17 маловідомих історичних фактів, про які не прийнято розповідати в школі



За тисячі років існування людської цивілізації зібралося чимало фактів, здатних здивувати навіть в ХХI столітті. Наші предки безперечно мислили інакше і в деяких випадках були мудрішими за нас. Наприклад, спробуйте здогадатися, через що люди з шрамами на обличчі легше отримували роботу в XVIII столітті, чому футболки придумали для холостяків і що пов’язує Жанну д’Арк і заколку-краба.

Річ у тому, що ми любимо пізнавати світ через нестандартні історичні факти. Вони завжди відганяють нудьгу і викликають бажання ретельніше вивчати наше загальне минуле.

У 1925 році інженер не зрозумів гумору начальства і випадково зробив те, що вважалося неможливим

При прийомі на роботу в компанію General Electric Марвін Піпкін дізнався про завдання, згідно з яким новий співробітник мав зробити “крижану лампочку”. Більшість його колег поставилися до цього як до жарту. Але Марвін не злякався виклику і придумав спосіб зробити те, що раніше вважалось неможливим. В результаті він не лише отримав роботу, але й відкрив спосіб створення матового покриття скла.

Чоловіки жартома запропонували жінці взяти участь у виборах мера, а вона їх виграла

У 1887 році група чоловіків додала в число кандидатів на пост мера міста Аргонія жінку, Сюзану Солтер (Susanna Madora Salter), щоб довести, що це не жіноча справа – керувати людьми. В результаті вона отримала 2/3 голосів виборців і стала першим мером жіночої статі в Америці.

У XVIII столітті людям зі шрамами було простіше отримати роботу

 

Вважалося, шрами від віспи на обличчі гарантують, що людина перехворіла сама і точно вже не зможе заразити інших.

Старий мотлох переплавляють в медичні інструменти, тому що сучасна сталь містить радіоактивні елементи

 

Для супутників, медичних приладів та інструментів використовують сталь, зроблену до 1940-х років: відправляють на переробку старий металобрухт – наприклад частини затоплених кораблів. Річ у тому, що після атак на Хіросіму і Нагасакі, а також через випробування ядерних і водневих бомб по всій планеті сталь, зроблена в наші дні, містить радіоактивні елементи.

Це не так небезпечно, як здається, але для переліку речей вона має бути “чистою”. Поки що немає способу робити сплав з ультранизьким вмістом радіоактивних елементів, тому доводиться переплавляти щось старе.

Працювати масажистом в Кореї можуть тільки незрячі люди, тому що так вирішила Японія

 

У 1913 році японські колонізатори ввели закон на території Кореї, згідно з яким тільки сліпі люди мали право працювати масажистами. Це гарантувало незрячій людині можливість заробляти на життя власною працею. Закон діє й досі. До речі, людина, яка звертається до зрячого масажиста, вважається співучасником злочину.

У 1847 році в Торонто мешкало більше біженців, ніж місцевих жителів

 

У 1845-1849 роках в Ірландії вибухнув Великий голод: картопля, яка була основним продуктом в раціоні більшості селян, виявилася зараженою. Поки одні люди помирали від голоду, інших викошували епідемії і екстремальні зимові морози 1846-1847 років. Кораблі, що припливали до берегів Канади з біженцями, називали “плавучими трунами”: з 100 тис. пасажирів приблизно 16 тис. помирали в дорозі.

Але жителі крихітного Торонто не кинули людей у біді. Відомо, що в 1847 році в місті мешкало всього біля 20 тис. чоловік, і вони погодилися прийняти 38 560 біженців, що покинули Ірландію через Великий голод.

Єврейський актор і еталон краси Третього рейху виявилися однією і тією ж людиною

 

Актор Лайонел Ройс був євреєм, через що втратив роботу в Німеччині в 1930-і роки, коли до влади прийшли фашисти. Чоловік пішов жити в гори, відростив бороду і перефарбував волосся перекисом, перетворившись на блондина. Потім повернувся на сцену, представившись селянином-самоуком. Ніхто не запідозрив обману, а багато німців ставили його в приклад як представника істинної краси арійської раси.

Футболки вигадали для самотніх чоловіків

 

У 1904 році компанія Cooper Underwear представила футболку як щось нове у світі чоловічої спідньої білизни. Її можна було одягати через голову, на ній не було ніяких гудзиків, шпильок і застібок, тобто річ можна було носити без зайвих звернень до кравчині. Футболку продавали в першу чергу холостякам: без жінки у домі вони не могли самостійно пришити гудзик або залатати діру, а послуги кравчині коштували дорого.

Футболка легко пралась, швидко сохла і спочатку її додали в гардероб солдати, потім мода дійшла до фермерів, шахтарів і робочих фабрик. Але справжня слава до футболки прийшла в 1951 році, коли вийшов фільм “Трамвай “Бажання””, в якому актор Марлон Брандо позував у білій футболці, яка облягала тіло.

Компанія заробила цілі статки на жуйках, які спочатку дарувала в подарунок до мила

 

Компанія Wrigley’s спочатку займалася миловарінням. В подарунок до кожного шматка мила виробники вирішили додавати пекарський порошок. З часом попит на нього зріс, і компанія почала продавати його. В подарунок до пекарного порошку вирішили додавати жуйку. У певний момент і жуйка почала користуватися величезною популярністю, через що компанія знову вирішила змінити напрям роботи і не помилилась.

Жителі Риму спустошували місто і йшли жити в гори, щоб змусити владу піти на поступки

 

Прості жителі Древнього Риму кілька разів демонстративно покидали місто на знак протесту. Така форма боротьби за свої права була ефективною, оскільки паралізовувала життя міста надовго, і владі доводилося йти на значні поступки. В майбутньому це привело до появи представників народу, які разом з владою коригували закони.

Німецький генерал не підкорився наказу Гітлера, визнавши розпорядження божевільним, і здався, щоб врятувати Париж

Дітріх фон Хольтіц був останнім німецьким комендантом Парижу, який відмовився виконати наказ Адольфа Гітлера. Фюрер вимагав зрівняти місто з землею і знищити Ейфелеву вежу. Комендант відмовився, оскільки не бачив в цьому ніякого військового сенсу. Він спочатку підписав перемир’я, а потім здався в полон союзникам.

Жанна д’Арк ввела в моду стрижку боб-каре

Жанна д’Арк, героїня Франції, перетворилася на ікону стилю для перукаря Олександра де Парі, який був справжнім винахідником і прихильником історії. Він вибрав Жанну як символ жінки-борця і надихнувся її підстриженим коротким волоссям, придумавши стрижку боб-каре – універсальну для будь-якого типу обличчя, просту в укладанні й неймовірно зручну. А потім на її основі створив образ Клеопатри для Елізабет Тейлор.

Девізом Олександра де Парі було “ніколи не розчаровувати жінку”. Саме він придумав заколку-краб, широку гумку, обшиту тканиною, і особисто піклувався про красу волосся Грейс Келлі, Марії Каллас, Одрі Хепберн, Елізабет Тейлор, Грети Гарбо і Софі Лорен.

300 років вчені не могли знайти відповідь на питання, чи “бачать” сліпі люди світ руками

У 1688 році вчені уми займала наступна філософська загадка: якщо сліпа з народження людина на дотик навчиться відрізняти за формою сферу від куба, чи зможе вона за виглядом відрізнити ці фігури, якщо раптом стане зрячою?

В кінці 2000-х нарешті було доведено на практиці, що це неможливо. Операція подарувала сліпим людям можливість побачити світ, але жоден з них не зміг відразу візуально визначити, де куб, а де сфера.

Шлях експедиції змогли визначити слідами ртуті, яка містилася в екскрементах мандрівників

У 1806 році під час першої сухопутної експедиції через США Мерівезер Льюїс і Вільям Кларк приймали пігулки, що містять ртуть. Вони були переконані, що це вилікує їх від закрепів та сифілісу. На жаль, такі ліки вбивають не лише бактерії, але й отруюють організм хворого. Але завдяки цьому через сотні років вдалося виявити більше ніж 600 стоянок і реконструювати шлях експедиції слідами ртутних відкладень на місцях “біотуалетів”.

У 2015 році Великобританія виплатила кредит, витрачений в 1833 році на викуп людей з рабства

У 1833 році Великобританія витратила суму, яка становить 40 % річного доходу скарбниці, щоб викупити і зробити вільними всіх рабів в імперії. Для цього Великобританії довелося взяти кредит у двох банкірів, який вона виплачувала аж до 2015 року.

Японія використала звичайних мух як солдатів особливого призначення

Під час Другої світової війни японські військові використали кімнатних мух як зброю: їх покривали рідиною, що містить бактерії холери, і випускали на волю в Китаю. У місцевих жителів не було імунітету, внаслідок чого постраждало майже півмільйона людей. Японців захищала вакцина.

Календар древніх єгиптян складався з 360 робочих днів і 5 вихідних

Древні єгиптяни жили за календарем, згідно з яким в кожному з 12 місяців було рівно 30 днів. У кінці останнього місяця починався період свят, який складався з додаткових 5 днів. В результаті рік тривав рівно 365 днів.

Цікаво, що при цьому єгиптяни вважали, що існує тільки 3 пори року, пов’язані з розливами Нілу. На кожну доводилось по 4 місяці. А кожен місяць складався з 3 тижнів, по 10 днів у кожному.

Джерело Тутка

Додавайте "Шляхту" у свої джерела Google Новини