крім того, Варшава – рай для шопоголіків. Аутлети Ursus і Annopol потішать цінами і кількістю модних марок. За вдяганкою-подарунками вам туди: ціни на брендові речі значно нижчі, ніж в Україні, асортимент неосяжний.
Де харчуватися й жити?
Готелів та апартаментів на будь-який гаманець у Польщі більше ніж достатньо, а ціни на проживання в хостелах (їх дуже багато, і вигляд у них часом крутіший, ніж у готелів) стартують від 330 гривень за людину. Ми радимо хостел або квартиру (оскільки і те, й інше з кухнею) – для групи або сім’ї.
Кафешок у Польщі теж шалена кількість: поїсти поляки люблять. Прості бюджетні заклади, типу нашої “Пузатої хати”, називають молочними барами. Там можна і польський білий борщ журек спробувати, і pierogi ruskie, які нічого спільного з Росією не мають, оскільки це… галицькі вареники.
У всіх згаданих містах неймовірна кількість стильних крафтових кав’ярень – просто на кожному кроці. А якщо маєте намір готувати самі – супермаркети стануть вам у нагоді.
Зрозуміло, перераховані місця та пам’ятки – далеко не все, що варто подивитися в Польщі. Але ж і канікули тривають не так довго, як багатьом хотілося б: лише з 25 по 31 жовтня. За цей час ніяк не встигнути, припустимо, об’їхати всі польські замки – їх кілька десятків. Чи подивитися всі музеї (хоча якщо любите мистецтво – постарайтеся потрапити в національні музеї не лише у Кракові, а ще й у Вроцлаві та Варшаві), не завітати в усі приголомшливі театри і концертні зали (хоча Форум музики у Вроцлаві та Шекспірівський театр-шкатулка в Гданську – шедеври сучасної архітектури), не побувати у всіх мальовничих парках, не подивитися всі природні дива. Але скласти список must see на зимові канікули і навіть на весняні цілком можливо…
Додавайте "Шляхту" у свої джерела Google Новини