Розбираємося в байках та легендах
Епоха українського козацтва, здавалося б, вивчена набагато більш детально, ніж інші періоди нашої історії. Але парадокс в тому, що, чим більше ми знаємо історичних фактів про щось, тим більше навколо цих фактів в’ється міфів і легенд. Зараз можна нерідко почути, як черговий експерт по козацтву із захопленням розповідає, наприклад, про козаків-характерників, таємничих чаклунів, яких не брали кулі, і завдяки яким запорожці вигравали битви.
Чи є у цього міфу якісь реальні передумови? Або це не більше, ніж казки? Спробуємо розібратися.
Байки і перекази
Почнемо з того, що всі історії про характерників зазвичай починаються з слів «за легендами», «згідно з переказами» і так далі. Це вже наводить на певні підозри. Адже повинні ж бути у якогось історичного явища конкретні джерела.
Історії про характерників беруть свій початок в літературі та окремих свідченнях сучасників. Одним з перших про деяких дивних уміннях деяких козаків згадав польський історик Бартош Папроцький, ще в XVI столітті. Нібито він знає про козака з війська гетьмана Самійла Зборовського, який вміє заговорювати кулі.
Схожі історії розповідає «Історія Русів», анонімний працю з історії України кінця XVIII – початку XIX ст. Наприклад, там стверджується, що козацького полковника Золотаренка майже неможливо було вбити, так як він володів якоюсь надприродною силою.
В літературі і різних історіях, записаних мандрівниками, залишилося також чимало згадок про надзвичайно могутньою фізичній силі деяких запорожців. Український історик Дмитро Яворницький в «Історії запорізьких козаків» описує якогось Васюринській, який міг збити людина з ніг одним подихом. Власне, Яворницький і створив знайомі нам образ характерників, описуючи їх так:
«… яких ні вода, ні шабля, ні звичайна куля, крім срібної, не брали. Такі “характерники” могли відкривати замки без ключів, плавати на човні по підлозі, як по морських хвилях, переправлятися через ріки на повстині або циновки, брати голими руками розпечені ядра, бачити на кілька верст навколо себе за допомогою особливих “верцадел”, жити на дні річки, залазити і вилазити з міцно зав’язаних чи навіть зашитих мішків, “перекидатися” на котів, перетворювати людей у кущі, вершників на птахів, залазити у звичайне відро і плисти в ньому під водою сотні і тисячі верст ».
Найвідомішим характерником у нас прийнято вважати кошового отамана Івана Сірка. Сірко – персонаж цілком реальний. Дійсно, така людина існувала, був кошовим отаманом Січі 12 років поспіль, а вже просто козаком – все своє життя. Життя, до речі, досить довгу, як для військової людини. Іван Сірко помер в 1680 році у віці 70 років. Згідно зі спогадами сучасників, його дійсно багато хто побоювався, вважали вкрай хитрим, сильним і на рідкість живучим людиною.
Давайте аналізувати
Почнемо з того ж Сірко. Не виключено, що Іван Дмитрович дійсно був хорошим бійцем, розумним і щасливим людиною, якій вдалося пережити близько пару сотень сутичок і боїв, і дожити до похилого віку.
Історія знає чимало таких прикладів. І автоматично це ще не робить людину чаклуном. Швабський лицар XVI століття Готфрід фон Берліхіген дожив до дивного за мірками того часу віку – близько 80 років. Пережив сотні боїв, два повстання, і навіть пропонував імператору Священної римської імперії поцілувати його нижче спини. І залишився живий.
До речі, про Берліхігена теж ходили чутки, що він приятелює з дияволом, а в його похідному наметі живе якась «темна жінка». Людям буває просто складно повірити в чиюсь удачу і довголіття. Особливо в ті темні неосвічені століття.
В принципі, схильністю людей перебільшувати і вірити різним забобонам, можна пояснити майже всі історії про характерників. Значна фізична сила не є чимось незвичайним і зараз. У пресі періодично можна побачити історії про самородках, яким хороша генетика і фізичні навантаження допомогли стати значно сильніше звичайної людини.
Ніяких реальних доказів існування магії в світі в цілому і на Січі зокрема, не існує. Є фольклор, але його треба часто сприймати алегорично.
Історична правда
Образ запорозького справжнього запорізького замовлення в цілому дуже сильно відрізняється від того, що ми звикли собі уявляти. Природно, ніяких голих торсів і десятка шабель за спиною козаки не мали. Це було, як мінімум, непрактично. Та й билися без всяких алюзій на японських ніндзя і іншого бойового гопака.
Не було у них і чаклунів. Всі перемоги, які здобули запорожці на поле бою, здобували НЕ заговорений кулями і прийомами ніндзя, а самими звичайними солдатами. І це куди більше схоже на привід для гордості, ніж розповіді про чаклунів.
Майже у кожного народу є подібні історії. Вікінги вірили, що їхні герої користуються чарами під назвою «гальд», які допомагають їм виживати в бою. Засновника айкідо Моріхея Уесібу досі зображують на портретах зникає в легкому серпанку, адже багато хто вірив, що ця людина могла знаходиться в декількох місцях одночасно.
Існування легенд і байок – це абсолютно нормальний результат існування народу. Ось тільки вірити в них на блакитному оці зовсім не обов’язково. Пройде багато років, навіть віків, і легенди будуть скаладти вже про сучасних бійців, які боронять Україну саме зараз. Важко сказати, які саме це будуть легенди. Але точно можна сказати одне. Хоробрий і відданий солдат гідний хорошої легенди. Але і правду про його боротьбу треба теж пам’ятати.
Фото з відкритих джерел.
За матеріалами Сома.
Додавайте "Шляхту" у свої джерела Google Новини