“На початку квітня можуть виявляти по 40 тисяч нових випадків за добу. Щодня помиратиме щонайменше тисяча людей!”
Такий шокуючий прогноз озвучив один із перших дослідників пандемії коронавірусу в Україні, науковець з Інституту біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України, к. біол. н. Володимир Галицький, передає Високий замок. За його словами, третя хвиля коронавірусної хвороби в Україні буде значно стрімкішою за попередню (ту, яку мали торік восени). Нагадаємо, 28 листопада був зафіксований антирекорд за кількістю нових випадків Covid-19 за добу — 16 585. А 11 грудня Міністерство охорони здоров’я повідомило про найбільшу кількість померлих — 297.
«Весняна хвиля може стати національною катастрофою», — припускає Володимир Галицький. Пояснення ситуації вчений виклав на своїй фейсбук-сторінці.
«В основі весняної хвилі лежить сезонна гіперекспресія вірусного рецептора ACE2 — його кількість різко зростає на поверхні клітин епітелію альвеол легень, — зазначає дослідник. — По-перше, це різко підвищує сприйнятливість — для гарантованої зустрічі віріона (вірусної часточки) з рецептором стає потрібна у сотні разів менша кількість віріонів.
По-друге, для зараження відразу всього об’єму легень теж достатньо меншої кількість віріонів.
По-третє, стає можливим суперрозповсюдження — з великої площі сприйнятливого і зараженого епітелію виділяється величезна кількість нових віріонів, причому у вигляді аерозолю.
По-четверте, ураження виключає з газообміну відразу велику частину легеневої тканини. По-п’яте, масивне вірусне ураження легень може спричинити вивільнення великої кількості медіаторів запалення — т. зв. цитокіновий шторм.
Тобто під час весняної хвилі легенева тканина стає основним об’єктом ураження в організмі (що не виключає й інших ускладнень). І тому весною Covid-19 має інший, важчий перебіг, аніж восени”.
За словами науковця, цей прогноз базується на динаміці епідемії, викликаної диким штамом. Інших минулою весною у північній півкулі і літом-восени у південній півкулі ще не було, точніше, вони не були поширені. Для епідемії, викликаної новими штамами, до цих оцінок, каже, можна додати ще 30%.
Володимир Галицький зазначає: весняна хвиля Covid-19 в Україні буде тривати до середини травня, а її пік припаде на початок квітня. Тоді й виявлятимуть щодня по 40 тисяч нових хворих. Звісно, якщо з таким напливом зразків на дослідження справляться лабораторії, адже їх можливості і тепер є обмеженими. Помиратиме приблизно у п’ять разів більше людей, ніж зараз. Особливо якщо можливості системи охорони здоров’я на той момент будуть вичерпані, а ми вже бачимо це по областях, які «горять» — Івано-Франківській і Закарпатській, де ліжкова мережа завантажена майже на 100%. А це означає, що пацієнти не просто лежатимуть у коридорах, в ординаторських та їдальнях (у багатьох медзакладах уже й там хворих не розміщують, бо елементарно бракує квадратних метрів). Лікарям доведеться переходити до медичного сортування, оскільки кількість тих, хто хворіє важко, перевищить можливості надати їм допомогу. І тут виникає серйозна проблема, бо практично всі госпіталізовані — з важкими пневмоніями, тобто потребують кисневої підтримки. Сьогодні таких, за підрахунками обласних департаментів охорони здоров’я, — 80%. А, наприклад, у Коломийській райлікарні проблеми з киснем виникли ще місяць тому (балони на Прикарпаття доправляли зі Львова).
Додавайте "Шляхту" у свої джерела Google Новини