«Там, де леви добрішають, шакали нахабніють»: мудра фраза Аль Пачіно про природу людської нахабності

Якщо ви добре виховані, то ви під загрозою, тому що вірите, що всі люди такі ж …

Культура людині потрібна для того, щоб вона вміла жити поруч з іншими людьми і в світі з самим собою. Але є люди, які сприймають тактовність і делікатність як слабкість. Це результат виховання? Так, тому що дитину формує вулиця, школа і батьки / генетика. Отже, людина є продуктом культури, а значить цінностей. Якщо ви добре виховані, то ви під загрозою, тому що вірите, що всі люди такі ж.



Є гарне прислів’я: «З вовками жити – по-вовчому вити». Це про те, що у людини повинен бути імунітет – захист від різних типів поведінки людей, що знаходяться поруч з ним.

Отже, моделюючи ситуації – тренуючись, можна домогтися оволодіння способами нейтралізації негативної поведінки інших на початковому етапі. У Аль Пачіно, великого американського актора, є чудова фраза:

«Там, де леви добрішають, шакали нахабніють».

Тобто там, де ви попускаєте, там завжди знайдеться той, хто оцінить це як помилку і скористається ситуацією.

У мене був знайомий, людина працювала в ляльковому театрі. Років під 60, наймиліший і найдобріший чоловік. Якось раз я з ним їхав з дачі і до нас підвалила група гопників, грошей постріляти. Ну з парочкою з них ще можна було «поговорити», але більше я б не здолав.

Так ось, шановний дядько Ігор, який страждає від того, що на мурашку наступив, пояснив хлопцям по-простому, що вони не праві і що допускають величезну помилку. І що краще б їм перейти в інший вагон і не світитися.

Я був ошелешений. Ніколи не чув, як інтелігентно, культурно, без принижень гідності і не лякаючи можна все пояснити хлопцям. Я його запитав, що це було?

Він мені відповів, що культурним він став, коли його в театр тітка влаштувала працювати, а до цього він був цілком собі люмпеном. У театрі стало цікаво, пішов вчитися, спілкування з цікавими людьми – читання і практика по електричках (часто повертався один), плюс син в 90-х був бандитом …

Розумієте, я тоді був під великим враженням. Як можна було кількома фразами напоумити нахабних гопників і показати, хто в ситуації лев, а хто шакал …. Велика сила мистецтва, мали рацію класики…

Додавайте "Шляхту" у свої джерела Google Новини